/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Aladağcancel
Adanacancel

Adana Aladağ Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Aladağ Kiralık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Aladağ kiralık konut düşünenler için, ilçe hakkında kapsamlı bilgiler içeren bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, ilçe hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Aladağ, Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan Adana’nın bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Kozan, güneyinde İmamoğlu ve Karaisalı, batısında Pozantı ve kuzeyinde Niğde ile Kayseri kentleri bulunmaktadır. İlçe, 1347 kilometrekarelik yüzölçümü ile, şehrin en geniş beşinci ilçesidir. Aladağ, Toroslar Dağ sisteminin bir parçasından ismini alır. İlçenin denizden yüksekliği 410 metre iken, en yüksek noktası 3758 metrelik yüksekliği ile Demirkazık Tepesi’dir.  İlçeden geçen aktif fay hatları sebebiyle, Aladağ üçüncü derece deprem bölgesi olarak kabul edilmektedir. İlçe, Adana’nın en hızlı gelişen yerleşim bölgelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. 

 

Aladağ Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi  

Aladağ kiralık daire tercih edecekler, ilçenin çok eskilere dayanan geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Eski adı Karsantı olan ilçe, 1973 yılına kadar bu isimle anılmıştır. 1987 yılına kadar da Karaisalı ilçesine bağlı olan bu yerleşim merkezinin ismi, aynı yıl değiştirilmiştir. Bölgede Antik Çağ’dan beri insan yerleşiminin olduğu, arkeolojik kazılar ile anlaşılmıştır. Hititlerin, Romalıların ve en nihayetinde Bizanslıların hakim olduğu ilçe, 1360’lı yıllarda Türk beyliklerinden biri olan Ramazanoğulları tarafından fethedilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemi padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim , 1516 yılında gerçekleşen Turnadağ Savaşı ile ilçeyi ele geçirmişlerdir. Bu tarihten itibaren Osmanlı Devleti’nin toprağı olan Aladağ ilçesi, Kurtuluş Savaşı döneminde Fransız işgaline karşı ciddi bir direniş göstermiştir.  

 

Aladağ Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Bir bölgede ikamet etmeye başlamadan önce, o yörenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Özellikle şehir dışından gelerek Aladağ kiralık ev arayışına giren kişilerin kafalarında bu konu hakkında bazı soru işaretleri olabilir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Aladağ’da Akdeniz ikliminin hüküm sürmektedir. Fakat iç kesimlere gidildikçe yükselti artmakta ve ortalama sıcaklıklar düşmektedir. Sıcaklıkların düştüğü yerlerde ise, yağış oranı artış göstermektedir. Ancak genel olarak Adana’da, yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. İlçenin yıllık yağış ortalama 703 mm ve civarındadır. Aladağ’ın %3’ü Akdeniz ikliminin bitki örtüsü olan makilerden, %97’si ormanlık alanlardan oluşur. İlçede en çok görülen ağaçlar, meşe, gürgen, dişbudak, çınar ve defnedir. 

 

Aladağ Kiralık Konut Tercih Edeceklere Mahalle Bilgisi 

2019 Yılının Şubat ayında yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, Aladağ ilçesinde yaşamını sürdürenlerin sayısı 16.653 olarak belirlenmiştir. İlçede ikamet edenlerin %48.59’u kadın, geriye kalan %51.41’i ise erkektir. %4.76 ile Aladağ’da nüfus artış hızı oldukça yüksektir. İlçe 31 mahalleden oluşmaktadır ve köy ya da bucak yerleşimine bu bölgede rastlanmamaktadır. Aladağ kiralık ev tercih edecekler, ilçenin en gelişmiş on mahallesinden birinde arayışlarını sürdürebilirler :

 

 • Büyüksofulu Mahallesi
 • Mansurlu Mahallesi
 • Sinanpaşa Mahallesi 
 • Gerdibi Mahallesi
 • Akören Mahallesi
 • Ceritler Mahallesi
 • Kökez Mahallesi
 • Başpınar Mahallesi
 • Kıcak Mahallesi
 • Dölekli Mahallesi

 

Listenin ilk sırasında bulunan Büyüksofulu Mahallesi, 1694 kişilik nüfusu ile ilçenin en kalabalık yerleşim merkezidir.  Bu sebeple Adana Aladağ kiralık daire düşünenlerin birçoğunun ilk tercih ettiği mahallelerden biri burası olmaktadır. Eğer Aladağ kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden iletişime geçebilir veya sahibinden Aladağ kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.