/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hizancancel
Bitliscancel

Bitlis Hizan Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Hizan Kiralık Daire Arayışında Olan Kişiler için İlçe Rehberi

Hizan kiralık daire arayan kişiler dahilinde konut arayan her kişinin bölge hakkında bilmesi gereken bilgilere bu yazımızda yer verdik. Konut arama süreci içerisinde düşünülen ilçenin ekonomik durumunun, nüfus özelliklerinin, coğrafi karakteristiklerinin ve bu gibi benzer önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olmak, konut araştırma sürecini çok daha kolaylaştırmaktadır. Bu süreçte daha emin adımlar atabilmek için, bu yazımızda Hizan ilçesi hakkında daha çok fikir sahibi olacaksınız.

Öncelikle Hizan ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlı olan Bitlis ili sınırları içerisindedir. Toplam yüz ölçümü 971 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.560 metredir. Bitlis'in ve Van Gölü'nün güney tarafında yer almaktadır. Bölge arazisi oldukça sarp bir yerdir. Öyle ki ilçenin kapsadığı alanın %90'ı dağlık alandır. Önemli akarsuyu olmamasına rağmen, bölgede birçok küçük dere bulunur. İlçede tipik olarak karasal iklim hakimdir. Yaz mevsiminde, Hizan'da en yüksek 25 santigrat derece görülmüştür. En soğuk hava ise -15 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Etrafında bulunan diğer ilçelere nazaran ormanlık alan bakımından çok daha zengin bir ilçedir. Ancak ülke genelindeki ilçelere bakıldığında, Hizan'ın ormanlık alanları ortalamanın altında kalmaktadır.

Hizan Kiralık Daire Bakan Kişiler için Kısa Bir Bölge Tarihçesi

Bitlis Hizan kiralık ev arayışında olanlar için yapılan arkeolojik araştırmalara göre, Hizan ilçesinin bulunduğu bölgeye ilk defa M.Ö. 1000 yıllarında Urartu uygarlığı yerleşmiştir. Ancak daha tarih akışı süresince, bölge içerisinde sırasıyla Persler, Romalılar, Bizanslar ve Araplar yer almıştır. Bölgenin Türk tarihine girişi 11. yüzyılda Selçukluların işgaliyle başlamıştır. Ondan sonrasında ise Osmanlı Devleti 1500'lü yılların başında bölgeyi ele geçirmiştir. Bu olay Çaldıran Seferi ile birlikte gerçekleşmiştir. Çaldıran Seferi de Yavuz Sultan Selim yapmıştır. Bu tarih sonrasında, Azerbaycan'dan gelmiş olan Murtaza Bey bölgeye bir beylik kurmuştur. O dönemlerde bölgenin adı Erzent olarak geçerdi. Murtaza Bey sonrası Abdal Bey, sonra da Mir Şerafettin bölgeyi yönetmiştir. Mir Şerafettin bölgedeki Serin Tepe'de 336 odalık bir konak yaptırmıştır.

Hizan ilçesi 1913 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. 1914 yılında ise Ruslar çekildiğinde halk evine geri dönmüştür. 1936 yılında ilçe olmuştur.

Hizan Kiralık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

Bitlis Hizan kiralık ev gibi konut arayan her kişi için bölgenin bulunduğu ekonomik durum bilgisine sahip olmak elzemdir. Çünkü ekonomik refah seviyesi, ilçenin yaşam tarzına ve kalitesine dair birçok ipucu içerir. Hizan ilçesinin bulunduğu arazinin yaklaşık yüzde onu, tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Yüzde 35'i yayla ve mera arazisi konumundadır. Yüzde 38'i ormanlık alandır.

Bahsedilen tarım arazilerinin yüzde 88'inde sulu tarım yapılır iken geriye kalan yüzde 12'lik dilimde ise kuru tarım yapıldığı gözlemlenir. Mera ve yayla arazilerinde halk çoğunlukla hayvancılık sektörü ile uğraşır. Tarım alanları küçük işletmeler halinde ortaya çıkmıştır. Hizan ilçesinde yetişen ürünler arasında en çok göze çarpan arpa, buğday, tütün ve yem bitkileridir. Aileler kendi içlerindeki ihtiyaç için ise sebzecilik faaliyetinde bulunur. Ceviz, fındık, üzüm ve elmalar özellikle yetiştirilir. Bu bilgiler ile Bitlis Hizan kiralık daire arayan kişiler bölgede ne ile karşılaşacakları hakkında daha da bilgi edineceklerdir.

Eğer Bitlis Hizan Bahçelievler Mahallesi kiralık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Binasını yenilemek isteyen vatandaşa ...

Binasını yenilemek isteyen vatandaşa ...

12 Ocak 2022

Ev Satın Almak Hiç Bu Kadar Kolay Olm...

Ev Satın Almak Hiç Bu Kadar Kolay Olm...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.