Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Yüreğir Yakapınar Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Yakapınarcancel
Yüreğircancel
Adanacancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Yüreğir Satılık Daire Arayan Kişiler İçin Yol Rehberi

Emlakjet ekibi olarak yeni bir ev arayan vatandaşlara istedikleri evi bulmalarında yardımcı oluyoruz. Yüreğir satılık daire arayanlar için hazırladığımız, ilçe hakkındaki genel bilgilerin yer aldığı rehberimiz inceleyerek, ilçenin; nüfusu, mahalleleri, iklimi ve konut piyasası ile ilgili olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Yüreğir ismi, Milattan sonraki dönemlerde ovaya ismini veren Oğuz Türklerine bağlı, Yüreğir Aşireti’nden gelmektedir. Toroslar’ın güney eteğinde yer alan ilçe güneyde; Karataş Ovası, kuzeyde; Çukurova Üniversitesi, doğuda, Misis Havzası, batıda; Seyhan Nehri ile çevrelenmiştir. Adana ilinin büyük ilçelerinden biri olan Yüreğir satılık daire arayan vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği bir ilçedir.

 

Eski çağlardan günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe 1986 tarihli 3306 sayılı kanun ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. Eski çağlarda İpek Yolu’nun kesişim noktası olarak kabul edilen ilçede, tipik Akdeniz iklimi hakimdir. İlçenin merkezi ovada yer alırken, kuzey ve güney kesimlerde de toprakları mevcuttur. İlçe, alüvyon kökeni olan bir zemine kurulmuş olup, yer yer konglomera yapılarının görüldüğü bir alan üzerindedir. Bu özelliklerinin yanı sıra eski Seyhan Nehri’nin yatak değiştirmesi sonucu oluşan yerleşim alanında yeraltı su seviyesi oldukça yüksektir. 1998 yılında Adana-Ceyhan depreminin yaşandığı ilçe, ikinci derece deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. 

 

Yüreğir Satılık Daire Arayanlar için İlçe İklim Bilgisi

Yüreğir kiralık daire arayan vatandaşlar bölgede tipik Akdeniz iklimi özelliklerinin görülmesi sebebi ile bu bölgeyi tercih etmektedirler. İlçede kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazlar sıcak ve kuraktır. Bölgede görülen yağışların büyük bir çoğunluğu yamaç yağışıdır. Bölgeye düşen yıllık ortalama yağış miktarı 625 mm olarak ölçülürken, yılın ortalama 74 gününün yağışlı olduğu bilgisine ulaşıldı. Yazın oldukça nemli olan bölgede, hissedilen nem oranının bu aylarda yüzde 90 olduğu bilgisine ulaşıldı. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 18.7 C’dir. Ovanın sıcak iklimine karşın yüksekliğe göre iklim koşullarında değişiklik görülmektedir. Adana Yüreğir satılık ev  arayışında olan vatandaşlar bu unsuru göz önüne almalıdırlar.

 

 Yüreğir Satılık Daire Arayan Vatandaşlar İçin Nüfus Hareketleri Bilgisi

Yüreğir ilçesi geçmiş dönemlerden günümüze, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgeleri ile Aladağ, Kadirli ve Kozan ilçelerinden yoğun göç almıştır. Son zamanlarda yaşanan bu göç hareketinde büyük oranda bir azalma görülmekle birlikte tamamen sona ermemiştir. Ilıman iklimi ve verimli toprakları sebebi ile Yüreğir satılık müstakil ev arayışı da oldukça fazladır. Bölünmeden önce 44 mahalleden meydana gelen ilçe sonrasında 106 mahalleye dönüşmüştür. 2008 yılında Yüreğir ilçesinin, Yüreğir ve Sarıçam olmak üzere iki merkez ilçeye ayrılması ile birlikte bölgenin yüz ölçümünün 82 bin hektar olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Adana ilinin en fazla göç alan ilçesi olan Yüreğir satılık daire arayışının oldukça fazla olduğu bir ilçedir.

 

Yüreğir Satılık Daire Arayanlar İçin Konut Satış Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 Nisan bilgilerine göre, Yüreğir ilçesinde 132 bin 4 konut ve 21 bin 224 iş yeri yer almaktadır. Hane başına düşen kişi sayısının 4,43 olduğu ilçede, dairelerin ortalama alanları 135 metrekaredir. Yüreğir satılık daire arayan vatandaşların karşısına çıkan ortalama metrekare satış fiyatı 1.490 TL iken, ortalama konut fiyatlarının da 201 bin 150 TL olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Yüreğir satılık daire arayışındakilerin karşısına çıkan konut piyasası şu şekildedir:

 

  • 1+1: 80 metrekare – 133 bin 600 TL - 14 yıl
  • 2+1: 98 metrekare - 143.472 TL - 20 yıl
  • 3+1: 158 metrekare - 239.054 TL - 22 yıl
  • 4+1: 210 metrekare - 307.650 TL - 21 yıl

 

Yüreğir Satılık Daire Arayanlar İçin İlçe Mahalle Bilgisi

1986 tarihinde ilçe statüsüne kavuşan ilçe toplam 106 mahalleden meydana gelmektedir. Yüreğir satılık daire arayanların tercih edebileceği başlıca mahalleler şunlardır: 19 Mayıs Mahallesi, Ağzıbüyük Mahallesi, Akarcalı Mahallesi, Akdeniz Mahallesi, Akıncılar Mahallesi, Başak Mahallesi, Aydıncık Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Beyköy Mahallesi, Cırık Mahallesi, Büyükkapılı Mahallesi, Cine Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çelemli Mahallesi, Danışment Mahallesi ve en çok aranan mahallelerden biri olan Adana Yüreğir Levent Mahallesi satılık müstakil ev fiyatlarına göz atmak için listeleme sayfamıza bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

15 Mayıs 2023

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

2 Mayıs 2023

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

2 Mayıs 2023

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

2 Mayıs 2023

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

2 Mayıs 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.