/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yüksekovacancel

Hakkari Yüksekova Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Yüksekova Kiralık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Yüksekova kiralık daire arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları ile ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Yüksekova, Türkiye’nin güneydoğu sınırında yer alan Hakkari ilinin en fazla nüfusa sahip olan ilçesidir. Ülkenin güneydoğu ucunda, Türkiye - İran - Irak sınırlarının kesiştiği noktanın yakınlarında yer alan ilçe, İran’a ve ileride Irak’a açılacak olan sınır kapılarıyla Türkiye’nin stratejik öneme sahip ilçelerinden birisidir. İlçenin tarihi M.Ö. 7000’lere kadar uzandığı bilinmektedir. Geverok vadisinde kayalara kazınmış bini aşkın resim bulunmuştur. Bu resimler yapısal özellikleri nedeniyle Neolitik dönemle tarihlenmektedir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Şehir 1. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline uğramış, 1918 yılında işgalden kurtulmuştur. 1936 yılında ilçe statüsüne yükseltilen ilçenin eski adı Dize idi. Yüksekova kiralık daire arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

 • Kuzeyinde Van ili ve İran Devlet Sınırı,
 • Güneyinde Şemdinli, Çukurca, Derecik ilçeleri ve Irak Devlet sınırı,
 • Batısında Hakkari Merkez ilçesi ve Çukurca ilçesi,
 • Doğusunda Şemdinli ilçesi ve İran Devlet sınırı ile çevrilidir. 

Yüksekova Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve Mahalle Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 119.760’dır. Bu sayının yüzde 47,38’i kadın, yüzde 52,62’si erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 2.547 kilometrekare, rakımı ise 1.950 metredir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Hakkari Bölümünde yer alan ilçenin dağlar arasında bir çöküntü alanında kurulmuştur. Ovanın yükseltisi yaklaşık 2000 metredir. Yaklaşık olarak genişliği 15 kilometre, uzunluğu 40 kilometredir. 1936 yılında ilçe statüsüne yükseltilen Yüksekova kiralık ev arayabileceğiniz toplam 16 mahallesi vardır. Bunlar;

 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Esentepe Mahallesi,
 • Dize Mahallesi,
 • Esenyurt Mahallesi,
 • Eski kışla Mahallesi,
 • Güvenli Mahallesi,
 • Yeşilova Mahallesi,
 • Yılmaz Mahallesi,
 • Yeşildere Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • İpek Mahallesi,
 • Sarıyıldız Mahallesi,
 • Güngör Mahallesi,
 • Mezarlık Mahallesi,
 • Kerem Zeydan Mahallesidir. 

Yüksekova Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçedeki Sosyal Hayat

Yüksekova ilçesi, üç ülkenin birleştiği yer olması sebebiyle bir kültür festivalidir. İlçenin ovalık kesimlerinde bulunan Sümer, Hitit Uygarlıkları Mezopotamyası’ndan kalan bir çok tarihi yapı vardır. Halk geçimini sağlamak amacıyla ticaret ile uğraşmaktadır. İran’dan eşya alım satımı gerçekleştirilmektedir. Yüksekova kiralık daire arayışında olanlar için ilçede bulunan eğitim kurumlarının sayısı, 17 merkez ilköğretim okulu, 100 civarında belde-köy ilköğretim kurumu, 3 okul öncesi eğitim kurumu, 9 lise, 14 özel eğitim kurumu bulunmaktadır. İlçede 130 yataklı bir devlet hastanesi bulunmaktadır. 5 adet sağlık ocağı ve aile hekimliği birimi vardır. İldeki ilk ve tek havalimanı olan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı ise ilçe merkezine 5 kilometre mesafede yer almaktadır. İlçeden hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. 

Sizde aradığınız evi kolayca bulabilmek için sahibinden Hakkari Yüksekova’da kiralık daire ilanlarını listeleme sayfamızı takip ederek inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Yüksekova Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.