/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çıldırcancel
Ardahancancel

Ardahan Çıldır Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çıldır Kiralık Daire Tercih Etmeyi Düşünenlere İlçe Rehberi

Çıldır kiralık daire arayanlar için, ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak, rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Yazıda ilçenin tarihine, coğrafi özelliklerine ve doğal güzelliklerine, ekonomisine ve nüfus yapısına değindik. Yazının sonunda aklınızdaki tüm soruların birer birer silindiğini göreceksiniz. Çıldır, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan kentine bağlı bir ilçedir. Kentin en büyük üçüncü ilçesi olan Çıldır, son dönemlerde yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. İlçe merkezinden iki kilometre uzakta yer alan Şeytan Kalesi, Gürcistan sınırında bulunan Kurt Kalesi ve Çıldır Gölü’nde yer alan Kuş Adası bölgeye gelenlerin ziyaret ettiği ilk yerlerdendir. Çıldır, doğal güzellikleri ve el değmemiş doğası ile Türkiye’nin saklı kalmış cennetlerinden biridir.

Çıldır Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Tarihçesi

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce, o ilçenin veya şehrin tarihi hakkında bir şeyler öğrenmek, yaşayacağınız yerle bağlantınızı güçlendirecektir. Çıldır kiralık daire bakanlar da semtin köklü tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Tarihi kaynaklarda Çıldır’a ilk defa 8. yüzyılda yazılan Gürcü kaynaklarında rastlanılır. Çandır ismi ile bilinen ilçenin bilinen ilk sahipleri Kıpçaklar ve Sakalardır. Bölgenin iskan edilmesini kolaylaştıran Türkler, ilçenin kalkınmasını da sağlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Çıldır Sancağı olarak geçen bölge, 1878 yılında gerçekleşen 93 Harbi’nde Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Kazım Karabekir yönetimindeki Türk ordusunun Misak-i Milli sınırlarına uygun olarak vatan topraklarına kattığı ilçe önce Kars’a sonra Ardahan’a bağlı bir ilçe olmuştur.

Çıldır Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Çıldır ilçesi, yaklaşık 1082 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve Ardahan’ın yüzölçümü bakımından en büyük ilçelerinden biridir. Semtin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı 1950 metredir. Düz bir alana kurulmuş olan ilçenin köyleri, engebeli bir arazi üzerine kuruludur. Birçok göle de ev sahipliği yapan ilçede, 120 kilometrekarelik Çıldır Gölü, 27 kilometrekarelik Aktaş Gölü de bulunmaktadır. Bölgede iki adet de baraj bulunmaktadır. Bu barajlar sulu tarımın yapılmasını imkanlı kılmıştır. İlçede kışlar çok sert ve soğuk geçerken, yazlar yağışlı ve ılık geçmektedir. Kısacası bölgede Karadeniz ikliminden ziyade, karasal iklim görülmektedir. En soğuk ayı olan Ocak’ta sıcaklıklar -30 dereceye kadar inmektedir. Başka yerlerden gelerek buraya yerleşmeyi düşünen, Çıldır kiralık konut arayışı içerisine girenler, bu konuda muhakkak bilgi sahibi olmalıdır.

Çıldır Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Demografisi

Çıldır’da yaşamını sürdürenlerin önemli bir kısmı Terekeme ve Ahıska Türkleri’dir. 01 Şubat 2019 Tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre ilçede 9833 kişi ikamet etmektedir. İlçede yaşayanların %47.38’i kadın, geriye kalan %52.62’si erkektir. 2012 yılından itibaren azalan nüfus, 2017-2018 yılı itibari ile artışa geçmiştir. Popülasyonun artış hızı ise %5.04’tür. Çıldır, dokuz mahalleden oluşmaktadır. Köy ve bucak yerleşimi de bulunmaktadır. Ardahan Çıldır kiralık daire bakanlar, aşağıda gelişmişlik sıralamasına göre verilen mahallelerden birini veya birkaçını seçerek, araştırmalarını sürdürebilirler :

  • Yeni Mahalle

  • Ufuktepe Mahallesi

  • Aşıkşenlik Mahallesi

  • Yakınsu Mahallesi

  • Dede Korkut Mahallesi

  • Suhara Mahallesi

  • Yıldırım Tepe Mahallesi

  • Çankaya Mahallesi

  • Çay Mahallesi

Eğer Çıldır kiralık daire düşüncenizi bir adım ileriye götürmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden ucuz fiyatlı Çıldır kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Faizsiz kredi imkanı! SGK resmen duyu...

Faizsiz kredi imkanı! SGK resmen duyu...

6 Mayıs 2022

Türkiye'de kentsel dönüşüm tam gaz! 1...

Türkiye'de kentsel dönüşüm tam gaz! 1...

6 Mayıs 2022

Düğün hazırlığındaki Cedi Osman ve Eb...

Düğün hazırlığındaki Cedi Osman ve Eb...

6 Mayıs 2022

İnşaat sektöründe bomba gelişme! Mali...

İnşaat sektöründe bomba gelişme! Mali...

6 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.