/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mutkicancel

Bitlis Mutki Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Mutki Kiralık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Mutki kiralık daire bakanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin genel özelliklerine, ikinci kısmında tarihçesine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değindik. Mutki, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan önemli bir kent olan Bitlis’e bağlı bir ilçedir. Bitlis, yedi semtten meydana gelmektedir ve ilçelerden en gelişmiş altıncısı Mutki’dir. Mutki, yaklaşık 1234 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği, daha klasik bir ifade ile rakımı yaklaşık 1450 metredir. Ancak bu rakam ilçe merkezinden uzaklaştıkça ciddi bir şekilde artmaktadır. İlçe, Bitlis Merkez, Siirt, Batman ve Muş’a bağlı ilçeler ile komşu vaziyettedir.

Mutki Kiralık Daire Tercih Edeceklere Önemli Bilgiler

Mutki kiralık ev arayanlar için hazırladığımız bu yazının ilk bölümünde ilçe hakkındaki mutlaka bilmeleri gereken şeyleri okuyacaksınız. Yukarı Murat Bölümü’nde yer alan Bitlis ili, yedi ilçeden meydana gelmiştir. Mutki ise, kentin en gelişmiş altıncı ilçesidir ve kent nüfusunun yaklaşık %9’una ev sahipliği yapmaktadır. Engebesi ve yükseltisi fazla olan bir arazi üzerine kurulduğundan ilçedeki ekonomik faaliyetler iklim ve arazi yapısı ile sınırlanmıştır. Bölgede daha çok tarım ve hayvancılık, ama en çok hayvancılık yapılmaktadır. Sığır, keçi ve koyun yetiştiriciliği yaygındır. Tüm bunlara ek olarak bölgede tahıl üretimi de yapılmaktadır. Arpa, darı ve buğday üretilmektedir. Ancak sebze ve meyve üretimi pek yapılamamaktadır. Bu sebeple de semt diğer ilçelere veya illere bağımlı vaziyettedir.

Mutki Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, kendinizi o ilçeye ya da ile daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle Mutki kiralık konut düşünenlerin de semtin köklü geçmişi hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. İlçenin tarihi, milattan önce iki binli yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgede Urartular, Persler, Makedonlar, Romalılar ve Bizanslılar yaşamını sürdürmüştür. Özellikle Urartular, semtin en önemli sakinleridir. Zira ilçenin iskan olmasını sağlamıştır. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı sonrası ilçede Selçuklular egemenlik kurmuştur. 1514 yılında gerçekleşen Çaldıran Zaferi ile Osmanlı’ya katılan ilçe daha sonra yörenin ilim, sanat ve kültür merkezi haline gelmiştir. Semt, Osmanlı tapu tahrir kayıtlarında Bitlis’in merkez nahiyelerinden biri olarak kayıt edilmiştir.

Mutki Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan elde edilen verile göre ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 32.090’dır. Semt nüfusunun 16.583’ü erkek, geriye kalan 15.507’si ise erkektir. Daha açık bir ifade ile bölge nüfusunun %52’si erkek, %49’u kadındır. Bölge, Bitlis ilinin en kalabalık altıncı ilçesidir. Mutki, on bir mahalle ve altmış köyden oluşmuştur. Bitlis Mutki satılık daire tercih etmeyi düşünenler, aşağıda listelenene merkez mahallelerden bir veya birkaçında araştırmalarını sürdürmek isteyebilirler. Yerleşim birimleri nüfuslarına göre sıralanmıştır:

  • Pınarbaşı Mahallesi

  • Yeni Mahalle

  • Gölbaşı Mahallesi

  • Taşlı Pınar Mahallesi

  • Arpalı Seki Mahallesi

  • Orta Mahallesi

  • Cami Mahallesi

  • Yeni Bağ Mahallesi

  • Yüksekova Mahallesi

  • Çimen Mahallesi

Eğer Mutki kiralık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve hemen ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Mutki kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyerek, kendinize en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Mutki Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.