/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Bitliscancel

Bitlis Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Bitlis Kiralık Daire Tercih Edeceklere Şehir Rehberi

Bitlis kiralık daire arayışınızda, aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu yazıda. Bitlis’in ekonomik yapısından, emlak piyasasına kadar çok çeşitli alanlara değindiğimiz yazıyı okuduktan sonra hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat ve Yukarı Murat kısmında yer almaktadır. Şehir ismini Makedonya kralı ve oldukça meşhur komutan Büyük İskender’den almaktadır. Büyük İskender’in emrindeki ünlü askerlerden biri olan Bedlis, ilde bir kale yaptırmıştır. Bitlis’te ismini buradan almaktadır. Kentin toplam yüzölçümü 10.582 kilometrekare olarak hesaplanmıştır. Şehir denizden 1637 metre yüksekte kurulmuştur. Bu rakam, Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar, kentte yerleşimin çok eski tarihlerde başladığını göstermektedir. Bitlis, 7.yüzyıla kadar çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

 

Bitlis Kiralık Daire Tercih Edecekler İçin Kentin Ekonomisi

Bir kentin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyeli, kent hayatının canlılığı hakkında bilgi verir. Özellikle şehir dışından gelerek, Bitlis kiralık ev arayışı içerisine girenlerin kentin ekonomik durumu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bitlis’teki en temel ekonomik faaliyet tarımdır. Yerel nüfusun çok büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Ormancılıkla uğraşan küçük bir kesim de vardır. Ekime müsait arazilerin çok büyük bir bölümünde tahıl üretilmektedir. Çavdar, darı, buğday üretimi özellikle yaygındır. Kentin en önemli ilçelerinden biri olan Ahlat’ta yetiştirilen armutlar oldukça meşhurdur. Şehirde daha çok küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Bölgede üretilen beyaz bal ise, dünya çapında ünlüdür. Bölgede çok fazla sanayi tesisi bulunmaz. Var olan sanayi tesisleri, tarım üretime dayalıdır. Kentteki un, dokuma ve et fabrikası birçok kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır.

 

Bitlis Kiralık Daire Düşünenlere İlçe Bilgisi

01 Şubat 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre, kentte toplam 359.396 kişi yaşamaktadır. Bitlis nüfusunun %47.92’si kadın, geriye kalan %52.08’i erkektir. Bir önceki yıla göre nüfusu 7922 kişi artmıştır. İlde kilometrekare başına düşen insan sayısı 39 olarak hesaplanmıştır. Bu sayı Güroymak ilçesinde, 93’e ulaşmaktadır. Kent toplam yedi ilçe, on üç belediye ve bu belediyelere bağlı 123 mahalle ile 348 köyden oluşmaktadır. Nüfus artış oranının en yüksek olduğu ilçe Ahlat iken, en düşük olan yer Asilcevazdır. Bitlis kiralık daire düşünenler, aşağıdaki yedi ilçeden birinde aramalarını yoğunlaştırabilirler:

 

  • Adilcevaz
  • Ahlat
  • Güroymak
  • Hizan
  • Merkez
  • Mutki
  • Tatvan

 

Tatvan, Bitlis’in en hızlı gelişen yerleşim noktalarından biridir. Bu sebeple, Bitlis Tatvan kiralık ev ilanları bölgeye yerleşmeyi düşünenlere yardımcı olabilir.

 

Bitlis Kiralık Daire Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporlarına göre, kentte toplam 105.014 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı 3.76 olarak hesaplanmıştır. Bitlis’te kiralık evler ortalama 145 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir ve metrekare başına düşen ortalama birim fiyat 5 Türk Lirası’dır.  Bitlis satılık ev tercihinde bulunacak bir kişinin yaklaşık 774 Türk Lirası kira bedeli ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir. Kentte, 3+1, 145 metrekarelik kullanım alanına sahip olan dairelerin kira bedeli ise yaklaşık 747 Türk Lirasıdır. Fakat hayalinizdeki konut tipi ve bu konutun yer aldığı lokasyon, evin kirasını arttırabilir veya azaltabilir.  Örneğin, Bitlis Tatvan kiralık daire düşünen bir kişinin çok daha düşük bir kira bedeline, yaklaşık 612 Türk Lirasına, ev bulması oldukça olasıdır. Eğer Bitlis kiralık daire arayışınızı mutlu sonla bitirmek isterseniz, şehirde yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya Bitlis’te günlük kiralık daire gibi ilanların dahi yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Bitlis Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.