Emlakjet

Devren İşyeri İlanları

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Esen Mahallesicancel
Gölyakacancel
Düzcecancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Devren İşyeri Almanın veya Kiralamanın Avantajları

Devren işyeri dediğimizde bu kavramı iyi anlamak gerekiyor. Girişimcilerin ticari hayatında çok önemli bir yere sahip olan işyeri ilanlarını emlakjet.com’dan bulabileceğiniz gibi sizler için dikkat edilmesi gereken hususları derlediğimiz yazımız da okuyabilirsiniz. Devren kiralık ve devren satılık olarak iki aşamada önümüze çıkan bu kavram girişimcilerin, işletmecilerin oldukça rağbet gösterdiği bir alım-satım sürecidir. Çünkü bu tarz bir alım sürecinde mülk sahibi mevcut haklarını olduğu gibi alıcı ya da kiracıya devreder. Böylece alıcı ya da kiracı birçok maliyetten kar ederken zarar etme şansı oldukça düşüktür. Çünkü mevcut markanın zaten bir bilinirliliği vardır ve isim hakkını da devretmiş olur. Markanın var olan itibarı mevcut müşteri skalasını da devren işyeri alıcı ya da kiracısı reklam bütçesinden kurtulmuş olur. Tabiki alıcı ya da kiracının devraldığı işyerinde değişiklikler yapma hakkı vardır. Ancak kiracının bu hakları sınırlıdır. Çünkü mülk sahibi belli bir süreliğine kiralamıştır ve mülk sahibinin insiyatifiyle değişikliğe gidilebilir. Ancak satılık devirlerde hak tamamen alıcıya geçmiştir ve köklü değişiklikler yapma hakkına sahiptir. Sahibinden devren işyeri arayışınızda en çok karıştırılan satılık ve kiralık kavramlarını inceleyip, aralarındaki farkı öğrenelim.

 

Devren Satılık İşyeri Ne Demektir?

Devren satılık dediğimizde bir iş yerinin mülkünün yanında ruhsat, araç, gereç, ekipman, isim hakkı gibi tüm mülki haklarıyla belli bir ücret karşılığında alıcıya geçmesi işlemidir. Devren satılık işyeri ilanları oldukça karşımıza çıkarken devren satış işlemi gerçekleştikten sonra satıcı, alıcıdan hiçbir hak talep edemez. Devren satılık haricindeki satışta ise satıcılar taşınmazını tamamen boşaltmak durumundadır. Örneğin devren satılık büfe satış işleminizde mülkünüzü içindekilerle devredersiniz. Bunlara yazar kasanız, masanız, sandalyeniz, içindeki tüm ürünler dahil olduğu gibi tüm belge, ruhsat gibi resmi belgeler de dahildir. Devren işyeri satış sözleşmesi ise aşağıdaki gibi gerçekleşir;

 

 • Alıcı ve satıcı arasında bir sözleşme imzalanır.
 • İşyerinizi devrettiğinizi belgelerle resmi makamlara bildirmeniz gerekir.
 • İşyerinizle ilgili tüm haklarınız karşı tarafa geçer.
 • Devir işlemi gerçekleştikten sonra birdaha hak talep edemezsiniz..
 • Devren Satılık İşyeri Alırken Dikkat Edilecekler

 

Her işte olduğu gibi devren satılık işyeri alım-satım sürecinde de bazı avantaj ve dezavantajlar karşımıza çıkıyor. Örneğin devren satılık çay ocağı gibi fazla maliyetle devralmadığınız bir işletme de olsa size çok büyük kar olarak dönebilir. Ancak doğru yönetmediğiniz takdirde kapatma durumuna kadar sizi getirebilir. Bunun için dikkat edilmesi ve alınması gereken bazı önlemler vardır. Bunlar;

 

 • Devren işyeri alırken işletmeyi öncesinde iyi analiz etmeli ve araştırmalısınız.
 • Lokasyon, müşteri skalası, marka bilinirliliği, gelir-gider tablosu, aylık ciro gibi faaliyetleri hakkında önceki mülk sahibinden detaylı bilgi almalı, belgeleri iyi incelemelisiniz.
 • Markanın bütçe tablosunu iyi analiz etmelisiniz.
 • Mülk sahibinin size şeffaf davranmasını sağlamalısınız.
 • Devredilen araçların bakımının işlevselliğinin kontrol edilmesi çok önemlidir.
 • Gereken belgelerin, işyeri ruhsatının iyi incelenmesi ileride bir sorun çıkmaması açısından önemlidir.
 • Satış işlemlerinde her şeyin belgeye dayanması gerekiyor. Söylemlere dayalı bir satış işlemi başınızı ağrıtabilir.

