/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kulpcancel

Diyarbakır Kulp Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Kulp Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Kulp kiralık daire arıyorsanız sizin de diğer konut arayan her kişi gibi seçtiğiniz bölge ya da ilçe hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bölge hakkında fikir sahibi olup konut arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebilmeniz için bu yazımızda Kulp ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Kulp Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Öncelikle Kulp ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.601 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.650 olarak ölçülmüştür. Diyarbakır il merkezine 135 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Birinci derecede deprem bölgesinde olup aynı zamanda volkanik bir karakteristiğe sahiptir. 

Kulp Kiralık Daire Arayanlar için Bölgenin Ekonomik Faaliyetleri

Diyarbakır'ın diğer birçok ilçesi gibi, Kulp ilçesinin toprakları da tarıma pek elverişli bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle ilçe sakinleri gelir kaynağı sağlamak için hayvancılık, arıcılık ve ipek böcekçiliği gibi sektörlere kaymışlardır. Halkın bir bölümü ise Kulp Çayı aracılığıyla balıkçılık faaliyeti ile uğraşmaktadır. Bölgenin dağlık bir karakteristiğe sahip olması, ilçe sakinlerinin hayvancılık sektörü içerisinde büyükbaş hayvancılığa yöneltmiştir. Kulp kiralık konut düşünenler için bölgede az miktarda da olsa yapılabilen tarım faaliyeti sonucunda elma, armut, soğan ve bol miktarda üzüm ürünleri yetiştirilebilmektedir. 

Kulp Kiralık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

İlçe sakinleri tarafından Kulp ilçesi "Peya Sor" (Pasûr) olarak anılmaktadır. Çünkü ilçe genelinde terra rossa toprak türü bulunup aynı zamanda da bir dağın eteğinde kurulmuş olması bu ismi tetiklemiştir. Kuzey Mezopotamya bölgesi tarih boyunca insan yerleşmesinin ilk defa görüldüğü yerlerden biridir. Su kaynakları bol bir coğrafyası olduğundan cazibeli bir yerleşim yeri olma özelliğini korur. Bölge tarihi boyunca Sümerler, Mitanniler (Huriler), Urartular, Kimmerler, İskenderler ve Medler yaşamıştır. Bu uygarlıklardan sonra bölgede Ermenilerin hakimiyeti gelmiştir. 226 senesinde Romalıların işgaline uğrayan ilçe, 1515 senesinde Osmanlı tarafından hakimiyet altına alınmıştır. 1927 senesine kadar Lice Sancağı'na bağlı bir bucak olsa da bu sene içerisinde bir ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Kulp Kiralık Daire Bakan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kulp ilçesinde toplam 36.640 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,40'ı erkek olup geriye kalan %46,60'ı kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, her ne kadar son yıllarda hafif bir nüfus artışı art arda görülmüş olsa bile bu artış kendini yavaş bir şekilde düşüşe dönüştürmüştür. İlçenin güncel nüfus artış hızı %2,57 olarak tespit edilmiştir.

Kulp ilçesine bağlı olan toplam 57 adet mahalle bulunmaktadır. Kulp kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği kalabalık mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Turgut Özal Mahallesi,
  • Merkez Yeni Mahallesi,
  • Merkez Eski Mahallesi,
  • Aygün Mahallesi,
  • Hamzalı Mahallesi,
  • Kayahan Mahallesi,
  • Koçkar Mahallesi,
  • Kamışlı Mahallesi.

Eğer siz de Kulp Turgut Özal Mahallesi kiralık ev arayışı içerisinde iseniz bölgede bulunan emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Kulp Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.