/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Taşlıçaycancel

Ağrı Taşlıçay Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Taşlıçay Kiralık Konut Bakanlara Tercih Rehberi

Taşlıçay kiralık konut düşünenler için, ilçe hakkında birçok bilgiye yer verdiğimiz bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra semtin coğrafi özelliklerinden, demografik yapısına kadar birçok alanda bilgi sahibi olacaksınız. Taşlıçay, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ağrı kentine bağlı bir ilçedir ve Türkiye-İran transit yolu üzerinde bulunmaktadır. Semt, Murat Nehri’nin kuzey kıyısında yer almaktadır. İlçe, 798 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerinde konumlanmıştır. İlçenin denizden yüksekliği, kısaca rakımı 1660 metredir. Bölgenin en yüksek noktası olan Muratbaşı ise 3510 metre yüksekliğe sahiptir. Kent merkezinden otuz iki kilometre uzakta yer alan ilçeye can suyunu Murat Irmağı getirmektedir. Kent nüfusunun %3.79’una ev sahipliği yapan ilçe, şehrin en kalabalık yedinci yerleşim birimidir. 

Taşlıçay Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Taşlıçay kiralık ev düşünenler ve şehir dışından buraya gelerek ilçeye yerleşecekler,  ilçenin coğrafi konumu ve iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Taşlıçay ilçesinin doğusunda Diyadin, batısında Hamur ve kent merkezi, kuzeyinde Kars ili ile Van’a bağlı olan Erciş ilçesi yer almaktadır. Semtin güney bölümünde yer alan Aladağlar, bölgenin yeryüzü şekillerini belirlemektedir. Ayrıca ilçenin kuzey hattında yer alan Aras Dağları, Ağrı Dağı ile birleşmektedir. Bu nedenle ilçenin doğu ve batı bölümleri engebelidir. Bölgede karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle de yazlar kısa sürmekte ve sıcaklıklar mevsim normallerinde seyretmektedir. Ancak kış ayları uzun sürmektedir. Karlı gün sayısının ortalama 43 olduğu ilçenin en soğuk ayı Ocak’tır. 

Taşlıçay Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Ekonomisi

Taşlıçay ilçesinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olarak gelişmiştir. Yerel halkın önemli bir bölümü her iki ekonomik faaliyet ile de uğraşmaktadır. Yükseltisi ve engebesi fazla olan ilçede, tarım yapılabilecek arazilerin sayısı azdır. Ayrıca bu araziler parçalı yapıdadır. İlçede en çok şeker pancarı yetiştirilmektedir. Onu arpa ve buğday takip etmektedir. Bölgede besi hayvancılığı yaygındır. Tahıl tarımının yanı sıra büyük ve küçükbaş hayvan besleyen köylüler süt, peynir ve yağ üretmektedir. Burada üretilenler kent merkezine gönderilerek satışa sunulur. İlçede tüm bunlara ek olarak arıcılık da gelişmiştir. Sınırlı sayıda meyve sebze üretiminin de yapıldığı semtte yerel halk, ihtiyaçlarını genellikle şehir merkezine giderek karşılamaktadır. Taşlıçay kiralık daire düşünenler, bölgenin ekonomik koşullarını da göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. 

Taşlıçay Kiralık Konut Tercih Edeceklere Demografik Veriler

Taşlıçay ilçesinin nüfusu 2019 yılının Şubat ayında yayınlanan TÜİK raporuna göre, 20.450 olarak hesaplanmıştır. İlçede yaşamını sürdürenlerin %48.81’i kadındır, geriye kalan %51.19’u ise erkektir. Bölgede nüfus artış hızı ise eksilerde seyretmektedir. Merkezde ikamet edenlerin sayısı 6.729 iken, belde ve köylerde yaşamını sürdürenlerin sayısı 13.721’dir. Dolayısı ile semt nüfusunun kırsal alanda yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Ağrı Taşlıçay kiralık daire arayanlar aşağıda ismi geçen yerleşim birimlerinden birini tercih edebilirler:

  • 15 Temmuz Şehitler Mahallesi
  • Adnan Menderes Mahallesi
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Hürriyet Mahallesi 
  • Aşağıdumanlı Köyü 
  • Kumluca Köyü
  • Yukarı Düzmeydan Köyü 
  • Alakoçlu Köyü
  • Tanyolu Köyü
  • Geçitveren Köyü 

Eğer Taşlıçay kiralık konut arayışınızı bir adım ileriye götürmek isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Ağrı Taşlıçay kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Taşlıçay Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.