/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Sakarya Hendek Kiralık Daire

araması için 5 ilan bulundu
search
Hendekcancel
Sakaryacancel
KONUT
ARSA
İŞYERİ
TURİSTİK TESİS
KAT KARŞILIĞI ARSA
DEVREN İŞYERİ

Hendek Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Hendek kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Hendek ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Hendek ilçesi, 1907 senesinde belediye olarak kurulmuştur. 1926 senesinde ise Kocaeli şehrine bağlanmış ve bir ilçe olma statüsü kazanmıştır. 1954 senesinde de Sakarya iline bağlanması yönünde bir karar alınmıştır. İlçenin geçmişi İlk Çağ’daki Bitinyalılara kadar uzanmaktadır. Ancak en çok tarihî eser, Bizans döneminden kalmıştır. 

Hendek Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Hendek ilçesi, Marmara Bölgesi içinde bulunan Sakarya iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 581 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 175 metredir. Her ne kadar çoğunluğu Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunsa da Karadeniz Bölgesi’ne de küçük bir kısmı uzanmaktadır. Hendek ilçesinin arazisinin büyük bir kısmını Hendek Ovası meydana getirmektedir. İlçenin kendisi de Marmara Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi arasında bir geçiş bölgesi olarak varlığını devam ettirmektedir. İlçenin güney yönünde Samanlı Dağları yer almaktadır; ilçenin kuzey yönünde ise Çam Dağı bulunmaktadır. Bu dağlarda bol miktarda ormanlık alan görülebilmektedir. İlçenin doğu sınırını, yani Karasu ilçesi ile olan sınırını, Sakarya Irmağı çizmektedir. Bunun bir kolu olan Mudurnu Çayı da önemli işlevlere sahiptir. Bu iki akarsu şeridi boyunca çeşitli tarımsal alanlar yer almaktadır. İlçenin merkezî mekânlara olan mesafesinin bir listesi aşağıda yer almaktadır:

 • Hendek ilçesi ile İstanbul ili arasında 170 kilometre,
 • Hendek ilçesi ile Ankara ili arasında 275 kilometre,
 • Hendek ilçesi ile Sakarya il merkezi olan Adapazarı ilçesi arasında ise yalnızca 30 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Hendek Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Henden kiralık daire düşünenler için yukarıda da belirtildiği üzere, Hendek ilçesi Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz Bölümü arasında bir geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Genel olarak Batı Karadeniz ikliminin egemen olduğu görülmektedir. Bir yıl içerisinde Hendek’e düşen yağış miktarı ortalama 797 milimetredir. Yaz ayları serin geçse de kış ayları ılıman geçmektedir. Bir yılda karlı gün sayısı ortalama 30 ila 40 gün arasındadır. Yıllık ortalama sıcaklık ise 17 ile18 santigrat derecedir. 

İlçe ekonomisinde sanayi sektörünün büyük bir yeri vardır. Hendek ilçesi etrafında bulunan dağlardan akan suların dağıtımını yapmak da ilçe ekonomisini önemli derecede artırmıştır. 

Hendek Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Hendek ilçesinde toplam 84.099 kişi yaşamaktadır. İlçenin güncel nüfus artışı %3,02 olarak tespit edilmiştir. İlçenin son 10 senedeki nüfus ile karşılaştırıldığında ilçede yavaş yavaş ilerleyen bir nüfus artışı yaşanmaktadır. 

Hendek ilçesinde 91 adet mahalle mevcuttur. Hendek eşyalı kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

 • Yeni Mahallesi,
 • Başpınar Mahallesi,
 • Sarıdede Mahallesi,
 • Rasimpaşa Mahallesi,
 • Akova Mahallesi,
 • Bayraktepe Mahallesi,
 • Dereboğazı Mahallesi,
 • Çamlıca Mahallesi.

Hendek sahibinden kiralık eşyalı villa benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

30 Eylül 2022

İstanbul emlak borsası kurulmalı

İstanbul emlak borsası kurulmalı

29 Eylül 2022

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

29 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

29 Eylül 2022

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

29 Eylül 2022

Hendek Kiralık Daire
Akarca MahallesiAkçayır MahallesiAkova MahallesiAkpınar MahallesiAksu MahallesiAktefek MahallesiAşağıçalıca MahallesiBakacak MahallesiBalıklıihsaniye MahallesiBaşpınar MahallesiBayraktepe MahallesiBeyköy MahallesiBeylice MahallesiBıçkıatik MahallesiBüyükdere MahallesiÇağlayan MahallesiÇakallık MahallesiÇamlıca MahallesiÇayırbaşı MahallesiÇiftlik MahallesiÇobanyatak MahallesiÇukurhan MahallesiDereboğazı MahallesiDereköy MahallesiDikmen MahallesiEsentepe MahallesiEskibıçkı MahallesiGöksu MahallesiGüldibi MahallesiGündoğan MahallesiGüney MahallesiHacıkışla MahallesiHacimbey MahallesiHalaç MahallesiHamitli MahallesiHarmantepe MahallesiHicriye MahallesiHüseyinşeyh Mahallesiİkbaliye Mahallesiİkramiye MahallesiKadifekale MahallesiKahraman MahallesiKalayık MahallesiKaradere MahallesiKaratoprak MahallesiKargalı Hanbaba MahallesiKargalı Hanbaba OSB MahallesiKargalıyeniköy MahallesiKazımiye MahallesiKemaliye MahallesiKırktepe MahallesiKızanlık MahallesiKocaahmetler MahallesiKocatöngel MahallesiKöprübaşı MahallesiKurtköy MahallesiKurtuluş MahallesiLütfiyeköşk MahallesiMahmutbey MahallesiMartinler MahallesiMuradiye MahallesiNuriye MahallesiPaşaköy MahallesiPınarlı MahallesiPuna Ortaköy MahallesiRasimpaşa MahallesiSarıdede MahallesiSarıyer MahallesiServetiye MahallesiSivritepe MahallesiSofular MahallesiSoğuksu MahallesiSukenarı MahallesiSüleymaniye MahallesiSümbüllü MahallesiŞeyhler MahallesiTuranlar MahallesiTuzak MahallesiTürbe MahallesiUzuncaorman MahallesiUzunçarşı MahallesiYağbasan MahallesiYarıca MahallesiYayalar MahallesiYeniköy MahallesiYeni MahallesiYeniyayla MahallesiYeşilköy MahallesiYeşilvadi MahallesiYeşilyurt MahallesiYukarıçalıca MahallesiYukarıhüseyinşeyh Mahallesi
Sakarya Hendek Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Sakarya Hendek Kiralık Daire ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Sakarya Hendek Kiralık Daire fırsatları emlakjet.com'da!
 • Karasu Aziziye Mahallesi Kiralık Daire Fiyatları ve İlanları
 • Sakarya Karasu Kiralık Daire Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Sapanca Rüstempasa Mahallesi Kiralık Daire Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Serdivan Bahçelievler Mahallesi Kiralık Daire Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Sahibinden Serdivan Beşköprü Mahallesi Kiralık Daire Fiyatları
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.