/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Havzacancel

Samsun Havza Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Havza Kiralık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Havza kiralık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Havza ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

“Havza” isminin kökeninin, Hititler zamanında bölgenin başında bulunan şahsın adının “Kavza” olup zaman içerisinde ağız kolaylığına gelmesi sebebi ile değişerek Havza olduğu bilinmektedir. 

Havza Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Havza ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Samsun iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 793 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 675 metredir. Havza ilçesi, İç Anadolu Bölgesi’ni ve Doğu Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan yol üzerinde bulunmaktadır. İlçe arazisinin büyük bir çoğunluğunu kırsal kesim oluşturmaktadır. İlçeye hem karayolu ile hem de demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı zamanda Samsun-Amasya-Sivas demiryolu da ilçe merkezinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçenin yakınlarındaki komşu bölgelere olan uzaklığının bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Ladik ilçesine 32 kilometre,
 • Vezirköprü ilçesine 29 kilometre,
 • Suluova ilçesine 15 kilometre,
 • Merzifon ilçesine 24 kilometre,
 • Amasya iline 44 kilometre,
 • Samsun il merkezine ise 84 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır.

Havza Kiralık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Havza kiralık konut düşünenler için ilçenin iklimi deniz ikliminden, ılıman olmayan bir karasal iklime geçiş iklimi olarak tasvir edilebilmektedir. Bazı bölgelerde baskın olarak Karadeniz iklimi görülse de bazılarında da karasal iklimin egemen olduğu görülecektir. Bir yıl içerisinde ilçeye ortalama 600 milimetre yağış düşmektedir. 

İlçe ekonomisi içerisinde tarım sektörü özellikle önemli bir yer tutmaktadır. Bu tarımsal ürünler içerisinde en çok şeker pancarı, buğday, fiğ, ayçiçeği ve arpa üretilmektedir. Bunlar haricinde meyve ve sebze üretimi de oldukça yaygındır. Ancak sanayi ve ticaret sektörleri pek fazla gelişme göstermemiştir. İlçe içerisinde bulunan kaplıca suları sayesinde ilçeye turizm sektörünün de katkısı bulunmaktadır. 

Havza Kiralık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Havza ilçesinde toplam 40.194 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,78’i kadın olup geriye kalan %49,22’sini erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,63 olarak tespit edilmiştir. Son 10 yıl içerisinde Havza’nın nüfusuna dair elde edilmiş veriler, ilçenin yavaş bir nüfus düşüşü yaşadığını göstermektedir.

Havza ilçesinde 97 adet mahalle mevcuttur. Havza kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

 • 25 Mayıs Mahallesi,
 • Memduhiye Mahallesi,
 • Değirmenüstü Mahallesi,
 • İcadiye Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Yenimescit Mahallesi,
 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Sondaj Mahallesi.

Samsun Havza sahibinden kiralık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

29 Temmuz 2020

Ev Alırken Değerlendirilmesi Gereken ...

Ev Alırken Değerlendirilmesi Gereken ...

28 Temmuz 2020

Konut Sektörü Enflasyonun Üzerinde Ka...

Konut Sektörü Enflasyonun Üzerinde Ka...

27 Temmuz 2020

Havza Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.