/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kocaköycancel

Diyarbakır Kocaköy Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Kocaköy Kiralık Daire Düşünenlere Tercih Kılavuzu

Kocaköy kiralık daire düşünenler için hazırladığımız bu yazının sonunda ilçe hakkında tüm önemli bilgilere ulaşmış olacaksınız. Sizi hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaştıracak bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerinden ve ikliminden, ikinci bölümünde kısaca tarihinden ve son bölümünde ise ilçenin demografik durumu ile mahallelerinden söz edeceğiz. Kocaköy, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Diyarbakır iline bağlı on yedi yerleşim biriminden biridir. Kocaköy kentin en kalabalık on altıncı ilçesidir. Semtin bilinen ismi Karaz’dır. Halk arasında da bu isim oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kürtler, Zazalar ve Türkler ilçede birlikte huzur içinde yaşamaktadırlar.  Kentin kuzeyinde bulunana semt, doğal güzellikleri ile şehrin en önemli yerleşim birimlerindendir.

Kocaköy Kiralık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Kocaköy ilçesi, 264 kilometrekarelik küçük bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. Semt bu yüzölçümü ile şehrin en küçük yerleşim birimidir. İlçenin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı ortalama 960 metredir. İlçe kentin kuzeyinde bulunmaktadır ve şehir merkezinden yaklaşık yetmiş beş kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde yer alan semte can suyunu Ambar Çayı getirmektedir. Bu su kaynağı sayesinde ilçede sulu tarım yapılabilmektedir. Bölgede karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kış aylarının çetin geçtiği ilçede, zaman zaman ulaşım sorunları yaşanmaktadır. Bu sebeple Kocaköy kiralık ev tercih edeceklerin ilçenin iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Kocaköy Kiralık Daire Bakanlara Semtin Kısa Tarihi 

Bir bölgede emlak satın almadan önce o ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Yaşamayı düşündüğünüz bölge ile olan bağlarınızı kuvvetlendirir. Kocaköy kiralık konut arayanlar için de benzer bir durum geçerli olduğundan, yazının bu bölümünde semtin tarihinden söz edeceğiz. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce iki yüzlü yıllarda gerçekleşmiştir. Bu tarihlerde bölgede Asurlular yaşamını sürdürmüştür. O tarihlerde ilçenin ismi Amid olarak geçmektedir. Latince bir isim olan Amid, orta yer anlamına gelmektedir.  İslam orduları bölgeye gelene kadar da semt bu şekilde anılmıştır. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler bölgeye gelmiştir ve Artuklu Beyliği kurulmuştur. Artuklu Beyliği semtin iskan olmasını sağlamıştır ve 1517 yılında gerçekleşen Ridaniye Savaşı ile bölge Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir.

Kocaköy Kiralık Daire Seçeceklere Mahalle Önerisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 16.679 kişiye ulaşmıştır.İlçede yaşamını sürdürenlerin %51.14’’ü erkek, geriye kalan %48.86’sı ise kadındır. İlçe nüfusu 2009-2011 yılları arasında büyük bir artış göstermiştir. Daha sonra bu artık miktarı küçülmüştür. 2018 yılı itibari ile de stabil bir görünüm sergilemektedir. Bugün ilçe popülasyonunun artış hızı %0.02’dir. İlçe yirmi iki mahalleden meydana gelmiştir. Diyarbakır Kocaköy kiralık ev tercih edecekler, ilçenin en gelişmiş on mahallesinden birini seçebilirler:

 • Kaya Mahallesi 
 • Çay Tepe Mahallesi
 • Yazı Köy Mahallesi
 • Yeni Şehir Mahallesi
 • Şeyh Şerafettin Mahallesi
 • Tepecik Mahallesi
 • Gökçen Mahallesi
 • Şaklat Mahallesi
 • Arkbaşı Mahallesi
 • Gözebaşı Mahallesi
 • Ambar Mahallesi
 • Bozbağlar Mahallesi

Eğer Kocaköy kiralık daire kararınızdan eminseniz, ilçedeki emlakçılardan size uygun evleri göstermesini isteyebilir veya sahibinden Kocaköy kiralık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Kocaköy Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.