/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çiftlikcancel

Niğde Çiftlik Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Çiftlik Kiralık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Çiftlik kiralık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edeceğinizi umuyoruz. Seçtiğiniz bölge hakkında daha çok fikriniz olması amacıyla hazırladığımız bu yazıda Çiftlik ilçesinin coğrafi özellikleri ve konumu, ekonomik faaliyetleri, nüfus karakteristikleri ve mahalleleri gibi temel düzeyde bilgiler edineceksiniz.

Çiftlik ilçesinin ismi, eski bir sığır çiftliğinden gelmektedir. İlçenin bir diğer adı da Melendiz’dir. İlçeye oldukça yakın olan Tepecik-Çiftlik Höyüğü’nde pek çok tarihi eser mevcuttur. Tarihi eser bolluğunun bu durumda olmasının bir sebebi de ilçenin Kapadokya Bölgesi’nde olmasıdır. Aynı zamanda ilçede obsidyen taşlar da büyük miktarlarda bulunmaktadır. Çiftlik, 9 Mayıs 1990 tarihinde ilçe statüsü kazanmıştır.

Çiftlik Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafyası

Çiftlik ilçesi, İç Anadolu Bölgesi içerisinde bulunan Niğde iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 919 km2’dir ve denizden yüksekliği 1.555 metredir. Niğde il merkezine 67 kilometre, Aksaray iline de 65 kilometre uzaklıktadır. Ancak kış aylarında Niğde’nin merkezine giden ve “dağ yolu” olarak bilinen yol sert hava koşullarından çok fazla etkilenmektedir. Bu sebeple yılın belli zamanlarında ulaşım oldukça zorlaşır. İlçe arazisi ne alçak ne de yüksek bir dalgalı düzlükten oluşmaktadır. Güneybatı yönünde Hasan Dağı yer alır. Melendiz Çayı, ilçenin en önemli su kaynağıdır. Ancak ilçe merkezi Beyazsu Deresi’nin hemen yanında kurulmuştur. İlçenin doğal bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. 

Çiftlik Kiralık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomisi

Çiftlik kiralık ev arayanlar için Çiftlik ilçesinde baskın bir karasal iklim etkinliği görülmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve karlı geçmektedir. Ortalama yıllık sıcaklık 9,2 santigrat derecedir. Bir yılda Çiftlik’e düşen yağış miktarı 406 milimetredir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 19,7 santigrat derecedir ve en yüksek sıcaklıklar Temmuz ayında yaşanır. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık -3,0 santigrat dereceye düşmektedir ve Ocak ayı en soğuk aydır.

İlçe ekonomisi tarım faaliyetlerine bağlıdır. Bu tarım faaliyetleri sonucunda üretilen en yaygın ürünler arasında elma, fasulye, buğday, üzüm, patates ve arpa bulunmaktadır. Ancak bunların arasından en çok patatesin ilçe ekonomisine katkısı bulunmaktadır. Tarım dışında hayvancılığın da geliştiği görülmektedir. Keçecilik, halıcılık ve dokumacılık da ilçe ekonomisine katkıda bulunan yan branşlardandır.

Çiftlik Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri

2018 yılının nüfus verilerine göre, Çiftlik’te 28.168 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %51,54’ünü erkekler, kalan %48,46’sını kadınlar meydana getirmektedir. İlçenin nüfus gidişatı, son 10 yıldaki verilere göre düzensizdir. Güncel nüfus artış hızı ise %3,27 olarak tespit edilmiştir. İlçe genç nüfusludur. Çiftlik’te yaşayan kişilerin eğitim düzeylerine bakıldığında en çok ilkokul ve ortaokul mezunu kişilerin bulunduğu görülür. Ayrıca Adana ve Kayseri illerinden de burada yaşayan insanlar önemli miktarda bulunmaktadır.

Çiftlik ilçesinde 15 mahalle ve 9 köy mevcuttur. Çiftlik kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahallelerin en çok tercih edilenlerini aşağıda listeledik:

  • Yenikent Mahallesi,
  • Alpaslan Mahallesi,
  • Çarşı Mahallesi,
  • Çiftçi Mahallesi,
  • Yeşilyurt Mahallesi.

Çiftlik Yenikent Mahallesi kiralık ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Çiftlik Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.