/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çaycancel
Afyonkarahisarcancel

Afyonkarahisar Çay Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Çay Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Rehberi

Çay kiralık konut arayışı aktif bir şekilde devam edenler için, ilçenin coğrafi özelliklerinden demografik yapısına kadar birçok farklı konuya değindiğimiz bu yazıyı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra semt hakkında bilmeniz gereken hemen her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Çay ilçesi, İç Ege kesiminde yer alan Afyonkarahisar’ın  doğu hattında yer almaktadır ve kent merkezinden tam 48 kilometre uzakta bulunmaktadır. 1958 yılında çıkan bir kanun ile ilçe statüsüne kavuşan ilçe Sultan Dağı’nın eteklerine kurulmuş durumdadır. Çay’ın toplam yüzölçümü ise 830 kilometrekaredir. İlçenin en yüksek noktası 2519 metre yüksekliği ile Topraktepe iken, bölgeye can suyunu getiren akarsu Akarçay Nehri’dir. Eber ve Karamık Gölleri’ni bünyesinde barındıran ilçe, Afyonkarahisar’ın en hızlı büyüyen yerleşim yerlerinden biridir. 

 

Çay Kiralık Konut Bakanlara İlçenin İklim Yapısı 

Çay kiralık daire arayışı içerisinde olanlar, semtin iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Zira İç Ege’de yer almasına rağmen, bölgedeki iklim koşulları zorludur ve Akdeniz ikliminden farklı hava koşulları ile karşılaşılır. Burada tipik bir karasal iklim hakimdir. Bu sebeple de kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Kar yağışlı gün sayısı yirminin üzerindedir ve don olayına sıklıkla rastlanır. Yağışlı yaz aylarında ise hava bunaltıcı derecede sıcak olmaz.  En sıcak ay Ağustos iken, en soğuk ay Ocak ayıdır. İlçedeki iklim koşulları ekonomik yapı üzerinde belirleyici olmuştur. Hemen her ay yağış alması sebebiyle, bölgede çok sayıda çayır ve mera vardır. Bu nedenle yerel halkın önemli bir kısmı hayvancılık ile uğraşmaktadır. 500 hektara yakın tarım arazisinde, iklim koşullarına uygun olarak hububat, şeker pancarı, patates ve haşhaş yetiştirilmektedir. 

 

Çay Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Demografik Yapısı 

2019 yılında açıklanan TÜİK Raporu’na göre, Çay ilçesinin nüfusu 31.412’dir. Burada ikamet edenlerin %51.06’sı kadın iken, geriye kalan %48.94’ü erkektir. Nüfusun cinsiyete dengeli bir şekilde dağıldığı İlçe Afyonkarahisar nüfusunun %4.33’üne ev sahipliği yapmaktadır. Nüfus artış hızı %0.15 olan ilçe, sürekli olarak göç vermektedir. İlçe, 26 mahalle ve 20 köyden oluşmaktadır. Çay kiralık ev düşünenler, semtin en kalabalık ve en gelişmiş on yerleşim merkezinden birinde yaşamını sürdürmek isteyebilir:

 

 • Şirinevler Mahallesi
 • Vakıf Mahallesi
 • Bahçelievler Mahallesi
 • Cedit Mahallesi
 • Seka Mahallesi
 • Orta Mahallesi
 • Karabulut Mahallesi
 • Köprübaşı Mahallesi
 • Aşağı Mahallesi
 • Aktaş Mahallesi

 

Eğer Afyon Çay günlük kiralık ev arayışı içerisinde iseniz, ilçenin en kalabalık üç yerleşiminden birinde hayal ettiğiniz eve ulaşma şansınız daha yüksek olacaktır. 

 

Çay Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

Tercih ettiğiniz bölgedeki emlak piyasası hakkında detaylı bilgi veren EmlakJet Bölge Raporu’na göre Çay ilçesinde toplam 10.719 konut bulunmaktadır. Hane halkı sayısı ise 1.91 olarak hesaplanmıştır. Afyon Çay’da kiralık evler ortalama 110 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim kira bedeli 4 Türk Lirası’dır. Bu, tercih edeceğiniz evin her bir metrekaresi için ortalama 4 Türk Lirası ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Kısacası  Çay kiralık daire düşünen bir kişinin yaklaşık 487 Türk Lirası kira bedeli ödeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak bahsi geçen ortalama rakamın konut tipine ve evin yer aldığı lokasyona göre değişiklik göstereceğinin altını çizmekte yarar vardır. Köy yerleşimlerinde, çok daha uygun kira bedellerine sahip evler bulabilirsiniz. Eğer Çay kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden iletişim kurabilir veya sahibinden Afyon Çay kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Çay Kiralık Ev
Akkonak Köyü (Akhürrem Mahallesi)Akkonak Köyü (Baltacı Mahallesi)Akkonak Köyü (Cumhuriyet Mahallesi)Akkonak Köyü (Hürriyet Mahallesi)Akkonak Köyü (Milli Egemenlik Mahallesi)Aktaş MahallesiAli İhsan Paşa MahallesiAli Kaleli MahallesiArmutlu KöyüAşağı MahallesiAydoğmuş KöyüBahçelievler MahallesiBulanık KöyüCedit MahallesiCumhuriyet KöyüÇayırpınar KöyüÇayıryazı KöyüDemirağaç MahallesiDeresinek Köyü (Gündoğdu Mahallesi)Deresinek Köyü (Kahraman Mahallesi)Deresinek Köyü (Zafer Mahallesi)Devederesi KöyüDumlupınar MahallesiEber Köyü (Orta Mahallesi)Eber Köyü (Tekke Mahallesi)Eber Köyü (Yeni Mahallesi)Eber Köyü (Yukarı Mahallesi)Elbiz MahallesiGöcen Köyüİnli Köyü (Alpaslan Mahallesi)İnli Köyü (Cumhuriyet Mahallesi)İnli Köyü (Evren Mahallesi)İnli Köyü (Kavaklı Mahallesi)İnli Köyü (Kocatepe Mahallesi)İnli Köyü (Yayla Mahallesi)İstasyon MahallesiKadıköy KöyüKaramıkkaracaören Bld. (Aşağı Mahallesi)Karamıkkaracaören Bld. (Bağlar Mahallesi)Karamıkkaracaören Bld. (Seka Mahallesi)Karamıkkaracaören Bld. (Yukarı Mahallesi)Karamık Köyü (75. Yıl Mahallesi)Karamık Köyü (Cumhuriyet Mahallesi)Kılıçyaka KöyüKoçbeyli Köyü (Aşağı Mahallesi)Koçbeyli Köyü (Göçmezler Mahallesi)Koçbeyli Köyü (Gülbaharlı Mahallesi)Koçbeyli Köyü (Yeni Mahallesi)Köprübaşı MahallesiMaltepe KöyüOrhaniye KöyüOrta MahallesiPazarağaç Bld. (Afyon Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Beşevler Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Karabulut Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Orta Mahallesi)Pazarağaç Bld. (Yukarı Mahallesi)Pınarkaya KöyüŞirinevler MahallesiTekke MahallesiVakıf MahallesiYaka MahallesiYeşilevler MahallesiYeşilyurt Köyü
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.