/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tatvancancel

Bitlis Tatvan Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Tatvan Kiralık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Tatvan kiralık daire bakanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değineceğiz. Yazının sonunda, hayalini kurduğunuz eve daha yakın olacaksınız. Tatvan, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis iline bağlı bir ilçedir. İlçe Yukarı Murat Bölümü’nde yer almaktadır ve şehrin en gelişmiş ve aynı zamanda en kalabalık yerleşim birimidir. Yüzölçümü bakımından kentin en büyük ilçesi olan Tatvan, Van Gölü’nün batı yakasında yer almaktadır. İlçe, İstanbul- İran demiryolu üzerine kurulmuştur. Özellikle Haydar Paşa Garı ile olan bağlantısı sebebiyle büyük bir stratejik öneme sahiptir. İlçe aynı zamanda Diyarbakır-Van, Elazığ-Van ve Siirt-Bitlis kavşak noktalarında yer almaktadır.

Tatvan Kiralık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Tatvan kiralık ev tercih etmeyi düşünenler için ilçenin coğrafi özelliklerini ve iklim yapısını anlattığımız yazının bu kısmı bilhassa önem taşımaktadır. İlçe, 1263 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Semtin rakımı veya denizden yüksekliği ortalama 1690 metredir. Bu rakam, ilçe merkezinden uzaklaştıkça artmaktadır. Dağlık ve yaylak bir arazi üzerine kurulu olan ilçenin Van Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır. Tatvan ve Van arasında da vapur seferleri yapılmaktadır. İlçenin yaklaşık 100 kilometrekarelik sahil şeridi bulunmaktadır. Bölgede yer alan Nemrut Dağı semtin en yüksek noktasıdır. 2878 metre yüksekliğindedir. Bu dağın ağzında bulunan krater de dahil olmak üzere üç büyük gölde yer almaktadır. Semt, Ahlat, Bitlis, Gevaş ve Hizan ilçeleri ile komşudur.

Tatvan Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Tarihi

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce, o ilçenin veya ilin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak yaşayacağınız yere kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple Tatvan kiralık konut seçeceklere ilçenin tarihi hakkında bilgi vermemiz gerektiğini düşündük. Tatvan ilçesinin tarihi, milattan önce üç binli yıllara dayanmaktadır. Semtin ilk sakinlerinin Subarlar olduğu düşünülmektedir. Daha sonra ilçede Hurriler de egemenlik kurmuştur. Van ve çevresinin gelişmesi ise Urartular sayesinde olmuştur. Tatvan da bu gelişimden payını almıştır. Urartular’ın en önemli yerleşim birimlerinden biri olan ilçe Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar tarafından ele geçirilmiştir. İlçede çok farklı kültürler ve etnik kökene sahip vatandaşlar bir arada yaşamını sürdürmüştür. İlçede Kürtler, Türkler ve Ermeniler kardeşlik içinde yaşamıştırlar.

Tatvan Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, ilçede yaşamını sürdürenlerin syaısı 92.695’e ulaşmıştır. Bu kişilerin %53’ü erkek, geriye kalan %47’si ise kadındır. Semtin nüfusu 2015 yılından beri sürekli olarak artmaktadır. İlçedeki popülasyonun artış hızı %3.34’dür. ilçe, yirmi iki mahalle, elli yedi de köyden meydana gelmiştir. Bitlis Tatvan kiralık ev tercih edecekler, aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan merkez mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Kültür Mahallesi

 • Tuğ Mahallesi

 • Aydınlar Mahallesi

 • Kale Mahallesi

 • Karşıyaka Mahallesi

 • Cumhuriyet Mahallesi

 • Hidayet Mahallesi

 • Dumlupınar Mahallesi

 • Saray Mahallesi

 • Fuar Mahallesi

 • İşletme Mahallesi

Eğer Tatvan kiralık daire düşüncenizden eminseniz ve hemen harekete geçmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Tatvan kiralık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilir, kendinize en uygun ilanı seçebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Tatvan Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.