/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Bayburtcancel

Bayburt Kiralık Ev

araması için 10 ilan bulundu
TÜM İLÇELER

Bayburt Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin İl Rehberi

Bayburt kiralık konut tercih etmeyi düşünenler için hazırladığımız bu yazıyı okuduktan sonra, kentin coğrafi konumundan, emlak piyasasına kadar birçok konu hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Kuzeydoğu Anadolu’da yer alan Bayburt ilçesi, Çoruh Nehri’nin kıyısında kurulmuştur. Eski adı Ermenice bir sözcük olan Papert’tir ve 1930 yılında gerçekleştirilen reformlar ile bugünkü ismini almıştır. Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde kalan kent, 3,741 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Şehrin denizden 1550 metre yüksekte yer almaktadır. Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş noktası olan ilde, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Kentteki en yüksek sıcaklık 36 derece, en düşük sıcaklık ise -26 derece olarak ölçümlenmiştir.

 

Bayburt Kiralık Konut Düşünenler İçin Kentin Coğrafi Konumu

Yüzölçümü ve nüfusu nedeniyle Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Bayburt Doğu Karadeniz sıradağlarının yer aldığı Çoruh Vadisinde yer almaktadır. Kuzeyinde Trabzon ve Rize, batısında Gümüşhane, doğusunda Erzurum ve güneyinde ise Erzincan illeri bulunmaktadır. Bayburt kiralık ev tercihinde bulunmadan önce ilçenin engebeli ve dağlık arazileri hakkında bilgi sahibi olmanız sizin lehinize olabilir. Zira kentin %45’i dağlardan oluşmaktadır. Böylesine zorlu bir coğrafi konumda yer alması nedeniyle, kentin olanakları ilçeye eşit bir şekilde dağılamamıştır. Zülfe, Kemer, Kırklar, Çavuşkıran, Kop, Coşan, Sarıhan, Otlukbeli ve Pulur Dağlarına ev sahipliği yapan ile can suyunu Çoruh Nehri vermektedir.

 

Bayburt Kiralık Konut Tercih Edeceklere Nüfus Bilgisi

2018 Yılı TÜİK verilerine göre, kentte toplam 82.274 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerden, 41.377’si erkek, geriye kalan %40.897’si kadındır. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse il nüfusunun %50.29’u erkek, %49.71’i kadındır. Nüfus artış hızının %2.31 olduğu şehrin nüfusu 2018 yılında bir önceki yıla göre 1857 kişilik bir artış göstermektedir. Sürekli göç veren Doğu Karadeniz illerinin aksine, Bayburt’un popülasyonu istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Kent merkezinde yapılan modern konutlar son zamanlarda yerel halkın ilgisini çekmektedir. Bu sebeple Bayburt Kuleleri kiralık daire tercih etmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artış olduğu söylenebilir. Kentin çok yüksek olmayan nüfusu sebebiyle, Bayburt kiralık daire arayışınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün görünmektedir. Kilometrekareye 22 kişinin düştüğü Bayburt’ta, 3 ilçe, 5 belediye, 28 mahalle ve 170 köyden oluşmaktadır. Bayburt kiralık konut tercihinizi aşağıda yer verilen mahallelerden birinde devam ettirebilirsiniz:

 

 • Merkez Mahallesi
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Çiçekli Mahallesi
 • Esentepe Mahallesi
 • Genç Osman Mahallesi
 • Kaleardı Mahallesi
 • Hürriyet Mahallesi
 • Kadızade Mahallesi
 • Karasakal Mahallesi
 • Mehmet Çelebi Mahallesi

 

Bayburt Şingah mahallesi kiralık daire arayışında olan, bu konutları listelerine ekleyebilirler. Eğer şehir dışından geliyorsanız ve mobilyaya para harcamak istemiyorsanız veya bölgede kısa süreli ikamet edecekseniz Bayburt’ta eşyalı kiralık ev tercih etmeyi de düşünebilirsiniz.

 

Bayburt Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, kentte toplam 35.406 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 3.26 olarak hesaplanmıştır. Bayburt’taki dairelerin ortalama kullanım alanı 130 metrekare olup, ortalama birim kira 5 Türk Lirası’dır. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse Bayburt kiralık ev seçeceklerin, yaklaşık 707 Türk Lirası kira ödemeye hazır olmaları gerekmektedir. Konut tipine göre kira bedelleri ise değişiklik göstermektedir:

 

 • 1+1, 65 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daire 418 Türk Lirası
 • 2+1, 100 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daire 612 Türk Lirası
 • 3+1, 135 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daire 637 Türk Lirası

 

Eğer emlakçıdan veya sahibinden Bayburt kiralık konut arayışınız hala aktifse size en yakın emlakçıya danışabilir veya çok çeşitli ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Bayburt Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.