/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Adilcevazcancel
Bitliscancel

Bitlis Adilcevaz Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Adilcevaz Kiralık Konut Bakanlara İlçe Rehberi

Adilcevaz kiralık konut arayanların, işini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar çok farklı birçok konuya değindik. Adilcevaz, daha çok bilinen ismi ile Elcevaz, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis iline bağlı bir ilçedir. Semtin bilinen ilk ismi, Arcige’dir. Daha sonra Zatul Cevaz olarak anılan bölgenin, “Cevizler Vadisi” anlamına geldiği bilinmektedir. Semtin ismi ile ilgili daha birçok rivayet bulunmaktadır. Ancak en genel geçer olanı bölgenin ceviz ağaçları ile dolu olması dolayısı ile bu ismi aldığıdır. Adilcevaz, Bitlis’in en önemli ilçelerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ilçe, kentin en sakin yerleşim birimlerinden biridir.

Adilcevaz Kiralık Konut Tercih Edeceklere Semtin Coğrafi Özellikleri

Adilcevaz kiralık daire bakanların semt hakkında bilgi sahibi olmaları gereken ilk konu bölgenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısıdır. Özellikle başka şehirlerden gelerek buraya yerleşenlerin ilçenin coğrafi özellikleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. İlçe, 1505 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. Semtin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği 1650 metre ve civarındadır. Yükseltisi fazla olan Adilcevaz ilçesi, şehir merkezinden tam 90 kilometre uzakta bulunmaktadır. Van Gölü’nün ılımanlaştırıcı etkisine bağlı olarak çevre il ve ilçelere göre daha yumuşak bir iklime sahiptir. Buna rağmen bölgede karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise kar yağışlı ve soğuktur. Yaz-kış, gece-gündüz sıcaklık farkı fazladır.

Adilcevaz Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Ekonomisi

Bir bölgenin ekonomisi, o ilçenin istihdam potansiyeli ve emlak piyasası hakkında önemli ipuçları verir. Adilcevaz kiralık ev seçmeyi düşünenlerin de bu konuda bilgi sahibi olmaları önemlidir. İlçeye ismini veren tarımsal ürün cevizdir ve bölgenin en önemli geçim kaynağıdır. Semt sınırları dahilinde yaklaşık 30.500 ağaç bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak her yıl semtte 10.000’e yakın ceviz ağacı fidanı yetiştirilmektedir. Burada yetiştirilen cevizin kendine has bazı özellikleri vardır ve dünyaca meşhurdur. Tüm bunlara ek olarak bölgede tarım ve hayvancılık faaliyetleri de yapılmaktadır. En çok arpa, buğday, darı ve şekerpancarı yetiştirilmektedir. Hayvancılık da ise daha çok koyun, keçi ve sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçede ticaret ve sanayi faaliyetleri pek gelişmemiştir. Bu alanlarda istihdam olanağı sınırlıdır.

Adilcevaz Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Mahalleleri

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’ndan alınan veriler ışığında, semt nüfusunun 30.376’ya ulaştığını söyleyebiliriz. Bu kişilerin 15.501’i erkek, 14.875’i kadındır. Daha açık bir ifade ile %51.03’ü erkek, %48.97’si kadındır. İlçenin nüfusu 2009 yılından itibaren sürekli olarak düşmüştür. 2018 yılından sonra küçük bir artış gerçekleşmiştir. Bu nedenle ilçe popülasyonun artış hızı %0.50’dir. İlçe, bir belde, yirmi sekiz köy ve on iki mahalleden meydana gelmektedir. Bitlis Adilcevaz kiralık daire arayanlar aşağıda listede gelişmişliklerine göre sıralanan mahallelerden bir veya birkaçında araştırmalarını sürdürebilir:

 • Alacaatlı Mahallesi

 • Atatürk Mahallesi

 • Orta Mahallesi

 • Cevizli Mahallesi

 • Kaleboynu Mahallesi

 • Çayır Mahallesi

 • Hıdırşah Mahallesi

 • Atatürk Mahallesi

 • Selçuklu Mahallesi

 • Budaklı Mahallesi

Eğer Adilcevaz kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Adilcevaz’da kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.