 

Devren Kiralık İşyeri Nedir?

Devren satılık kavramının dışında devren kiralık işyeri de oldukça rağbet gören ilanlar arasında. Devren kiralık işyeri dediğimizde ise kiracının mülk sahibinden işletmenin olanakları ve ekipmanları ile birlikte belli bir ücret karşılığında kiralanmasıdır. Kiracılar devren işyeri kiraladıkları süre zarfında işletmeyi dükkan ve içindekilerle birlikte kiralar. Taraflar arasında kira sözleşmesi yapılır ve kiracı ya da işletme sahibinin sözleşmeyi feshetme hakkı vardır. Kiralama devrinde işlemler hukuki bir zemine dayandırılarak yapılır. Örneğin devren kiralık cafe İstanbul dediğimizde mülk sahibi kiraladığı kişiye işletmenin haklarını devreder. Cafeyi devren kiralık alan kiracı ise her ay mülk sahibine belli bir ücret öder.

 

Devren Kiralık İşyeri Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Devren işyeri kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar hem mülk sahibini hem de kiracıyı ilgilendiren konulardır. Devren dükkan arayanlar için karşılıklı hakların gözetildiği ve hukuksal belgelerle yapılan sözleşmeler imzalanır, yapılan işlemlerde kiracı ve işletme hakları karşılıklı gözetilmelidir. Bilinmesi gerekenler ise şu şekildedir;  

 

 • Mevcut kiracı farklı bir kiracıya işletmeyi devrederken olduğu gibi işletmeyi devreder.
 • Kiracı mal sahibinin izni olmadan işletmeyi başkasına kiralayamaz.
 • Kiracı kira ilişkisini feshedebilir ve mülk sahibi buna karşı çıkamaz.
 • Mal sahibi ve kiracılar arasında yapılacak sözleşme hakkında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.
 • Mal sahibinin gerçek mal sahibi olmasına dikkat edilmelidir. Eğer değilse vekil olduğuna dair bir belgeye sahip olmalıdır.
 • Kira kontratının maddelerini iyi incelemek sizin için faydalı olacaktır.
 • Kiralık dükkan risklerini, gelirlerini giderlerini mülk sahibinden öğrenmelisiniz.

 

İllere Göre Devren İşyeri Rehberi

Devren işyeri arayışınızda lokasyon sizi zirvelere çıkarırken yanlış lokasyon seçimi de işyerinizi kapatmaya kadar götürebilir. Metropol şehirlerde işyeri kiralamak oldukça maliyetli olsa da doğru bir seçim yapıldığında oldukça kazançlı oluyor. Örneğin sahibinden devren işyeri Ankara seçeneklerine baktığımızda maliyetler artsa da doğru bir seçim yapmak ve potansiyeli olan bir mekan olması sizi karlı çıkaracaktır. Ankara’ya baktığımızda işyeri konusunda en çok tercih edilenler arasında merkez ilçeler arasında yer alan Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Sincan gibi ilçeler geliyor. Örneğin Çankaya ilçesinde bulunan Bahçelievler semtinde Gazi Üniversitesi kampüsü yer aldığından dolayı daha çok öğrencilere hitap eden mekanlarla çevrilidir. Yine aynı bölgede bulunan 7.Cadde olarak bilinen semtte öğrencilere hitap eden cafeler oldukça fazla sayıda. Bu bölgede devren işyeri kiralamak ya da satın almanın size getirisi oldukça fazladır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerden işyeri sahibi olmak işyerinizi her zaman dinamik tutacaktır.

 

Devren İşyeri Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 • Devren kiralık işyeri ve devren satılık işyeri ararken bütünüyle dikkat edilecek bazı hususlar mevcut. Bunlar arasında sayacaklarımız şöyle;
 • Lokasyon en önemlisidir ve karar verme aşamasında işinize uygun bir lokasyon aramaya özen göstermelisiniz.
 • Devren işyeri arayışınızda tedarikçilerinize, bayilerinize, iş ortaklarınıza ve müşterilerinize yakın olmanız da sizin açınızdan avantajlı olacaktır.
 • Çevre oldukça önemlidir. Sabah ve akşam çevresinin güvenilir olduğu bir işyeri sahibi olmanız her zaman müşteri çekmenizi sağlayacaktır.
 • Rakip firmalara yakın olmanız ise müşteri profilinizi genişletmeye ve bilinirliliğinizi artırmaya zemin hazırlayacaktır.
 • Devren İşyeri Arayanlara Fiyat Rehberi

 

