/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Erdekcancel

Balıkesir Erdek Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Erdek Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Rehberi

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin, aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Erdek kiralık konut arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi ve konut kira piyasasıyla ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Erdek Kiralık Konut Arayanlara İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Erdek, Balıkesir’in Marmara Denizi’nin güney kıyısının ortasındaki yaklaşık 300 metrekarelik üçgen şeklindeki yarımadasıdır. Uzun bir sahip şeridine sahip olan ilçe; yaz mevsiminde denize girilebilecek kumsalları ve plajları ile ünlüdür. Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden birisi olarak bilinir. Önemli turizm beldelerinden sayılmakla birlikte yaz mevsiminde nüfusu yüzbinleri geçmektedir. Tarihi uzun olan ilaç topraklarında çeşitli kültürlere ve uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Eski adı ‘Arktonnesos’ olan Kapıdağ yarımadasından oluşmaktadır. Kuzey ve batı taraflarında Marmara ilçesine bağlı olan Marmara Adaları bulunur. Ancak Paşalimanı Adası Erdek’e bağlıdır. Antik kentleri, uzun ve temiz kumsalı ve Açık Hava Müzesi ile bir turizm ilçesidir. Erdek kiralık daire arayışında olanlar için ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. İlçenin topraklarının tarihi M.Ö. 5400’e kadar uzanmaktadır. Yörenin eski adı ‘Artake’ olarak bilinir. Bu isimden yola çıkarılarak ilçedeki ilk yerleşimi Sitler tarafından gerçekleştirildiği düşünülmektedir. Helenistik döneme kadar pek çok antik uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Erdek, 1339 yılında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilmiş ve Türk egemenliğine geçmiştir. Erdek’in çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

 • Kuzeybatısında Marmara Adası,
 • Güneyinde Bandırma,
 • Güneybatısında Gönen ilçesi,
 • Doğusunda Bursa ili,
 • Batısında, Kuzeyinde, Doğusunda Marmara Denizi ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 32.963’tür. Bu nüfusun yüzde 49,26’sı kadın, yüzde 50,74’ü erkekten oluşur. Toplam yüzölçümü 1.007 kilometrekare, rakımı 180 metredir. Ormanlık alanları ile büyük bir doğası olan Erdek’te; kestane ve zeytin ağaçları oldukça önemlidir. Halkın tamamı mübadele zamanında gelen Selanik ve Girit göçmenlerine dayanmaktadır. 

Erdek Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Temmuz ayı verilerine göre Erdek’te ev kiralamak isteyenler için kira piyasası şu şekildedir;

 • Ortalama konutun yaşam alanı; 90 metrekare,
 • Konut birim kirası minimum; 5 TL,
 • Konut birim kirası maksimum; 20 TL,
 • Ortalama konut kira fiyatı 751 TL’dir. 
 • 1+1 66 metrekarelik dairenin kira fiyatı ortalama; 685 TL,
 • 2+1 90 metrekarelik dairenin kira fiyatı ortalama; 735 TL,
 • 3+1 128 metrekarelik dairenin kira fiyatı ortalama 1.088 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz konutun sahip olduğu iç ve dış özelliklerine, site özelliklerine, manzara ve sosyal çevre durumlarına göre kira fiyatlarında değişiklik görülebilmektedir. Yaz sezonunda kira fiyatlarında değişiklik görülebilmektedir ancak günlük kiralama seçeneklerinden faydalanarak tatil masraflarınızdan tasarruf yapma imkanınız olacaktır. Erdek günlük kiralık havuzlu villa tipi konut seçenekleri için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erdek Kiralık Konut Tercihi Yapabileceğiniz Mahalleleri

Yıllık kiraların hemen yanı sıra özellikle yaz sezonunda tatilcilerin akınına uğrayan Erdek’te sezonluk kiralama da oldukça tercih edilir. Erdek kiralık konut tercih edebileceğiniz toplam 28 adet mahallesi bulunur. İster yaz tatili için ister hayatınızın geri kalanında orada yaşam için tercih edebileceğiniz büyük mahalleleri şunlardır;

 • Ocaklar Mahallesi,
 • Zeytinli Mahallesi,
 • Yalı Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Narlı Mahallesi, 
 • Sahil Mahallesi,

Ve Erdek Atatürk Mahallesi kiralık daireler gibi en çok tercih edilen mahallelerindeki ilanları detaylıca inceleyebilmek için listeleme sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Türkiye genelinde Ekim ayında 137 bin...

Türkiye genelinde Ekim ayında 137 bin...

16 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.