/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tutakcancel

Ağrı Tutak Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Tutak Kiralık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Tutak kiralık konut düşünenler için, arayışlarını kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. İlçe hakkında birçok önemli konuya değindiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra bölgenin coğrafi özelliklerinden, ekonomisine, demografik durumundan mahallelerine kadar birçok farklı alanda bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Tutak, Ağrı iline bağlı bir ilçedir ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kentin güneybatısında yer alan ilçe Ağrı-Van yolu güzergahı üzerinde yer almaktadır. İlçenin hemen batı hattında Murat Nehri geçmektedir. Karasal iklimin hakim olduğu ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. En çok yağışın ilkbahar ve sonbahar aylarında düştüğü ilçede, Mart ayına kadar kar yağışı devam etmektedir. Bölgenin doğal bitki örtüsünü ise stepler oluşturmaktadır. 

Tutak Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Tutak kiralık konut düşünenler, ilçenin coğrafi özellikleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle şehir dışından gelerek bölgeye yerleşecekler için bu önemli bir konudur. Tutak ilçesi, 1562 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Bölgenin denizden yüksekliği, daha açık bir tabirle rakımı 1565 metre olarak hesaplanmıştır. Tutak’ın doğusunda Hamur, kuzeyinde Eleşkirt, batısında Erzurum ve Muş, güneyinde ise Patnos ve Malazgirt gibi yerleşim birimleri yer almaktadır. İlçede çok sayıda dağ bulunmaktadır. En yüksek olanı ise 2546 metre ile Üçtepeler’dir. Engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahip olan semtin merkezinde de yükseklik 1600 metreye ulaşmaktadır. Murat Nehri ve onun meydana getirdiği düzlük, bölgenin sınırlı tarım alanlarından biridir. 

Tutak Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Ekonomisi 

Tutak’ın ekonomisi tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlere dayalıdır. İlçedeki en önemli gelir kaynağı ise hayvancılıktır. Ancak yerel halkın büyük bir bölümü her iki ekonomik faaliyet ile de ilgilenmektedir. Yükseltinin fazla olması ve engebeli arazi yapısı nedeniyle, ilçede sınırlı alanlarda tahıl ekimi yapılmaktadır. İlçede en çok buğday, arpa, nohut ve mercimek üretimi yapılmaktadır. Murat Nehri kıyısında, sulama imkanlarının gelişmesi sebebiyle meyve ve sebze de yetiştirilmektedir. Elma, kayısı ve erik gibi meyveler başlıca tarımsal ürünlerdendir. Son olarak ilçede, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yaygındır. Yoğun olarak koyun ve sığır yetiştirilmektedir. Arıcılık faaliyetleri ise geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bölgede yaşayan kadınlar, keçeden halı ve kilim yapmaktadır. Dolayısı ile tarım veya hayvancılık ile ilgilenen bir kişinin, Tutak kiralık ev tercihi son derece yerinde olacaktır. 

Tutak Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Mahalleleri 

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre ilçede 30.505 kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin 15.690’ı erkek, geriye kalanı ise kadındır. Semt nüfusunun yalnızca 6.747’si ilçe merkezinde yaşamaktadır. Geriye kalan 23.758 kişi belde ve köylerde yaşamını sürdürmektedir. İlçeye bağlı seksen köy ile beş büyük mahalle bulunmaktadır. Nüfus artış hızının eksilerde seyrettiği ilçe, düzenli olarak göç vermektedir. Ağrı Tutak kiralık ev arayanlar ilçenin farklı noktalarında yer alan yerleşim birimlerinden birini seçebilirler:

  • Cami Mahallesi
  • Karşıyaka Mahallesi
  • Murat Mahallesi
  • Pınar Mahallesi
  • Yeni Mahalle
  • Aşağıköşk Köyü
  • Burnubulak Köyü
  • Çelebaşı Köyü
  • Dorukdibi Köyü 
  • Hacı Yusuf Köyü 

Eğer Tutak kiralık konut tercihinizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden iletişim kurabilir veya sahibinden Ağrı Tutak kiralık daire ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son T...

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son T...

14 Ağustos 2020

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Tutak Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.