/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hekimhancancel
Malatyacancel

Malatya Hekimhan Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Hekimhan Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Hekimhan kiralık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Hekimhan ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

İlçenin isminin etimolojisine göre, bölge Selçukluların hakimiyeti altındayken 13. yüzyılda Ebu-l Hasan El Hekim ilçeye Taşhan adındaki hanı yaptırmıştır. O zamanlar “Han-ı Hekim” olarak anılsa da zaman içerisinde Hekimhan adını alarak ilçeye de adını vermiştir. Hekimhan, 1 Temmuz 1921 günü itibarıyla ilçe olma statüsü elde etmiştir.

Hekimhan Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Hekimhan ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Malatya iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.844 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.050 metredir. Bölgenin, Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunmaktadır. İlçe arazisi oldukça dağlık ve engebeli bir karakteristiğe sahiptir. İlçedeki doğal bitki örtüsünü bozulmuş baltalık meşeler ve ardıçlar oluşturmaktadır. Yamadağı, 2.680 metre yükseltisi ile ilçenin en yüksek noktasıdır.  İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıdaki gibidir:

  • İlçenin doğu yönünde Arguvan ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Darende ve Kuluncak ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde Yazıhan ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey yönünde Sivas iline bağlı olan Kangal ilçesi bulunmaktadır.

Hekimhan Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Hekimhan kiralık ev arayan okuyucularımız için karasal iklimin ilçeye hâkim olduğu tespit edilmiştir. Yaz ayları kurak ve nispeten sıcak geçerken Hekimhan’da kış ayları sert ve soğuk yaşanmaktadır. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 11,6 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Hekimhan’a düşen ortalama yağış miktarı 425 milimetredir. Ortalama 24,0 santigrat derece ile, yılın en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Ocak ayı ise ortalama -2,0 santigrat derece ile yılın en soğuk ayıdır. 

Kayısı yetiştiriciliği, ilçe ekonomisinin başlıca getirilerinden biridir. Son zamanlarda madencilik de artmış olsa da Malatya merkezine yapılan büyük miktarlarda göç sebebi ile ilçeye getirisi az olmuştur. Ticaret küçük çaplı yapılıyor olsa da sanayi hemen hemen yok denecek kadar azdır. 

Hekimhan Kiralık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Hekimhan ilçesinde toplam 22.867 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,70’i erkek olup geride kalan %49,30’luk kadarını da kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %36,64 olarak tespit edilmiştir. İlçenin son senede nüfusu gözle görülür bir biçimde artmıştır.

Hekimhan ilçesinde toplam 65 adet mahalle bulunmaktadır. Hekimhan kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Güzelyurt Mahallesi,
  • Kurşunlu Mahallesi,
  • Kocaözü Mahallesi,
  • Girmana Mahallesi.

Eğer siz de Malatya Hekimhan kiralık bahçeli ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.