/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sarıyahşicancel

Aksaray Sarıyahşi Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Sarıyahşi Kiralık Daire Bakanlara Tercih Rehberi

Sarıyahşi kiralık daire düşünenler için, ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin tarihinden, coğrafi konumuna, demografik bilgilerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Sarıyahşi, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray iline bağlı bir ilçedir. 1957 yılında Ankara iline bağlı Şereflikoçhisar’a bağlı iken, 1989 yılında çıkan bir kanunla ilçe olmuş ve Aksaray ilçesine bağlanmıştır. Kentin küçük ve sevimli bir ilçe olan Sarıyahşi’nin ilk ismini Yahşi Han’dan almaktadır.. Bu isim ilk defa İbrahim Hakkı Konyalı’nın eserlerinde geçer. Bölgeden geçen yaralı Türk askerleri burada tedavi edilmektedir. Yine aynı şekilde bölgeden geçen Yahşi Han, yaralı halde savaştan dönerken semtte vefat etmiştir. Bu nedenle de ilçe, bahsi geçen tarihten sonra bu şekilde anılmıştır.

Sarıyahşi Kiralık Daire Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi

Sarıyahşi kiralık ev bakanlar, ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. İlçede bilinen ilk yerleşim M.Ö 2000’li yıllarda Hititler tarafında yapılmıştır. Daha sonra Büyük İskender tarafından fethedilen ilçe, iki yüzyıl sonra Roma İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiştir. Daha sonra Doğu Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilen bölge, 1040 yılında yapılan Dandanakan Savaşı ile Türklerin eline geçmiştir. Bu tarihten itibaren, Türklerin elinde olan ilçe 1481-1914 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer almıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında işgale uğramayan bölge, yeni kurulan cumhuriyetin sınırları içerisinde kalmıştır. Dolayısı ile 1040 yılından itibaren ilçe, Türk yurdu olarak bilinmektedir. Stratejik konumu sebebiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçe, hızlı bir şekilde gelişmiştir.

Sarıyahşi Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Coğrafi Konumu

Sarıyahşi ilçesi, 224 kilometrekarelik küçük bir alan üzerine kurulmuştur. Semtin denizden yüksekliği ise 1092 metre olarak hesaplanmıştır. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ilçe, kent merkezinden 110 kilometre uzakta yer almaktadır. İlçe, Ankara’ya Aksaray’dan daha yakında yer almaktadır. Hirfanlı Baraj Gölü sınırları içerisinde yer alan ilçede, karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. İlçeye en çok yağış ilkbahar aylarında düşmektedir. Steplerin hakim olduğu alanda, buğday, arpa, çavdar, nohut, mercimek ve pancar yetiştirilmektedir. Ayrıca her türlü meyve ve sebze yetiştirimine uygun alanlar bulunmaktadır. Kızılırmak’ın güney hattında yer alan sulak ve yeşil alan bilhassa tarıma çok elverişlidir. Eğer tarım veya hayvancılık ile ilgileniyorsanız, Sarıyahşi kiralık konut arayışınız oldukça isabetli olacaktır.

Sarıyahşi Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Demografisi

Aksaray sekiz ilçeden meydana gelmiştir ve Sarıyahşi en düşük nüfusa sahip olan ilçesidir. Bölgede ikamet edenlerin sayısı 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan elde edilen verilere göre, ilçede 6801’dir. İlçede, 3.436 kadın, 3.365 erkek yaşamını sürdürmektedir. Nüfusun cinsiyete dengeli bir şekilde dağıldığı ilçe popülasyonunun %49.48’i erkek, geriye kalan %50.52’si kadındır. İlçenin nüfusu bir önceki yıla göre 2.018 kişilik artış göstermiştir. Nüfus artış hızı %40.72’dir. Sarıyahşi yedi mahalle ve altı köyden meydana gelmektedir. Bucak yerleşimi ise yoktur. Aksaray Sarıyahşi kiralık ev tercihinde bulunmayı düşünenler, ilçedeki yerleşim birimlerinden bir veya ikisinde arayışlarını yoğunlaştırabilirler:

  • 15 Temmuz Mahallesi

  • Fatih Mahallesi

  • Karşıyaka Mahallesi

  • Kızılırmak Mahallesi

  • Kurtuluş Mahallesi

  • Özal Mahallesi

  • Şafaktepe Mahallesi

  • Yenidoğan Mahallesi

  • Bekdik Köyü

  • Yaylak Köyü

Eğer Sarıyahşi kiralık daire tercihinizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden irtibata geçebilir veya sahibinden Aksaray Sarıyahşi kiralık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Sarıyahşi Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.