/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Demirözücancel

Bayburt Demirözü Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Demirözü Kiralık Konut Düşünenlere Yol Gösterecek Bilgiler

Demirözü kiralık konut bakanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihçesine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değineceğiz. Demirözü, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nin doğu bölümünde Bayburt iline bağlı bir ilçedir. Semtte genellikler Türkmenler ve Çepniler ikamet etmektedir. Bayburt ili üç büyük ilçeden meydana gelmektedir. Gelişmişlik sıralamasına göre ilçeler : Merkez, Demirözü ve Aydıntepe’dir. Demirözü, kent nüfusunun %10.52’sine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin en gelişmiş ikinci yerleşim birimi olan semtin bilinen ilk ismi Kısanta’dır. Ermenice bu isim, 1930 reformları ile Demirözü’ne dönüştürülmüştür. Demirözü, sahip olduğu doğal güzellikler ve çok eskiye dayanan geçmişi ile kentin en önemli ilçelerinden biridir.

Demirözü Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Yazının ilk kısmında, Demirözü kiralık daire arayanlar için semtin coğrafi özelliklerine ve iklim yapısına değineceğiz. İlçe, yaklaşık 610 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği 1975 metredir. İlçenin doğusunda ve güneydoğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane, kuzeyinde ise Trabzon ve Rize illeri bulunmaktadır. İlçeden geçen Çoruh Nehri, bölgeye can suyunu getirmektedir. Bayburt Ovası üzerine kurulmuş olan ilçenin en yüksek noktası 3000 metre yüksekliğindedir. Çok sayıda yaylanın olduğu ilçede, karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise sert ve kar yağışlı geçmektedir. Özellikle yükseltiye bağlı olarak, bölgede çok sert kışlar yaşanabilmektedir. En soğuk ayı Ocak’tır.

Demirözü Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Tarihi

Bayburt, çok eski zamanlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede yapılan arkeolojik kazılar, bölgedeki ilk insan yerleşiminin milattan önce yedinci yüzyılda başladığını göstermektedir. Semtte ilk yaşayanlar, Hattiler’dir. Onlardan sonra Hititler ve Urartular gelmektedir. Kimmerlerin ve İskitler de ilçede yaşamıştır. Öyle ki İskitler, dönemin en büyük Anadolu kentini burada kurmuştur. Perslerin, Makedonların ve Romalılar ile Bizanslıların egemenliğine giren ilçe, 1071 yılından sonra Türk akınlarına sahne olmuştur. Malazgirt Zaferi ile ilçeye yerleşen Türkler bölgede öncelikle Saltukoğulları daha sonra da Danışmentliler Beyliğini kurmuştur. Tuğrul Şah tarafından Anadolu Selçuklu Devletine bağlanan ilçe 1507 yılında Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından alınmıştır. Demirözü kiralık ev arayanların, ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

Demirözü Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan alınan verilere göre ilçede ikamet edenlerin sayısı 8657’ye ulaşmıştır. Bahsi geçen kişilerin %50.47’si erkek, geriye kalan %49.53’ü ise kadındır. İlçe nüfusu 2007-2013 yılları arasında sürekli olarak düşmüştür. Daha sonra dalgalı bir görünüme bürünen nüfus eğrisi, 2019 yılı itibari ile pozitif yönlüdür. Bölgedeki popülasyonun artılı hızı %10.19’a ulaşmıştır. İlçe, yedi mahalle ve yirmi altı köyden meydana gelmektedir. Bayburt Demirözü kiralık ev arayanlar aşağıda ismi geçen yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçında arayışlarını yoğunlaştırmak isteyebilirler:

  • Pınarbaşı Mahallesi

  • Esentepe Mahallesi

  • Şirin Mahallesi

  • Yeşilyurt Mahallesi

  • Karşıyaka Mahallesi

  • Güneşli Mahallesi

  • Çiftetaş Mahallesi

Eğer Demirözü kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile irtibat kurabilir veya sahibinden Demirözü kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Demirözü Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.