/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ürgüpcancel
Nevşehircancel

Nevşehir Ürgüp Kiralık Daire

araması için 7 ilan bulundu

Ürgüp Kiralık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Ürgüp kiralık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ürgüp ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Ürgüp ilçesinin tarih boyunca pek çok ismi olmuştur. Bizans zamanlarında Assiana veya Hagios Prokopios olarak anılmıştır. Selçuklular ile birlikte bölgeye Başhisar denmeye başlanmıştır. Burgut Kalesi Osmanlı Devleti’nin bölgeye kullandığı isimdir. Cumhuriyet yıllarından sonra ise artık Ürgüp olarak bilinmeye başlamıştır.

Ürgüp Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Ürgüp ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Nevşehir iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 565 ve denizden yüksekliği de 1.050 metredir. Nevşehir il merkezinin doğusuna doğru 20 kilometre uzaklığında bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü içerisindedir ve bu bölümün de en güney tarafında konuşlanmıştır. İlçe arazisi oldukça engebeli bir karakteristiğe sahiptir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu tarafında Kayseri iline bağlı olan İncesu ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Nevşehir il merkezi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Avanos ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneybatı tarafında Derinkuyu ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney ve güneydoğu taraflarında ise yine Kayseri iline bağlı olan Yeşilhisar ilçesi bulunmaktadır.

Ürgüp Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ürgüp kiralık ev arayan okuyucularımız için Ürgüp’te karasal iklim görülmektedir. Yaz mevsimleri sıcak ve yağışsız yaşanmaktadır. Kış mevsimleri ise soğuk ve karlı geçmektedir. Coğrafi konumu sebebi ile Türkiye’yi genel olarak etkileyen hava kütleleri, Ürgüp bölgesinde yoğunluğu daha az bir biçimde hissedilmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 10,3 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Ürgüp’e düşen ortalama yağış miktarı 384 milimetredir. 

Turizm sektörü, Ürgüp ekonomisini meydana getiren en büyük daldır. Bunun sebebi ise Kapadokya Bölgesi’dir. Turizm haricinde tarım sektörü de gelişmiştir. Özellikle bağcılık yaygındır.

Ürgüp Kiralık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ürgüp ilçesinde toplam 35.352 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %48,59’u erkek olup geriye kalan %51,41’ini kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,69 olarak tespit edilmiştir. 

Ürgüp ilçesinde toplam 24 tane mahalle ve 23 tane de köy bulunmaktadır. Ürgüp kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahalleler arasında en çok tercih edilenlerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Kavaklıönü Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • Evka Mahallesi,
 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Duayeri Mahallesi,
 • 15 Temmuz Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi.

Eğer siz de Ürgüp kiralık eşyalı taş ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.