/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Güzelyurtcancel

Aksaray Güzelyurt Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Güzelyurt Kiralık Daire Bakanlara İlçe Rehberi

Güzelyurt kiralık daire tercih etmeyi düşünenler için, merak ettikleri tüm soruların cevaplarını bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçe hakkında birçok önemli bilgiye sahip olacaksınız. Gelin, Aksaray’ın şirin ilçesi Güzelyurt’u birlikte daha yakından tanıyalım. Güzelyurt, İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer almaktadır. Kent merkezinden 45 kilometre uzakta yer alan ilçe, Ihlara Vadisi’ne 15 kilometre mesafede bulunmaktadır. Küçük bir yerleşim birimi olan Güzelağaç, 322 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği ise 1505 metre olarak hesaplanmıştır.Eski ismi Gelveri olan ilçe, Rumca güzel ve su kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Semt, Hristiyanlık için önemli bir yerleşim merkezidir.  1071 yılından sonra bölgeye yerleşen Türkler de ilçenin hızlı bir şekilde iskan edilmesini sağlamıştır. 

 

Güzelyurt Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Güzelyurt kiralık konut düşüncesinde kararlı olanlar, ilçenin çok eskilere dayanan geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilçenin eski ismi Gelveri’dir. Güzel ve su kelimelerinin birleşiminden oluşan bu isim, zamanla Güzelyurt’a evrilmiştir. 1924 yılına kadar ilçe nüfusunu ağırlıklı olarak Rumlar oluşturmuştur. Bölgede barış içinde yaşayan Türkler ve Rumlar, ilçenin bayındır hale gelmesini sağlamışlardır. Ancak 1924 yılında gerçekleşen mübadele ile, burada yaşayan Rumların neredeyse tamamı Selanik’e göç etmek zorunda kalmıştır. Ancak bölgede biinen ilk yerleşimin M.Ö 2000’li yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. İlçeye ilk yerleşenler Hititler olmuştur, onları zamanla Persler, Romalılar ve Bizanslılar takip etmiştir. Semti, 1071 yılında yapılan Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk akıncıları tarafından ele geçirilmiştir.

 

Güzelyurt Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Ekonomik Durumu

Güzelyurt kiralık ev bakanlar ilçenin ekonomik durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Orta Anadolu’nun kuzey-güney ekseninde yer alan Güzelyurt ilçesinde, karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışların soğuk ve kar yağışlı geçtiği ilçede, yazlar sıcak ve kurak olmaktadır. Bu durum tarım ve hayvancılık faaliyetleri üzerinde belirleyici bir güçtür. İlçede, buğday, arpa ve şekerpancarı üretimi yapılmaktadır. Yerel halkın önemli bir bölümü geçimini bu şekilde sağlamaktadır. Buna ek olarak, küçükbaş hayvancılık yapılmakta ve özellikle tiftik keçisi yetiştirilmektedir. İlçede sanayi ve ticaret faaliyetleri gelişmemiştir. Yerel halkın büyük bir kısmı ihtiyaçlarını karşılamak için şehir merkezine gitmektedir. Bölgede yer alan küçük imalathaneler ve atölyeler, büyük çaplı bir istihdam olanağı sağlayamamaktadır. 

 

Güzelyurt Kiralık Daire Seçeceklere Mahalle Bilgisi 

Aksaray’ın nüfus yoğunluğu en düşük ilçelerinden biri olan Güzelyurt’ta 01 Şubat 2019 yılı TÜİK Verilerine göre 11.761 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin 5.898’i kadın, geriye kalan 5.863’ü erkektir. Çok daha açık bir ifade ile ilçe nüfusunun %50.15 kadın, %49.85’i erkektir. Başka illere göç vermesine rağmen semt nüfusu %4.31 olarak hesaplanmıştır. İlçe, on bir mahalle ve sekiz köyden meydana gelmektedir. Aksaray Güzelyurt kiralık ev düşünenler, aşağıdaki mahallelerden herhangi birinde arayışlarını yoğunlaştırabilir:

 

  • Akpınar Mahallesi 
  • Akyamaç Mahallesi
  • Aşağı Mahallesi
  • Harmanlık Mahallesi
  • Karşıyaka Mahallesi
  • Kayaaltı Mahallesi
  • Kayaardı Mahallesi
  • Köprübaşı Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Yukarı Mahallesi

 

Eğer Güzelyurt kiralık daire arayışınızı bir adım daha ileriye taşımak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Güzelyurt kiralık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Güzelyurt Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.