/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Senirkentcancel

Isparta Senirkent Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Senirkent Kiralık Daire Bakanlar İçin İlçe Hakkında Merak Edilenler

Senirkent kiralık daire düşünenler için ilçe hakkında yeterince bilgiye sahip olmadan ev kiralamak istemiyorsanız bu yazımızı sizler için hazırladık. Senirkent, Isparta ilinin bir ilçesidir. Kocadağ ya da Kapıdağı olarak bilinen dağın eteklerinde yer alır. 1880 yılında belde, 1952 yılında ilçe olmuştur. Eğirdir Gölü'ne komşudur. İklimi karasaldır. Akdeniz Bölgesi'ne bağlı olmakla birlikte Toros dağları'nın kıyıya enine uzanması nedeniyle İç Anadolu iklimi hakimdir. İlçe ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. Tarımsal faaliyet olarak meyvecilik görülür. Elma, üzüm, kiraz, vişne, şeker pancarı ve tahıl üretimi çoğunlukla yapılır. Hayvancılık faaliyetleri olarak ilçede; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile kümes hayvancılığı yapılır. İlçenin Eğirdir Gölü' ne kıyısı olan yerlerde balıkçılıkta ekonomik gelir kaynağı sağlar. Son yıllarda mermer üretimi de görülmektedir. İlçede iş potansiyelinin azlığı sebebiyle göç vermiştir. Türkiye Cumhuriyetinin ilk özel okulu 1949 yılında Senirkent Ortaokuludur. 1940 yılında Senirkent Dokumacılar Kooperatifi, 1948 yılında da Senirkent Halıcılar Sanat Kooperatifi kurulmuştur. Daha sonra bunlara bağlı olarak iplik fabrikası da kurulmuştur.

Senirkent Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Senirkent ilçesinin tarihi antik dönemlere kadar uzandığı görülmektedir. İlçe topraklarındaki ilk yerleşim izlerine, Yassıören Höyük (Yassıören), Güreme Höyük (Ortayazı), Garip Höyük (Garip), Tohumkesen Höyük (Büyükkabaca), Aralık Höyük (Büyükkabaca), Gençali Höyük (Gençali)’de karşımıza çıkmaktadır. Höyüklerde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda M.Ö. 3000–1200 yıllara ait eserler ve kalıntılar bulunmuş. İlçede ilkçağlardan itibaren Hitit, Frig, Lidya, Pers, Makedon Krallığı, Roma ve Bizans egemenliğinin izleri görülmüştür. Şehir merkezine en yakın antik yerleşim birimi, Gömüler mevkiinde bulunan Plinistra bölgesidir. Bölge 7. yüzyıldan itibaren Arap akınlarına uğradığı görülmektedir. 12. yüzyıldan itibaren bölgeye Türk akınları görülmektedir. 1176 yılındaki Miryakefalon Savaşından sonra bölgede kalıcı Türk yerleşimi başlamıştır. Sultan II. İzzeddin Kılıç Arslan döneminde Isparta ile birlikte ele geçirildi. 1361 yılında Osmanlı topraklarına katılan Senirkent; 1370 tarihinde Oğuzlar'ın Kayı boyundan gelen Türkler tarafından kurulmuştur. Osmanlı döneminde "Sınırkent" olarak anılan yerleşimde 1901 Konya Vilayet Salnamesine göre; Senirkent’te, 1 hükümet dairesi, 13 cami ve mescit, 3 tekke, 7 medrese, 16 mektep, 1776 hane, 55 dükkân, 290 halı vesaire tezgâhı, 2 fırın, 9 değirmen, 3 kahvehane bulunmaktadır. Senirkent, 16 Haziran 1952'de ilçe olmuştur. Sizler de bu ilçeden konut kiralamayı düşünüyorsanız Senirkent kiralık ev listeleme sayfalarımızda sizleri bekliyor.

Senirkent Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Nüfusu

Türkiye İstatistik Kurumunun raporuna göre Isparta Senirkent ilçesinin 2018 yılı nüfusu 11.811’dir. İlçe nüfusunun %51,2’sini erkekler ve %48,8’ini kadın nüfus oluşturmaktadır. Nüfusun önceki yıla göre artış oranı %1,70 iken artış miktarı ise 197’dir. 

Ev arayışınız hala aktifse ilgili ilanlara en kolay EmlakJet üzerinden bakabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en çok uyan Isparta Senirkent sahibinden kiralık daire ya da emlakçıdan kiralık daire ilanları için sitemize göz atmanız yeterli.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Senirkent Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.