/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Başmakçıcancel

Afyonkarahisar Başmakçı Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Başmakçı Kiralık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler 

Başmakçı kiralık daire düşünenler için, ilçe hakkında bilmeleri gereken her şeyi tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra semtin coğrafi özellikleri, tarihi, demografik yapısı ve mahalleleri hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Başmakçı, ülkemizin İç Ege Bölümü’nde yer alan Afyonkarahisar’ın bir ilçesidir. İl merkezinden tam 129 kilometre uzakta yer alan Başmakçı’nın toplam yüzölçümü 369 kilometrekaredir. İlçenin denizden yüksekliği ise yaklaşık 850 metredir. 1945 yılına kadar bucak ünvanı taşıyan ilçede, 1952 yılında belediye kurulmuştur. Birkaç yıl içinde ilçe önce Dinar’a, daha sonra Dazkırı’ya bağlanmıştır. 19 Haziran 1987 yılında çıkan bir kanun ile ilçe statüsüne kavuşan Başmakçı ilçesi kentin en şirin yerleşim birimlerinden biridir. 

Başmakçı Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi 

Başmakçı kiralık ev arayanlar, ilçenin köklü tarihi ve çok eskilere dayanan geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar, ilçeye ilk yerleşenlerin Hititler olduğunu göstermektedir. MÖ 1750’li yıllarda Hitit Uygarlığı’nın başkenti olan Başmakçı ilçesi, daha sonra Friglerin kontrolüne geçmiştir. Tam bir tarım uygarlığı olan Frigler’den hemen sonra, ilçeye Lidyalılar, Persler ve en nihayetinde Makedonlar hakim olmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra kurulan Bergama Krallığı’nın sınırları içerisinde yer alan ilçe, Doğu Roma İmparatorluğu’nun orduları tarafından zapt edilmiştir. İlçe, 1200’lü yıllardan itibaren çok hızlı bir şekilde Türkleşmiş ve İslamlaşmıştır. 1276 yılında Selçuklu Devleti’ne bağlı olan Germiyanoğulları Beyliği bölgede hüküm sürmüştür ve semtin iskan edilmesini kolaylaştırmıştır. İlçe daha sonra herhangi bir savaş olmadan Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. 

Başmakçı Kiralık Daire Düşünenlere İlçenin Ekonomisi 

Bir yerleşim biriminin gelişim düzeyi, ancak ekonomik faaliyetleri üzerinden anlaşılabilir. Bu sebeple Başmakçı kiralık konut tercih edecekler ilçenin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Başmakçı’daki yerel halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Özellikle büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Süt ve yumurta üretiminin had safhada olduğu ilçenin en önemli tarım bitkisi güldür. Bölgede yetiştirilen güller, dünyaca ünlüdür ve çevre illere gönderilirler. Ayrıca, Başmakçı’da bulunan imalathanelerde ve küçük atölyelerde gül yağı ve gül suyu çıkartılarak, bitkinin ekonomik getirisi arttırılır ve yurtdışına ihaç edilir. Son olarak semtte altı binin üzerinde süt ineği bulunmaktadır. Burada üretilen süt ise, kooperatifler aracılığı ile satılmaktadır. 

Başmakçı Kiralık Daire Tercih Edeceklere Mahalle Bilgisi 

01 Şubat 2019 TÜİK Raporu’na göre, Başmakçı Afyonkarahisar’ın en kalabalık on dördüncü ilçesidir ve nüfusu 10.031 olarak belirlenmiştir. İlçede ikamet edenlerin %50.13’ü kadın, geriye kalan %49.87’si erkektir. İlçedeki popülasyon artış hızı %0.18 olarak hesaplanmıştır. 5.899 kişinin ilçe merkezinde yaşadığı Başmakçı, bir belde, on üç köy ve sekiz mahalleden oluşmaktadır. Afyonkarahisar Başmakçı kiralık ev tercihinde bulunacak bir kişi, ilçenin en gelişmiş on yerleşiminden birinde veya birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırmak istebilir:

  • Gülistan Mahallesi 
  • Çağlayan Mahallesi
  • Fatih Mahallesi
  • Mimar Sinan Mahallesi
  • Barbaros Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Aşağı Hilal Mahallesi
  • Yukarı Hilal Mahallesi
  • Yaka Köyü
  • Yassıören Köyü

Eğer Başmakçı kiralık daire düşüncenizde kararlı iseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Afyonkarahisar Başmakçı kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Başmakçı Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.