Son olarak devren işyeri arayışı olanlar için fiyat aralığına bir göz atmak istedik. Çünkü şüphesiz yüksek bir sermayeye ihtiyaç duyulan bu tarz girişimlerde alıcılar ve kiracılar için fiyat en önemli kıstas oluyor. Metropol şehirlerde semte caddeye ve mahalleye göre değişkenlik gösteren fiyatlarda bölgenin işlek bir nokta olması maliyeti artıran bir etken oluyor. Fiyatları işletmenin hizmet verdiği alanlar da etkilemektedir. Örneğin Antalya’da eşyalı çok amaçlı ofis devralınmak istendiğinde bu oran 400 bin TL’den başlıyor. İstanbul’a baktığımızda ise işletmenin türüne, büyüklüğüne, konumuna göre oranlar değişirken en az 100 bin TL’den başlayan fiyatlar sizleri karşılıyor. İşyeri arayışınızda girişim yapacağınız alanı iyi analiz etmeli ve işletmenizin merkezi bir konumda olmasına özen göstermelisiniz. Siz de emlak ofisinden ya da sahibinden devren işyeri arayışınızda emlakjet.com ayrıcalığını yaşayın.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Mayıs Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mayıs Ayı Gayrimenkul Raporu

14 Haziran 2024

TIR GİRİŞLİ İŞ YERİ AYRICALIĞI TİCARE...

TIR GİRİŞLİ İŞ YERİ AYRICALIĞI TİCARE...

24 Mayıs 2024

2024 Nisan Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Nisan Ayı Gayrimenkul Raporu

17 Mayıs 2024

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

Gölyaka Devren İşyeri
Açma Köyü Devren İşyeriAçma Mahallesi Devren İşyeriAksu Köyü Devren İşyeriBakacak Köyü Devren İşyeriBekiroğlu Köyü (Alt Mahallesi) Devren İşyeriBekiroğlu Köyü (Hacıoğlu Mahallesi) Devren İşyeriBekiroğlu Köyü (Kum Mahallesi) Devren İşyeriBekiroğlu Köyü (Merkez Mahallesi) Devren İşyeriCumakırı Mahallesi Devren İşyeriÇamlıbel Köyü (Dere Mahallesi) Devren İşyeriÇamlıbel Köyü (Karaca Mahallesi) Devren İşyeriÇamlıbel Köyü (Merkez Mahallesi) Devren İşyeriÇay Köyü Devren İşyeriDeğirmentepe Köyü (Delihüseyin Mahallesi) Devren İşyeriDeğirmentepe Köyü (Dursunlu Mahallesi) Devren İşyeriDeğirmentepe Köyü (Kızılcık Mahallesi) Devren İşyeriDeğirmentepe Köyü (Merkez Mahallesi) Devren İşyeriEsen Mahallesi Devren İşyeriFatih Mahallesi Devren İşyeriGüzeldere Köyü (Deli Mehmet Mahallesi) Devren İşyeriGüzeldere Köyü (Merkez Mahallesi) Devren İşyeriHacısüleymanbey Köyü Devren İşyeriHacıyakup Köyü Devren İşyeriHamamüstü Köyü (Cevizlik Mahallesi) Devren İşyeriHamamüstü Köyü (Dere Mahallesi) Devren İşyeriHamamüstü Köyü (Gölcük Mahallesi) Devren İşyeriHamamüstü Köyü (Merkez Mahallesi) Devren İşyeriHamamüstü Köyü (Orta Mahallesi) Devren İşyeriİçmeler Köyü Devren İşyeriİmamlar Mahallesi Devren İşyeriKemeryanı Köyü Devren İşyeriKuyudüzü Mahallesi Devren İşyeriKültür Mahallesi Devren İşyeriMuhapdede Köyü Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Albayrak Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Balkaya Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Bıçkı Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Güney Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Karamahmut Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Kıran Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Kurtdüzü Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Orta Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Şimşirlitepe Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Yanık 1 Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Yanık 2 Mahallesi) Devren İşyeriSaçmalıpınar Köyü (Yeni Mahallesi) Devren İşyeriSarıdere Köyü Devren İşyeriTaşlık Köyü Devren İşyeriYazıpınar Mahallesi Devren İşyeriYazlık Köyü (Yazlık Mücavir Mahallesi) Devren İşyeriYazlık Köyü Devren İşyeriYeni Mahallesi Devren İşyeriYeşil Mahallesi Devren İşyeriYeşilova Köyü Devren İşyeriYunusefendi Köyü (Cino Mahallesi) Devren İşyeriYunusefendi Köyü (Merkez Mahallesi) Devren İşyeriZekeriya Köyü Devren İşyeriZekeriya Köyü Devren İşyeri
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

kariyer.comsigortam.comarabam.comhangikredi.comcimri.comneredekal.comsteelorbis.comchemorbis.comendeksa.com
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.