/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İdilcancel

Şırnak İdil Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

İdil Kiralık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdil kiralık daire arayışında olan okuyucularımız için daire kiralamadan önce aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı hazırladık. İdil, Şırnak ilinin bir ilçesidir. Şehirde Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir ve bitki örtüsü bakımından zengindir. Mardin'e 60 kilometre uzaklıkta olan ilçe, Suriye sınır kapısına 24 kilometre uzaklıktadır. Yüzölçümü 1.224 km² olup Türkiye'nin en çok köyü olan ilçesidir. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında arpa, buğday, karpuz, kavun, mercimek, nohut ve üzüm gelmektedir. İlçe, Süryanilerin yoğun yaşadığı dönemlerde üzüm bağları ve şarap yapımıyla ün kazanmıştır. Süryani nüfusunun çoğunlukta olduğu bir ilçe olan İdil'in ilçe merkezine 1970'li yıllardan sonra Müslüman köylerin ve göçer ailelerin yerleşmesi, buna karşın Süryani vatandaşların yurt dışına ve büyük şehirlere göç etmesiyle demografik yapısı değişmiştir. Halen İdil'de yaşamakta olan çok az sayıda Süryani aile mevcuttur. Yeni yeni restore edilen taş evlerle tarihi bir görünüme kavuşmuştur. 2013'te tamamlanan Şırnak Havalimanı'na 14 kilometre uzaklıktadır. İlçede Şırnak Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesi yerleşkesi ile İdil Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında Midyat İlçesi ile birlikte Osmanlı İmparatorluğuna bağlanmıştır. 1990 yılında Mardin İlinden ayrılarak Şırnak İline bağlanmıştır.  1924 yılında bucak olmuş, 1937 yılında da ilçe olmuştur. Milattan önceki adının Zarih olduğu söylenir. 

İdil Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Kısa Tarihi

İdil ilçesinin tarihi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. Bu ilçenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı anlamına gelmektedir. 1517 yıllında Yavuz Selim’in mısır seferi sırasında Midyat ilçesi ile birlikte Osmanlı topraklarına katmıştır. Meryem ana kilisesi, İlçe merkezinde bulunan bu yapı Süryanilerin ibadet yeridir. Günümüzde Süryanilerin pek kalmadığı ilçede kilise aktif değildir. Öğündük Kilisesi ise Bu kilise de ilçeye bağlı Öğündük köyündedir. Burada Süryaniler yaşadığı için günümüzde yöre halkına hizmet vermektedir. Maraday Kilisesi, Bu kilise de ilçeye bağlı Başak Köyündedir. İdil Haberli-Mor Dodo Kilisesi, Kilise köyün kuzey batısında, köye hâkim bir noktada yer almaktadır. Yapı tamamen taş malzeme ile inşa edilmiştir. Kilise sağlam ve ibadete açıktır. Siz de bu ilçede yaşamak isterseniz Şırnak İdil kiralık evler ilanlarına listeleme sayfalarımız üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

İdil Kiralık Daire Emlak Piyasası

2019 EmlakJet bölge raporuna göre bölgedeki kiralık dairelerin alanları ortalama 158 metrekare olarak karşımız çıkar. İdil kiralık daire fiyatları 632 Türk Lirasıdır. Metrekare başına düşen birim kira fiyatı 4 Türk Lirasına denk gelir.

Yukarıda yer alan verilerin ilçe genelindeki kiralık dairelerin ortalamaları olduğunu unutmamalısınız. Siz de bütçenizi hazırladıysanız ilanlara EmlakJet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. İstediğiniz kriterlere uyan emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Şırnak İdil ilanlarını ve daha fazlasını listeleme sayfalarımızdan inceleyebilir ve size ne uygun olanı seçebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

İdil Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.