/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Boğazkalecancel

Çorum Boğazkale Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Boğazkale Kiralık Daire Düşünenlere İlçe Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Boğazkale kiralık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Boğazkale, M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olan Hattuşaş’a ev sahipliği yapan Çorum ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezinin hemen yanı başında duran ve Hitit İmparatorluğu başkenti olan Hattuşa’nın görkemli açık hava tapınağı Yazılıkaya ilçenin en önemli tarihi mekanlarıdır. Cumhuriyetin ilk yıllarında adı Boğazköy iken 1936 yılında Boğazkale olarak değiştirilmiştir. 1967 yılında Belediye teşkilatı kurulmuş, 1987 yılında Sungurlu’dan ayrılarak müstakil ilçe statüsüne kavuşmuştur. Turizm açısından yeteri kadar tanıtım olmaması ve eğitim eksikliği nedeniyle, iş istihdamı ve ilçe ekonomisine yeterli katkı sağlanamamaktadır. Boğazkale kiralık konut düşünenler için çevresinde bulunan diğer yerleşim yerleri şu şekildedir;

  • Kuzeyinde ve batısında Sungurlu ilçesi,
  • Güneyinde Yozgat ili,
  • Doğusunda Alaca ilçesi ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 4.157 kişi ile Çorum ilinin en az nüfusa sahip olan ilçesidir. Bu nüfusun yüzde 49,87’si kadın, yüzde 50,13’ü erkeklerden oluşmaktadır. İlçenin toplam yüzölçümü 245 kilometrekare, rakımı ise 1.005 metredir. 

Boğazkale Kiralık Daire Düşünenler İçin İlçenin Genel Durumu

İlçede karasal iklim özellikleri görülmektedir. İlçenin İlçenin toplam arazisi 22.902 hektar, orman arazisi 6.165 hektar, çayır alanı 23 hektar, mera alanı 3.784 hektar, tarla arazisi 12.110 hektardır.

İlçe arazisinin büyük bir kısmı dağlık bölge de, kalanı ise ovalık bölgede yer alır. İlçe Merkezi ve Evren Beldesinde kavak ağaçları, dağlık bölgede ise meşe ve çam ağaçları bulunmaktadır. İlçe ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıkla sınırlıdır. İlçenin işlenebilir tarım alanı 12.110 hektar olup sulu tarım zayıftır. Arpa, buğday, yulaf, nohut gibi ekonomik değeri düşük bitkiler yetiştirilmektedir. Az miktardaki sulu tarım arazisinde ise pancar ekimi gerçekleştirilir. Turizm, yeteri kadar tanıtım olmaması sebebiyle iş istihdamı ve ilçeye ekonomik bir katkı sağlamamaktadır. 

İlçenin şebeke suyu ihtiyacı, açılan kuyulardan temin edilmekte olup, yağış durumuna göre ihtiyacı karşılayabilmektedir. Boğazkale kiralık ev düşünenler için ilçeye bağlı köyler de su ihtiyaçlarını kuyu ve kaynak sularından karşılamaktadırlar. İlçede kanalizasyon yeterli değildir.

Boğazkale Kiralık Daire Düşünenler İçin İlçenin Eğitim, Kültür ve Sağlık Hizmetleri

İlçede bir adet çok programlı lise, dokuz adet ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu okullarda toplam öğrenci sayısı ise 1.461’dir. Nüfusun yüzde 98’i okur-yazardır. Biri ilçe merkezinde olmak üzere Evci ve Evren Beldelerinde birer adet Sağlık Ocağı sağlık hizmeti sağlamaktadır. İlçede bulunan Hattuşa ve Yazılıkaya Ören yerleri Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Sizde Çorum Boğazkale’de uygun fiyatlı kiralık daire ilanları arıyorsanız listeleme sayfamızı takip ederek istediğiniz eve kolayca ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Boğazkale Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.