Emlakjet

Rize Satılık Ev

araması için 164 ilan bulundu
search
Rizecancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Rize Satılık Konut Arayanlara İl Rehberi

Rize satılık konut arayışınızda, yalnız değilsiniz. Kente dair tüm önemli bilgileri, sizin için tek bir yazıda topladık. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, Rize hakkında en önemli bilgilere erişecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda yer alan bir il olan Rize, Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içinde kalmaktadır. Kent, 3.920 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuş durumdadır. Şehrin denizden yüksekliği, daha geleneksel bir ifade ile rakımı,  sadece 12 metredir. Kent batısında Trabzon, doğusunda Artvin, güneybatısında Bayburt, güneyinde Erzurum illeri ile komşudur. Tipik bir Karadeniz ikliminin yaşadığı Rize’de yazlar ılık geçmektedir. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerini bol yağışlı geçiren şehirde, çay üretimi yapılmaktadır. Doğal güzellikleri ile önemli bir turizm merkezi olan Rize her geçen gün gelişmektedir. 

 

Rize Satılık Konut Bakanlara Kentin Ekonomik Yapısı

Herhangi bir kentte, ev satın almadan önce şehrin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Rize satılık ev tercihinde bulunmadan önce, şehrin temel geçim kaynağının tarıma ve bilhassa çay üretimine dayalı olduğunu bilmelisiniz. Zira kentteki yerel halkın %70’i faal olarak tarım sektöründe çalışmakta ve geçimini buradan sağlamaktadır. Dağlık ve ormanlık arazileri sebebiyle, düz bir ovanın neredeyse hiç bulunmadığı Rize’de, Türkiye’nin çay üretiminin üçte ikisi gerçekleştirilmektedir. 1940’lardan itibaren bölgede çay tarımı yapılmaya başlanmış ve bugün üretim kapasitesi 500.000 tona ulaşmıştır. Ayrıca kentte balıkçılık ve ormancılık da yapılmaktadır. Rize, Ordu ve Trabzon’dan sonra en çok balıkçılık yapılan üçüncü kentimizdir. Eğer tarım yapmak ya da geçiminizi balıkçılık veya ormancılıktan sağlamak istiyorsanız Rize satılık daire kararınız oldukça isabetli olacaktır.

 

Rize Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi

2019 Yılı TÜİK verilerine göre kent nüfusu 348.608’e ulaşmıştır. Nüfus artış hızı ise %5.31 olarak hesaplanmıştır. Rize’nin nüfusu bir önceki yıla göre 17.567 kişi artmıştır. İlde kilometrekareye 89 kişi düşmektedir. Ancak bu rakam merkez ilçede 558’e ulaşmaktadır. Kent, 12 ilçe, 18 belediye ve bu belediyelere bağlı 207 mahalle ile 347 köyden oluşmaktadır. Rizede satılık ev arayanlar, aşağıdaki ilçelerden herhangi birini seçebilirler :

 

  • Merkez
  • Çayeli
  • Ardeşen
  • Pazar
  • Fındıklı
  • Kalkandere
  • Güneysu

 

Merkezde ev satın almayı düşünüyorsanız, canlı bir emlak piyasası ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Son zamanlarda ildeki merkez mahalleleri, bir cazibe noktası haline gelmiş vaziyettedir. Örneğin Rize satılık daireler İslampaşa tercih edenlerin sayısı bir hayli fazladır. 

 

Rize Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’nda yer alan verilere göre kentteki evlerin ortalama kullanım alanı 135 metrekaredir. Bu evlerin ortalama birim fiyatı ise 2.062 Türk Lirası’dır. Çok daha net bir şekilde belirtirsek, Rize satılık daire düşünen bir kişinin yaklaşık 278.370 Türk Lirası ödemeye hazır olması gerekmektedir. Bölgeden satın aldığınız bir evin ortalama geri dönüşü ise 26 yıl sonra gerçekleşmektedir. Ancak bu rakamların, oldukça değişken olduğunu da unutmamalısınız. Seçtiğiniz konut tipi ve evin yer aldığı lokasyon, fiyatı belirleyebilmektedir. Örneğin Rize dosmada satılık daire fiyatları ortalama 287.955 Türk Lirası ve civarındadır. Dolayısı ile bütçenizi seçimleriniz doğrultusunda belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer Rize satılık konut arayışınızı nihayete erdirmek ve hayallerinizdeki eve kavuşmak isterseniz, kentte yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya , Rizede topraktan satılık daireler gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet Listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

2023 Ağustos Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Ağustos Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Eylül 2023

81 İlde Konut Seferberliği Başlıyor: ...

81 İlde Konut Seferberliği Başlıyor: ...

18 Eylül 2023

Evlerde Yenilik Neredeyse İmkansızlaş...

Evlerde Yenilik Neredeyse İmkansızlaş...

15 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.