/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yavuzelicancel

Gaziantep Yavuzeli Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Yavuzeli Kiralık Daire Bakanlara İlçe Rehberi

EmlakJet Yavuzeli kiralık daire arayanlar için ilçe hakkında merak edilenlere yer verdiği bu yazıyı hazırladı. Siz de bu yazıyı okuyarak ilçe hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yavuzeli, Gaziantep’in bir ilçesidir. İlçenin eski ismi Cingife’dir. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Bir rivayete göre bölgede bir Ceneviz şehri olduğu ve ilçe adı olan Cingife’nin buradan geldiği söylenir. 1517’de ise Mercidabık Seferine giden Yavuz Sultan Selim burada konaklar. Yöre halkının yakın ilgisinden dolayı bölgeye Yavuzun ili isminin verilmesi ister. 1958’de ilçe konumuna getirilmiş ve Cingife ismi Yavuzeli olarak değiştirilmiştir. İlçedeki tarihi yapıların başında Rumkale gelir. İlçeye 25 kilometre mesafede yer alan kalenin Doğu Romalılardan kaldığı bilinmektedir. Bu sebeple kaleye Rumkale adı verilmiştir. Antik dönemlerden günümüze kadar ulaşan kale Merzimen ve Fırat kıyılarından itibaren sarp kayalıklarla çevrili olan yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Kale Şanlıurfa ile Gaziantep illerinin sınırını meydana getiren Fırat Nehrinin kıyısında yer alırdı. Merzimen Çayı kalenin dibinden Fırat Nehrine akardı. Şuanda ise üç tarafı Baraj Gölü ile çevrelenmiş bir yarımada görünümüne sahiptir. Dolmen Mezarları ilçede dikkat çeken diğer tarihi yapıdır.

Yavuzeli Kiralık Daire İlçenin Coğrafyası

İlçenin kuzeyinde Araban, güneyinde Şehitkamil, güneydoğusunda Nizip ilçeleri, kuzeybatısında Kahramanmaraş ve doğusunda Şanlıurfa illeri yer alır. Doğusundaki Şanlıurfa ili doğal sınırını Fırat Nehri belirler. 468 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 568 metre dolaylarındadır. İl merkezine 37 kilometre mesafededir. Karapınar Göl Gazinosu ilçedeki doğal güzellikler arasında dikkat çeken bir yerdir. İlçenin geçim kaynakları hayvancılık ve tarıma dayanır. Sanayinin olmaması bölgenin yakın ilçe ve illere göç vermesine sebep olmuştur. Yetiştirilen başlıca ürünler; arpa, nohut, fıstık, mercimek, pamuk ve buğdaydır. Ayrıca Antep fıstığı ile bağcılık da yaygındır. Hayvancılık fazla gelişmemiştir buna rağmen ilçede hayvancılıkla uğraşanlar genellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparlar. Yavuzeli Merkezde 6 tane Briket hane, 3 tane çırçır fabrikası ve 3 tane Değirmen vardır. Bunlar ekonomiye katkı sağlamaktadır. Siz de bu ilçede yaşamayı düşünüyorsanız Yavuzeli kiralık ev ilanlarına sitemizden göz atabilirsiniz. 

Yavuzeli Kiralık Daire Arayanlara İlçe Nüfus Bilgileri

Yavuzeli, Gaziantep’in Karkamış ilçesinden sonraki en düşük nüfusa sahip olan ikinci ilçesidir. Şubat 2019 TÜİK raporundaki verilere göre ilçenin nüfusu 22.192 kişiden oluşur. Bu kişilerin %49,45’ini kadınlar ve %50,55’ini erkekler oluşturur. Yavuzeli nüfusu cinsiyete göre eşit dağılmıştır. Yıllık nüfus artışı % 2,14’tür. Kilometrekareye düşen insan sayısı 47’dir. Toplam 44 mahallesi vardır. En yüksek nüfuslu mahalleleri; Büyükkarakuyu Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Süleymanobası Mahallesi, Bakırca Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Tokaçlı Mahallesi, Sarılar Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesidir. En düşük nüfuslu mahalleleri; Cingife Mahallesi, Çimenli Mahallesi, Bülbül Mahallesi, Ilıcak Mahallesi, Aşağıkayabaşı Mahallesi, Karahan Mahallesi, Aşağıkekliktepe Mahallesi, Yarımca Mahallesi ve Karahüseyinli Mahallesidir. Siz de bu mahallelerden birinde Yavuzeli kiralık daire arayabilirsiniz. 

Ev arayışınız aktifse ilgili ilanlar emlakjet.com üzerinden sizlerle buluşuyor. Dilediğiniz kriterlere uyan emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Gaziantep Yavuzeli ilanlarına listeleme sayfalarımızdan bakabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.