/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Saraykentcancel

Yozgat Saraykent Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Saraykent Kiralık Daire Arayanlara Bölge Rehberi 

Saraykent kiralık daire ilanları arasında size en çok uyan evi ararken ilçe hakkında merak ettiklerinize bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Saraykent, Yozgat’ın bir ilçesidir. Saraykent, il topraklarının doğusunda yer almaktadır.  Doğuda ve güneyde Akdağmadeni, batıda Sorgun, kuzeyde ise, Kadışehri ile çevrili olan ilçenin, Kadışehri ile sınırı Çekerek Suyu çizmektedir. Osmanlı devrinde adı Karamağara olan Saraykent, 1972 yılına kadar bucak iken, yine aynı tarihte Belediye teşkilatı kurularak kasaba olmuştur. Karamağara’nın ismi Saraykent olarak değiştirilmiş 1990 yılında ilçe olarak Yozgat iline bağlanmıştır. Saraykent Yozgat iline bağlı, doğuda Akdağmadeni, batıda Sorgun, kuzeyde Kadışehri, güneyde Sarıkaya ile komşu, 341 km²’lik alana sahip bir ilçe olup, rakımı 1330 metredir. Yozgat iline uzaklığı ise 71 kilometredir. İlçenin Saray mahallesinde bulunan Romalılardan kalma han ve hamam kalıntıları Saraykent’in eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. 1941 yılında Karamağara’da büyük bir deprem olmuş ve çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmiş ve yerleşim yerlerinin tamamına yakını yıkılmıştır.

Saraykent Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Turizmi

İlçede Roma döneminden kalma han ve hamam kalıntıları Romalıların hakimiyet kurduğunu göstermektedir. Saraykent Yılan Boynu Tepesi,  ilçe merkezine bağlı Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunur. İlçe merkezine 50 kilometre uzaklıktadır. Burası Erken ve Orta Tunç, Demir Çağı ve Roma Dönemlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Burada kaçak kazılarla tahrip olmuştur. Saraykent Çınçınlı Sultan Hanı, İlçeye bağlı Saray mahallesinde bulunur. Roma döneminde kalan bu yapı uzun yıllar ilçe ve il için hizmette bulunmuştur. Günümüzde harabe durumundadır. Eski han olarak da bilinir. Saraykent Kaplıcaları, ilçede bulunan bu kaplıca suyu birçok kişiye şifa dağıtmaktadır. Her yıl yüzlerce hatta binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Su sıcaklığı 70-74 derece arasında değişmektedir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kaplıca suyunda sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum sülfat bulunmaktadır. Romatizma, kırık-çıkık, ve kadın hastalıklarına şifa olur. Burada konaklama yeri de mevcuttur. Siz de bu bölgede yaşamak istiyorsanız Saraykent kiralık ev ilanlarına sitemizden bakabilirsiniz.

Saraykent Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Demografisi

2019 Türkiye istatistik kurumunun raporu verilerine göre ilçenin nüfusu 14.198 kişiden oluşur. Bu kişilerin %49,71’ini kadınlar ve %50,29’unu erkekler oluşturur. Bu nüfus, 7.140’ı erkek ve 7.058’i kadından oluşmaktadır. İlçenin nüfusu cinsiyete göre eşit dağılım göstermiştir. 2017 yılında bölgede yaşayan kişi sayısı 12.722’dir. Bir sene içinde ilçede yaşamını sürdüren kişi sayısında artış gözlenmiştir. İlçenin yıllık nüfus artış oranı %11,60’dir. Nüfus yoğunluğu 1.476’dır. Siz de Saraykent kiralık daire arayışınızda bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Ev arayışınız hala devam ediyorsa size en çok uyan evler EmlakJette sizleri bekliyor. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan evi hemen bulabilmek için emlakçıdan ya da sahibinden kiralık evler Saraykent ilanları sitemizde incelemeyi bekliyor.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Saraykent Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.