/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sarıyahşicancel

Aksaray Sarıyahşi Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Sarıyahşi Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com yeni bir ev arayışında olan internet kullanıcısına son 1 yılda 300 bini kiralık, 100 bini satılık olmak üzere toplam 400 bin evin yeni ev sahibini bulmasına aracılık etmekten gurur duyuyor. Yeni nesil emlak arayışını kullanıcıyla buluşturan Emlakjet, aranan evi kolaylıkla bulmayı sağlarken yaşayacağınız bölge hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız için ilçe rehberi hazırlıyor. Sarıyahşi kiralık konut arayanlara özel olarak hazırlanan ilçe rehberimizde; ilçe hakkında genel bilgiler, tarihi, coğrafyası, nüfusu, mahalleleri, iklimi, konut piyasası, okul ve hastanelerini içeren yazımız sizlerle buluşuyor.

 

Sarıyahşi, Aksaray’ın il merkezine 110 kilometre kuzeyinde bulunan bir ilçesidir. İlçenin ismi ile ilgili tam olarak kesin bilgilere ulaşılamamakla birlikte yerel halkın belirttiğine göre Türk askeri olan Yahşi Han’dan gelmektedir. Yahşi Han yaralı olarak yanındaki askerler ile birlikte bu bölgeden geçerken vefar eder. O zamana kadar ‘’Sarı’’ olarak bilinen bu bölge Yahşi ile birleşerek günümüzdeki ismini almıştır. Yahşi ismi ‘’güzel’’ anlamında olduğundan burasının adı ‘’Sarıgüzel’’ anlamındaki Sarıyahşi ismini almıştır. Sarıyahşi kiralık konut arayanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

 

 • Batısında Ankara’nın Evren ve Şereflikoçhisar İlçeleri,
 • Doğusunda Kırşehir İli,
 • Güneyinde Ağaçören ve Ortaköy İlçeleri,
 • Kuzeyinde Hirfanlı Barajı ve Ankara İli ile komşudur. 

 

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Saıyahşi Hirfanli Barajı Gölünün kenarında konumlanmaktadır. Kızılırmak’ın güneyinde kurulan sulak, yeşil, tarıma ve hayvancılığa elverişli verimli topraklara shaip küçük şirin bir ilçedir. Doğal bitki örtüsü step olmasına rağmen oldukça yeşil bir görünümdedir. 

 

Sarıyahşi Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Konut Piyasası

Aksaray’ın en az nüfusa sahip ilçesi olan Sarıyahşi’de konut piyasası gelişmeye devam etmektedir. Sarıyahşi kiralık ev arayışında olanlar için bölgede konut sıkıntısı yaşandığı belirtmek gerekir. Genel görüntüsü az katlı betonarme bina ve bahçeli müstakil evler olan ilçenin konut kira piyasası oldukça uygundur. Tercih edilecek dairenin metrekaresi, merkeze yakınlığı, bina yaşı gibi etkenlere göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir ancak fiyat aralığı çok farklılık göstermemektedir. Devlet eliyle gün geçtikçe daha modern konut yapıları yapılmaya müsait olan Sarıyahşi’de nüfusun artmasıyla tüm gelişmeler hızlanacaktır. 

 

Sarıyahşi Kiralık Konut Arayanların Tercih Edebileceği Mahalleleri

En fazla nüfusa sahip merkez mahallesi olan Sarıyahşi Özal Mahallesi kiralık ev ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz. 2019 yılı sayımlarına göre nüfusu 6.801’dir. Bu nüfusun yüzde 50,52’si kadın, yüzde 49,48’i erkekten oluşmaktadır. Sarıyahşi ilçesinin toplam yüzölçümü 224 kilometrekare, rakımı ise 1.092 metredir. 4. Deprem bölgesinde yer alan ilçenin idari yapılanmasında 8 adet mahalle bulunmaktadır.

 

 • Şafaktepe Mahallesi,
 • Kurtuluş Mahallesi, 
 • Yenidoğan Mahallesi, 
 • Özal Mahallesi, 
 • Karşıyaka Mahallesi, 
 • Fatih Mahallesi, 
 • Kızılırmak Mahallesi,
 • 15 Temmuz Mahallesidir.

 

Sarıyahşi Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Eğitim ve Sağlık Kurumları

Sarıyahşi ilçesinde Milli eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren okullar şunlardır;

 

 • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
 • Halk Eğitim Merkezi,
 • Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu,
 • Sarıyahşi Anaokulu,
 • Vedat Büyüktaş İlkokulu,
 • Şehit Yasin Öcal İmam Hatip Ortaokulu,
 • Fatih Ortaokulu,
 • Hacı Mehmet Cömert Çok Programlı Anadolu Lisesi.

 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren tek sağlık kuruluşu ise Sarıyahşi Devlet Hastanesi’dir. Sizde aradığınız kriterlere göre en uygun evi bulabilmek için bölgenin güvenilir emlakçılarının ilanlarına ya da Aksaray Sarıyahşi sahibinden kiralık müstakil evler gibi en çok tercih edilen ilanlara listeleme sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Sarıyahşi Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.