/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Vartocancel

Muş Varto Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Varto Kiralık Daire Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Varto kiralık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Varto, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Muş ilinin kuzeybatısında yer alan bir ilçesidir. Genellikle dağlarla kaplı olan ilçe alanı, Muş il alanının en yüksek bölümüdür. İlçenin kuzeyini Bingöl Dağlarının uzantıları engebelendirmektedir. Rakım yer yer 3000 metreyi aşmaktadır. İlçe alanı, Murat Nehri ile Bingöl Çayı ve bu iki akarsuyun kolları derin bir biçimde parçalanmıştır. Murat Irmağı, ilçe alanına doğudan girmer. Doğu-Batı doğrultusunda ilçeyi doğal bir sınır oluşturur. Kayalıdere Köyü’nün batısında Bingöl Suyunu alır ve bir dirsekle güneye yönelerek ilçeyi terkeder. Varto ilçe merkezi ve birçok köy, deprem fay hattı üzerinde yer alır. İlki 1946, ikincisi 1966’da olmak üzere iki büyük deprem yaşamıştır. Bu depremde Varto merkezi tamamen yıkılmıştır. 1966 yılı sonrasında hızla kendi gelişimini sürdürmüş ve yaşadığı göçlerle verdiği nüfusa rağmen sosyal gelişiminden ödün vermemeye çalışmıştır. 

Varto Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Tarihi Bilgileri

İlçe genelinin tarihine bakıldığında sırasıyla bölgeye Medler, Persler, Partlar, Roma ve Bizans egemenliği kurulmuştur. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Selçukluların, daha sonra Akkoyunlular ve Karakoyunlular’ın hakimiyeti altında kalmıştır. 1514 Çaldıran Muharebesi’yle Osmanlı idaresine geçmiştir. Muş Varto kiralık daire düşünenler için bilinmelidir ki ilçe Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. 1923 yılında kurulan Cumhuriyet ile birlikte Varto ismini alarak Muş iline bağlı bir ilçe statüsünü kazanmıştır. 

Varto Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

Acıgöl’de ev kiralamayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

 • Kuzeyinde Erzurum il sınırı,
 • Güneyinde Muş Merkez ilçesi,
 • Batısında Bingöl il sınırı,
 • Doğusunda Bulanık ilçesi ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 31.169’dur. Bu sayının yüzde 49,29’u kadın, yüzde 50,71’i erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1.318 kilometrekare, rakımı ise 1.530 metredir. Nevşehir Acıgöl sahibinden kiralık konut gibi özellikle bir bölge arayışında olanlar için ilçede 93 köy ve 7 mahalle bulunmaktadır. Bu mahalleleri ve nüfusları şöyledir; 

 • Gümüm Mahallesi nüfusu 3.069 kişi,
 • Hürriyet Mahallesi nüfusu 2.049 kişi,
 • Kültür Mahallesi nüfusu 3.010 kişi,
 • Yeni Mahallesi nüfusu 997 kişi,
 • İnönü Mahallesi nüfusu 302 kişi,
 • Bahçelievler Mahallesi nüfusu 179 kişi,
 • Alagöz Mahallesi nüfusu 315 kişidir. 
İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Varto Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.