/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yazıhancancel

Malatya Yazıhan Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Yazıhan Kiralık Daire Arayanlara İlçe Kılavuzu 

Yazıhan kiralık daire ilanları arasında dolaşırken ilçe hakkında merak ettiklerinize bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazıhan, Malatya iline bağlı bir ilçedir. Yazıhan Malatya'ya 40 kilometre uzaklıkta 900 rakımında, doğusunda Fırat Nehri'nin kolu ve Elazığ il sınırı, batısında Hekimhan, kuzeyinde Arguvan-Hekimhan, güneyinde Malatya il merkezi ile Akçadağ bulunmaktadır. Yerleşim yeri olarak 16. Yüzyıla dayanan Fakat Buzluk mahallesindeki yapay mağaralardan anlaşıldığına göre, ilk yerleşmenin milattan önceki yıllara kadar uzandığı bilinmektedir. Özellikle Fethiye Köyü içinde bulunan höyük ve Kuruçay boyunca sıralanmış olan höyükler Geç Hitit dönemi yerleşmelerinin tipik özelliklerini göstermektedir. Ayrıca Ansır vadisine yer alan tarihi yerleşmeler ise Roma, Bizans ve Hristiyanlık dönemi izleri taşımaktadır. Günümüze kadar çeşitli toplulukların yönetiminde kalan ilçe toprakları Osmanlı Devleti'nin eline geçtikten sonra imar görmeye başlamıştır. Yazıhan'da yerleşim, mezra olarak başlamış 1936 yılında demiryolunun, 1937 yılında karayolunun gelmesiyle önce köy; daha sonra 1947 yılında nahiye statüsünü kazanmıştır. İlçeye isim olan Han da, bu dönemden kalan en önemli tarihi yapılardan biri sayılır. Merkez ilçeye bağlı bir köy iken, 1990 yılında ilçe haline getirilen Yazıhan'da belediye teşkilatı 1990 yılında kurulmuştur. Yörenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarımda makineleşme, gübreleme ve ilaçlama gelişmiş, halk boş zamanlarda genellikle halıcılıkla uğraşmaktadır. İlçede tarihi eser olarak Fethiye Mahallesi Hasan Patrik Camii, 1556 yılında Beylerbeyi Abdullah Selamoğlu Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. M.Ö.'sine ait olduğu kabul edilen İriağaç Mahallesi Ünür mezrası kalesini sayabiliriz.

Yazıhan Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafyası

İlçenin yüzölçümü 618 km2’dir. İlçe, yeryüzü şekli itibariyle güneyden kuzeye bir eğim göstermektedir. Kuzey tarafından dağlık ve vadilik alanlar, arazinin % 50'sini oluşturmaktadır. İlçenin % 50'si yarı sulu düz arazi olmakla beraber tarıma ve yerleşime müsaittir. İlçe arazisinin % 6O'ı dağlık, % 40'ı ise tarıma elverişlidir. Yörenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarımda makineleşme, gübreleme ve ilaçlama gelişmiş, halk boş zamanlarda genellikle halıcılıkla uğraşmaktadır. İlçede tarihi eser olarak Fethiye Mahallesi Hasan Patrik Camii, 1556 yılında Beylerbeyi Abdullah Selamoğlu Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Siz de bu ilçede yaşamayı düşünüyorsanız Malatya Yazıhan kiralık daire ilanlarına sitemizden göz atmalısınız.

Yazıhan Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Nüfusu 

Şubat 2019 TÜİK verilerine göre ilçenin nüfusunun 16.673 kişiden oluşur. Bu nüfusun %51,16’sı erkek ve %48,84’sı kadınlardır. İlçedeki nüfusun cinsiyete göre anlamlı bir farkı yoktur. Bölgenin 2017 yılı nüfusu ise 12.731’dir. Bir yıl içerisinde ilçenin nüfusu artış göstermiştir. İlçenin yıllık nüfus artış oranı %30,96’dur. Nüfus yoğunluğu 3.942’dir. Yazıhan kiralık daire arayışınızda bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Ev arayışınız hala devam ediyorsa ilgili ilanlara sitemizde sizleri bekliyor. İlçede yaşamak istiyorsanız ya da kısa süreliğine burayı ziyarete gelecekseniz Malatya Yazıhan günlük kiralık ev ilanlarına sitemiz üzerinden istediğiniz zaman göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

18 Şubat 2021

Yazıhan Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.