/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tutakcancel

Ağrı Tutak Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Tutak Kiralık Daire Arayanlara Yardımcı Olacak Şehir Hakkında Bilgiler

Emlakjet.com yeni bir ev arayışında olanlar için belirledikleri kriterlere göre en uygun evi buldurmaya yardımcı olmaya devam ediyor. Tutak kiralık daire arayanlar için aradıkları evi bulmadan hemen önce şehir hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabileceği rehberimiz sizlerle buluşuyor. İlçe rehberimiz ile birlikte; ilçenin genel bilgileri, iklimi, nüfusu, mahalelleri, idari yapısı, tarihi, coğrafyası, konut kira piyasası ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

 

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat Bölümünde yer alan Ağrı’nın il merkezine 38 kilometre uzaklıkta, ilin batı sınırında bulunan bir ilçesidir. Yörenin tarihi M.Ö. 15. yüzyıla kadar uzandığı bilinmektedir. Bölgede Hurri-Mitani Krallığı ve Urartular egemen olmuştur. M.Ö. 8. yüzyılın sonlarına doğru İran’da hüküm süren Medlerin hakimiyeti altına girmiştir. Medleri yenen Perslerin hakim olduğu Tutak’ta İskender İmparatorluğu, Romalılar, Sasani İmparatorluğu ve Türkler olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tutak isminin nereden geldiği ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Türkler tarafından tutulan yer anlamında ‘’Tutak’’ isminin kullanıldığı en kabul gören görüşlerden birisidir. Diğer taraftan Güneydoğu illerinde buraya ‘’Antep’’ adıyla bilindiği de görülmektedir.

 

Tutak kiralık konut arayanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

 

  • Kuzeyde Eleşkirt İlçesi,
  • Güneyde Patnos İlçesi,
  • Güneybatısında Malazgirt İlçesi,
  • Batısında Karayazı İlçesi,
  • Doğusunda Hamur İlçesi ile komşudur. 

 

2018 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 30.505’tir. Bu nüfusun yüzde 51,43’ü erkek, yüzde 48,57’si kadından oluşmaktadır. İlçe merkezinde ve genelinde Sünni Türkler ve Şafi Kürtler yaşamaktadır. Toplam yüzölçümü 1.562 kilometrekare, rakımı 1.535 metredir. 

 

Tutak Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin İdari Yapısı

2018 yılı TÜİK verilerine göre ilçenin idari yapısını 4 mahalle, 80 köy ve 19 mezradan oluşmaktadır. Köyler küçük birimler halinde ve dağınıktır. Ortalama 1,5 kilometreye bir yerleşim yeri bulunur. Tutak kiralık daire arayanların tercih edebileceği mahalleleri şunlardır; Cami Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Pınar Mahallesi, Murat Mahallesi ve en fazla nüfusa sahip merkez mahalle konumundaki Tutak Yeni Mahallesi kiralık daire ilanlarına ulaşmak için listelmee sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

Tutak Kiralık Daire Arayanlar İçin Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Nisan ayı verilerine göre ilçede bulunan toplam konut sayısı 2.867, iş yeri sayısı ise 791’dir. Bu konutlarda yaşayan hane halkı sayısı ortalama 3,77 kişi olarak hesaplanmıştır. İlçe merkezinde evler genellikle taş ve briketten yapılmıştır. Bunun yanı sıra betonarma binalar günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Köylerde daha çok bahçeli tek katlı müstakil evler tercih edilmektedir. İlçede konut sıkıntısı bulunmaktadır ancak devlet desteği ile toplu konutlar inşa edilmeye başlanmıştır. Ağrı Tutak’ta kiralık daire arayışında olanlar için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Tutak Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçedeki Okullar ve Hastaneler

İlçede Milli eğitim bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren; ilkokul, ortaokul, lise ve yaygın eğitim kurumlarının sayısı toplam 93’tür. Lise olarak Anadolu İmam Hatip, Çok Programlı Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu, ve Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 4 adet lise bulunmaktadır. Tutak kiralık daire tutacaklar için ilçede bulunan tek sağlık kurumu ise Tutak Devlet Hastanesi’dir. Sizde aradığınız evi kolyalıkla bulabilmek için bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Ağrı Tutak’ta kiralık müstakil evler ilanları inceleyebilmek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

Tutak Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.