/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Avanoscancel
Nevşehircancel

Nevşehir Avanos Kiralık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Avanos Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Avanos kiralık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Avanos ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Avanos ilçesinin tarihte pek çok ismi olmuştur. Bu isimler arasında “Venessa”, “Zuwinasa” ve “Ouenasa” bulunmaktadır. İlçenin geleneklerinden biri olan seramik yapmak, Hititlerden bu yana kadar devam etmektedir.

Avanos Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Avanos ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Nevşehir iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 996 ve denizden yüksekliği de 920 metredir. Nevşehir il merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Şehrin kuzey bölümünde kalmaktadır. Nevşehir ile Kayseri illerini birbirine bağlayan karayolu üzerindedir. Kızılırmak’ın iki yakası üzerine kurulmuştur. Bu nedenle de ilçenin en önemli su kaynağı Kızılırmak’tır. Bunun haricinde Kızılöz Deresi de önemlidir. İlçe sınırları içerisindeki en önemli dağ Ziyaret Dağı’dır. İlçede toplu bir bitki örtüsü bulunmamaktadır ancak meşelikler zaman zaman görülebilmektedir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu tarafında Kayseri ve Yozgat illeri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Kozaklı ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Ürgüp ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında da Hacıbektaş ve Gülşehir ilçeleri bulunmaktadır.

Avanos Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Avanos kiralık ev arayan okuyucularımız için karasal iklimin etkileri Avanos’ta da görülmektedir ancak genel olarak ılıman ve sıcak hava koşulları etkilidir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 11,0 santigrat derecedir. Bir sene içerisinde Avanos’a düşen ortalama yağış miktarı ise 385 milimetredir. Ortalama 20,8 santigrat derece ile Temmuz ayı, yılın en sıcak ayıdır. Ortalama 0,4 santigrat derece ile de Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır.

İlçe ekonomisinin önemli bir kısmını bağcılık oluşturmaktadır. Tarımın en önemli kolu sayılabilmektedir. Bağcılık dışında meyvecilik de yaygındır. Tarım haricinde hayvancılık bakımından balıkçılığın ilçe ekonomisine getirisi olduğu görülmektedir. 

Avanos Kiralık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Avanos ilçesinde toplam 32.618 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,66’sı erkek olup geriye kalan %50,34’ünü kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,05 olarak tespit edilmiştir. 

Avanos ilçesinde toplam 17 tane mahalle ve 16 tane de köy bulunmaktadır. Avanos kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahalleler arasında en çok tercih edilenlerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Karaseki Mahallesi,
 • Yukarı Mahallesi,
 • Hürriyet Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de Avanos eşyalı müstakil kiralık ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.