/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hasankeyfcancel

Batman Hasankeyf Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Hasankeyf Kiralık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Hasankeyf kiralık konut tercih etmeyi düşünenler için ilçe hakkında birçok farklı konuya değindiğimiz bir yazı hazırladık. Yazının birinci bölümünde semtin tarihinden, ikinci bölümünde ekonomisinden ve son bölümde ise demografik yapısı ile mahallelerinden bahsettik. Yazının sonunda aklınızdaki soru işaretleri birer birer silinecek ve hayallerinizdeki eve bir adım yaklaşmış olacaksınız. Hasankeyf, Batman kentine bağlı altı ilçeden biridir ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. İlçe, Batman’ın nüfusu en az olan yerleşim birimidir. Şehir nüfusunun yalnızca %1.12’sine ev sahipliği yapmaktadır. Dicle Irmak’ının suladığı verimli araziler üzerine kurulan ilçede, nehir semti ikiye ayırmaktadır. Bölge hem doğal güzellikleri hem de sahip olduğu köklü geçmiş ile ülkenin en önemli yerleşim birimlerinden biridir.

Hasankeyf Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Hasankeyf kiralık daire bakanlar için, yazının ilk kısmında semtin tarihine kısaca değineceğiz. Hasankeyf, ülkemizin en eski yerleşim birimlerinden biridir ve bölgede bilinen ilk yerleşim yaklaşık 12.000 yıl önce gerçekleşmiştir. Mezopotamya’nın verimi yüksek bereketli toprakları üzerine kurulan ilçe, Dicle Nehri’nin kenarına kurulmuştur. Bölgedeki su kaynaklarının bolluğu ilçenin birçok kişi tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. Bizanslıların, Sasanilerin, Emevilerin, Abbasilerin, Mervanileri’in egemenliğinde kalan ilçe daha sonra Artuklu Beyliği, Eyyübiler ve en son Osmanlı İmparatorluğu tarafından feth edilmiştir. İlçenin ismi, “Kayalar Kenti” anlamına gelen Arapça “Hısn-ı Keyfa”’dır. Kayaların oyulması ile yapılan evler sebebiyle ilçenin bilinen ilk ismi, kaya manasına gelen Süryanice “Kifo” kelimesidir.

Hasankeyf Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Ekonomisi

Yazının bu bölümünde ilçenin ekonomisinden ve istihdam potansiyelinden bahsedeceğiz. Bir bölgenin ekonomisi, o il veya ilçedeki yerleşimi ve hatta emlak piyasasını etkilemektedir. Bu sebeple Hasankeyf kiralık ev düşünenlerin, bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. İlçede tarım, hayvancılık ve turizm faaliyetleri gelişmiştir. Bölge halkı sulama faaliyetlerinin de gelişmesi ile daha yoğun bir şekilde tarım faaliyetlerine yönelmiştir. Tarımsal verimlilik ve çeşitlilik artmıştır. Bölgede pamuk, tütün, tahıl gibi ürünler yetiştirilmektedir. Tarım ile uğraşan bölge halkının bir bölümü hayvancılık ile de ilgilenmektedir. Semtte 30.000 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Son olarak Hasankeyf, Türkiye’nin en eski yerleşim birimlerinden biridir ve bu sebeple de hem yerli hem de yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Semtte yer alan Hasankeyf Mağaraları ve Hasankeyf Köprüsü özellikle önemlidir.

Hasankeyf Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan verilere göre, ilçede 6724 kişi yaşamını sürdürmektedir. Kent nüfusunun %51.00’i erkek, %49.00’ı erkektir. Daha açık bir ifade ile semtte 3.429 erkek, 3.295 kadın yaşamını sürdürmektedir. Bölge nüfusu 2008 yılından itibaren düzenli olarak azalmıştır. Ancak bu durum 2017 yılında değişmiştir. Küçük bir artış meydana gelmiş ve bölgedeki popülasyonun artış hızı %5.18’e yükselmiştir. Hasankeyf, üç mahalle ve yirmi bir köyden meydana gelmiştir. Bucak ve mezra yerleşimi bulunmamaktadır. Batman Hasankeyf kiralık ev tercih etmeyi düşünenler, ilçenin en gelişmiş üç mahallesinden birinde arayışlarını sürdürmek isteyebilirler:

  • Bahçelievler Mahallesi

  • Kale Mahallesi

  • Eyyübi Mahallesi

Eğer Hasanbey kiralık konut düşüncenizden eminseniz ve bir an önce harekete geçmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Hasankeyf kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Hasankeyf Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.