/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hocalarcancel

Afyonkarahisar Hocalar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Hocalar Kiralık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Hocalar kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçenin kısa tarihi, coğrafi özellikleri , iklim yapısı, demografik durumu ve mahalleleri hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.  Hocalar, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. Türkiye’nin en gelişmiş kırk üçüncü kenti olan Afyonkarahisar’a bağlı olan bu ilçe 524 kilometrekarelik bir arazi üzerinde kurulmuştur. Denizden yüksekliği ise 111 metre ile ortalamanın bir hayli üzerindedir. Kent merkezinden 100 kilometre uzakta yer alan ilçenin doğusunda Sancık, batısında Uşak ili, kuzeydoğusunda Sincanlı ilçesi ve güneyinde Denizli şehri yer almaktadır. İlçenin oldukça önemli bir bölümü ormanlarla kaplıdır. 

Hocalar Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi

Hocalar kiralık ev tercih edecekler ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bölgeye ilk yerleşimin ne zaman gerçekleştiği bilinmemektedir. Ancak 1300’lü yıllarda semtin bir merkez olarak kullanıldığına ilişkin bilgiler mevcuttur. Aydın ve ilim sahibi bir kişinin buraya yerleşmesinden sonra ilçenin bugünkü ismini aldığı düşünülmektedir. İlk çağlarda Friglerin, Perslerin ve Lidyalıların akınına uğrayan ilçede çok çeşitli uygarlıklar hüküm sürmüştür. 1100’lü yılların başlangıcında Bizanslıların eline geçen bu topraklar daha sonrasında I.Kılıçarslan’ın oğlu olan Mesut tarafından fethedilmiştir ve o tarihten itibaren bölge Türk toprağıdır. Osmanlı Devleti’nden önce ilçeye hakim olan Germiyanoğulları Beyliği, bölgenin iskanı için önemli çalışmalar yapmışlardır. 1939 yılında bucak statüsüne alan ilçe, 1990 yılında bugünkü statüsüne kavuşmuştur. 

Hocalar Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomisi

Hocalar kiralık daire arayışındakilerin dikkat ettiği noktalardan bir diğeri ilçenin ekonomik yapısı ve istihdam olanaklarının durumudur. İlçede yaşamını sürdürenlerin çok önemli bir bölümü tarım ve hayvancılık yapmaktadır. Ormancılık yaparak geçimini kazananlar da vardır. Özellikle şeker pancarı üretimi bir hayli yaygındır. Mevsimlik sebze meyve üretiminin de yapıldığı ilçede, haşhaş, patates, şeker pancarı başat tarımsal faaliyetlerdir. Tüm bunların dışında ilçede vişne, kiraz, şeftali, biber ve domates üretimi de bir hayli fazladır. Modern hayvancılık yöntemlerinin kullanıldığı bölgede, besi hayvancılığı yaygındır. Özellikle manda sütünün önemli bir gelir kaynağıdır. Bu sütten elde edilen kaymak ise dünyaca ünlüdür ve başka illere ve hatta yurtdışına satılmaktadır.  Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Hocalar’da, sanayi gelişmemiştir. 

Hocalar Kiralık Konut Tercih Edeceklere Mahalle Bilgisi 

01 Şubat 2019 yılında yayınlanan TÜİK Raporu’ndan elde edilen verile göre ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 9.597 olarak belirtilmiştir. İlçede ikamet edenlerin %50.69’u kadın, geriye kalan %49.31’i erkektir. Bölgede nüfus artış hızı ise sürekli olarak azalmaktadır ve 2019 yılında -%1.92 olarak hesaplanmıştır. Hocalar ilçesi, on beş köy ve üç büyük mahalleden meydana gelmektedir. Eğer Hocalar müstakil ev arayışı içerisinde iseniz köy yerleşimlerinde şansınız daha fazla olacaktır. Afyonkarahisar Hocalar kiralık daire düşünenler, aşağıda ismi verilen yerleşim birimlerinden birinde yaşamayı tercih edebilirler. 

  • Hürriyet Mahallesi
  • Şafak Mahallesi 
  • Yeni Mahalle
  • Akçadere Köyü
  • Avgancık Köyü
  • Çepni Köyü
  • Devlethan Köyü
  • Güre Köyü
  • Kozluca Köyü
  • Uluköy Köyü 

Eğer Hocalar kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden irtibat kurabilir veya sahibinden Afyonkarahisar Hocalar kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Hocalar Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.