/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Harmancıkcancel
Bursacancel

Bursa Harmancık Kiralık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Harmancık Kiralık Daire Seçeceklere İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Harmancık kiralık daire düşünenlerin işlerini kolaylaştıracak yeni bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, ekonomisinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Bu yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Harmancık, Türkiye Cumhuriyeti’nin Marmara Bölgesi’nin Bursa’ya bağlı bir ilçedir ve on yedi yerleşim biriminden oluşmaktadır. İlçede karasal ılıman Marmara iklimi görülür. Bu sebeple de yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise sert geçmektedir. Çetin kış aylarında yağışlar genellikle kar olarak düşmektedir. İlçenin en çok yağış aldığı mevsim ise ilkbahardır. Nisan ayının sonuna kadar süren yağışlar, bölgede akarsuların debisini yükseltmektedir. Çam ağaçları ile kaplı bu şirin ilçe, nüfus bakımından şehrin en küçük yerleşim birimi olma özelliği taşımaktadır. 

Harmancık Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Konumu

Harmancık kiralık ev seçmeyi planlayanlar için derlediğimiz yazının ilk bölümünde semtin coğrafi konumundan bahsedeceğiz. Harmancık ilçesi, Bursa’nın ünlü lokasyonlarından biri olan  Uludağ’ın güney kısmında kurulmuştur ve yüksek yaylalara sahiptir. 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşan semt, yaklaşık 389 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tüm bunalra ek olarak semtin denizden yüksekliği, daha bilinen bir ifade ile rakımı ortalama 650 metredir. Bu rakam ilçe merkezinde düşmektedir. Bursa, Balıkesir, Kütahya illerinin birleştiği noktalarda yer alan ilçe, Balıkesir’in Dursunbey, Kütahya’nın Tavşanlı, Bursa’nın Orhaneli ve Keles ilçeleri ile komşu vaziyettedir. Asar Dağı ve Küplü Dağı arasına kurulan semt, dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. İlçeden birçok küçük akarsu geçmektedir. Bu akarsulardan tarımda yararlanılmaktadır. 

Harmancık Kiralık Daire Düşünenlere İlçenin Ekonomik Durumu

Bir bölgenin emlak piyasasına şekil veren en önemli unsur, ekonomik durumu ve istihdam yapısıdır. Bu nedenle Harmancık kiralık konut arayanların semtin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri madenciliktir. İlçede çok sayıda verimli krom yataklarına rastlanmaktadır. Semtte, 1950 yılında kurulan bir krom maden işletmesi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak semtte kömür, mermer ve bakır gibi çok çeşitli maden rezervleri bulunmaktadır. Yerel halk da geçimini çoğunlukla madencilikten sağlamaktadır. İlçede yaşamını sürdürenlerin önemli bir kısmı kendi ihtiyaçları kadar tarım yapmaktadır. Ticareti bir faaliyetin öznesi olmayan bu ürünler genellikle sebze ve meyvedir. Küçük bir alanda tahıl tarımı da yapılmaktadır. 

Harmancık Kiralık Daire Bakanlara Semtin Nüfus Yapısı 

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, semtte 6576 kişi yaşamını sürdürmektedir ve ilçe, nüfus bakımından kentin en küçük, en sakin yerleşim birimidir. İlçe nüfusunun çoğunluğunu %51.41 ile kadınlar oluşturmaktadır. Fakat yine de nüfusun cinsiyete dengeli bir şekilde dağıldığı söylenebilir. İlçe nüfusu 2007 yılından 2017 yılına kadar azalmış, son yılda ise küçük bir artış meydana gelmiştir. İlçe , otuz bir mahalleden meydana gelmiştir ve bu mahalleler Bursa Harmancık kiralık ev arayanlar için gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Merkez Mahallesi 
  • Çatalsöğüt Mahallesi 
  • Gülözü Mahallesi 
  • Ballısaray Mahallesi
  • Çakmak Mahallesi 
  • Gedikören Mahallesi 
  • Ece Mahallesi 
  • Karaca Mahallesi 

Eğer Harmancık kiralık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve bir an önce kavuşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile irtibata geçebilir veya sahibinden Harmancık kiralık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

27 Ocak 2022

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

26 Ocak 2022

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

26 Ocak 2022

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

26 Ocak 2022

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.