/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kumlucacancel

Antalya Kumluca Kiralık Daire

araması için 3 ilan bulundu

Antalya Kumluca Kiralık Daire Arayanlar için Tanıtıcı Kısa Yazı

Antalya Kumluca kiralık daire arayan kişiler için bölge hakkında tarihçesi, coğrafyası, ekonomisi, nüfusu gibi temel bilgiler edinilebilecek bir yazı hazırladık. Kumluca Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya iline 90 km uzaklıkta bulunan bir ilçesidir. Batı Akdeniz kısmında kalmaktadır. Fethiye Körfezi ve Antalya Körfezi (Teke Yarımadası) hizasında bulunan uzantı üzerindedir. İlçenin etrafında aşağıdaki Lokasyonlar bulunmaktadır:

 • İlçenin güneyinde Akdeniz,

 • İlçenin batısında Finike ilçesi,

 • İlçenin doğusunda Kemer ilçesi,

 • İlçenin kuzeyinde Korkuteli ilçesi,

 • İlçenin kuzeybatı ve batı yönlerinde ise Elmalı ilçesi vardır.

Kumluca ilçesinin yüz ölçümü 1.253 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 29 metredir. Tahmin edileceği üzere, ilçede Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz aylarında Kumluca sakinleri hava sıcaklığını 48 dereceye kadar yaşayabilmektedir. İlçede yıl genelinde kar yağışı görülmese de bolca yağış almaktadır ve kış mevsimi boyunca sert rüzgarlar esmektedir.

Kumluca ilçesinin üç tarafı da dağlar ile çevrilmiştir. Kuzeye doğru yön alındığında ilçenin verimli bir ova üzerine yerleştiği görülecektir. Bu ovanın doğusunda Mavikent beldesi vardır. Kuzey yönünde bulunan dağlar yükselerek Beydağları'na uzanır ve böylece engebeli bir arazi oluşmuş olur.

Antalya Kumluca Kiralık Daire Arayışında Bulunanların Bilmesi Gereken Tarihî Bilgiler

İlçede öncelikle Sarı Kavak adıyla şimdiki ilçe merkezinin 5 kilometre doğusundaki tepelerin eteklerine 1830 yıllarında yerleşim görülmüştür. Kumluca bucağı zamanla büyüyerek 1958 yılında Finike ilçesinden ayrılarak ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Kumluca ilçesinin adının hikâyesi ise şu şekilde: şimdiki şehir merkezinin bulunduğu yere bir köylü karpuz ekmiş. Karpuzlar da kumsal ve verimli arazi sayesinde bayağı irileşince köylere satarken köylüler karpuzların nerede yetiştirildiğini sormuşlardır. Cevaben "Derenin kıyısında bulunan kumluca yerde" diyen köylü, bölgenin adının zaman geçtikçe Kumluca olmasına sebep olmuştur.

Antalya Kumluca Kiralık Daire Arayışındakiler için Mahalle ve Nüfus Bilgileri

Antalya Kumluca kiralık ev arayanların tercih edebileceği üç belde, 24 köy ve 20 mahalle vardır. Popüler mahalleler arasında aşağıdakiler görülebilir:

 • Yeni Mahalle,

 • Temel Eğitim Mahallesi,

 • Mavikent Mahallesi,

 • Beykonak Mahallesi,

 • Karşıyaka Mahallesi,

 • Hacıveliler Mahallesi,

 • Meydan Mahallesi.

Antalya Kumluca ilçesinde 2.552 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %51,72'si kadın olup geriye kalan %48,28'i erkektir. Nüfusun %51,58'i orta yaşlıdır, geri kalanı nispeten genç nüfustur. Kumluca ilçesinde oturan insanlar genellikle iki ekonomik sektör üzerine yoğunlaşmıştır. Bunlar turizm ve tarım sektörleridir. Bölgede sebzecilik ve meyvecilik oldukça popülerdir. Halkın büyük bir bölümü seracılıkla ilgilenmektedir. Bu yoğun ilginin arkasında, kamu kurumları tarafından ilçede 1970'li yıllardan itibaren verilen seracılık desteği vardır. İnsanlar biber, salatalık, taze fasulye, bezelye, patlıcan ve domates tarımı yapılmaktadır. Ayrıca balıkçılık da görülse de turizm kaynaklı kültür etkinlikleri de nüfusun önemli gelir kaynaklarından biridir.

İlçe de tarihî olarak da oldukça önemli mekânlara ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında Gagae, İdebessiois, Corydella, Olympos ve Rhodiapolis antik kentleri bulunmaktadır. En çok Olympos antik kenti ziyaretçi almaktadır. Bunların dışında bölgede mutlaka görülmesi gereken doğal ve tarihî açıdan önemli lokasyonlar aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Alakır Barajı,

 • Mavikent Tabiat Parkı,

 • Sarnıç Tepesi Hayvanat Bahçesi,

 • Gelidonya Feneri,

 • Adrasan Koyu.

Antalya Kumluca kiralık daire arayışınızda Kumluca'ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken yerel lezzetler çok ünlüdür. Gastronomi bakımından da zengin olan Kumluca'da tahinli piyaz, şiş köftesi ve balık çeşitleri göze çarpmaktadır.

Antalya Kumluca sahibinden kiralık müstakil ev gibi konut arayış sürecinizde yardım alabilmek için lütfen yerel emlakçıları veya Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfamızı ziyaret ediniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kumluca Kiralık Daire
Antalya Kumluca Kiralık Daire ilanları ve fiyatları Emlakjet'te! Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Antalya Manavgat Ilıca Mahallesi Kiralık Daire
 • Antalya Manavgat Side Mahallesi Kiralık Daire
 • Antalya Manavgat Kiralık Ev
 • Antalya Muratpaşa Bahçelievler Mahallesi Kiralık Ev
 • Antalya Muratpaşa Çağlayan Mahallesi Kiralık Ev
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.