/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kovancılarcancel

Elazığ Kovancılar Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Kovancılar Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Kovancılar kiralık daire arıyorsanız bu ilçe rehberinde bulacağınız bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arayan her kişinin seçilen ilçe ya da bölge hakkında daha önceden fikir sahibi olması gerekmektedir. Bu amaç ile bu yazımıza Kovancılar ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık.

Kovancılar Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Kovancılar ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Elazığ iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 962 km2'dir ve denizden yüksekliği de 980 metredir. Bingöl-Elazığ Karayolu'nun 67 kilometre içerisinde yer almaktadır. Yukarı Fırat Bölümü'nde bulunan Şahmiran Dağı'nın eteğine kurulmuştur. Doğu Toros Silsilesi sınırları içerisinde bulunduğu için birince dereceden deprem bölgesine girmektedir. Elazığ il merkezine neredeyse 65 kilometre uzaklıktadır. İlçe, düz ve geniş bir ova üzerinde kurulmuştur. Yol boyunca yerleşim alanı bulunmaktadır. Keban Baraj Gölü ile Murat Nehri tarafından çevrili haldedir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonlar ve ilçeler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Karakoçan ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında Palu ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Keban Baraj Gölü bulunmaktadır.

Kovancılar Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Kovancılar kiralık ev düşünenler için ilçede karasal ikliminin daha ılıman karakteristikleri gözlenmektedir. Özellikle Keban ve Karakaya Barajları'nın yapımından sonra daha da ılıman iklim özellikleri görülmeye başlamıştır. İlçe merkezinin hemen yanında olan Keban Barajı'na yakın olan köylerde kış mevsimi de oldukça ılık geçmektedir. İlçeye düşen kar yağışı pek etkili olmamaktadır. Yağışlar kendini genellikle yağmur halinde gösterir ve en çok ilkbahar aylarında yağmaktadır. Yıl boyunca en yüksek sıcaklıklar Temmuz ayında gözlemlenmek ile birlikte genellikle 39 ila 40 santigrat derece geçmektedir. Yıl boyunca en düşük sıcaklıklar ise Şubat ayında gözlemlenip 20 ila 25 santigrat derece gözlemlenmektedir. 

İlçede yaşayan insanların pek çoğu tarım ve hayvancılık sektörlerinden gelirlerini sağlamaktadır. Özellikle endüstriyel bitkiler (pamuk, ayçiçeği, şeker pancarı ve benzeri) gün geçtikçe daha da fazla üretilmektedir. Bunun dışında ticari amaçlar ile domates, soğan, biber ve sarımsak da üretilmektedir. 

Kovancılar Kiralık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kovancılar ilçesinde toplam 38.774 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,15'i kadın olup geriye kalan %49,85'lik kısmını erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçe nüfusunda belirgin bir nüfus artışı ya da azalışı gözlemlenmemektedir. Aksine nüfus yıllar boyunca stabil ve sabit kalmayı başarmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %-1,18 olarak tespit edilmiştir.

Kovancılar Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçedeki Mahalleler

Kovancılar ilçesinde toplam 11 adet mahalle ve 77 adet köy bulunmaktadır. Kovancılar eşyalı kiralık ev arayan kişilerin tercih edebileceği kalabalık mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Bağlar Mahallesi,
  • Bahçelievler Mahallesi,
  • Çay Başı Mahallesi,
  • Toki Mahallesi,
  • Tuna Mahallesi,
  • İsmet Paşa Mahallesi.

Eğer siz de Kovancılar kiralık eşyalı müstakil ev arıyorsanız bölgedeki emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Kovancılar Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.