/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ahlatcancel
Bitliscancel

Bitlis Ahlat Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Ahlat Kiralık Konut Tercih Edeceklere Önemli Bilgiler

Ahlat kiralık konut seçmeyi düşünenler için arayış süreçlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda ilçe hakkında birçok önemli bilgiyi bir araya getirdik. Ahlat, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis iline bağlı bir ilçedir. Bölge Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. İlçenin ismi ile ilgili çok çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok kabuk göreni Urartu Kralı ve onun kızı ile ilgili olanıdır. Rivayete göre, Urartu Kralı Lat, bir savaş sonucunda çok ağır bir şekilde yaralanır. Kızı ise onun ardından “Ah Lat” diye ağıt yakar. İşte semtin ismi buradan gelmektedir. En çok kabul öğren bu rivayet, bölgenin tarihinin ne kadar eski olduğunun da aslında bir kanıtıdır. Tüm bunlara ek olarak, semtin doğal güzellikleri ile de ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Ahlat Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Ahlat kiralık daire arayanlar için hazırladığımız bu derlemenin ilk bölümünde semtin yaşayışından yerlyişine kadar birçok farklı konuya etki eden coğrafi özelliklerden ve iklim yapısından bahsedeceğiz. Ahlat ilçesi, 1044 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği ortalama 1650 metredir. Bu rakam ilçe merkezinden uzaklaştıkça artış göstermektedir. İlçenin batısında bir volkanik dağ olma özelliği taşıyan Nemrut, doğusunda ise Süphan Dağı yer almaktadır. Yakınlarda yer alan Van Gölü, semtin iklimini yumuşatmıştır. Ancak buna rağmen, bölgede sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer, kış erkenden gelir. Havanın ısınmaya başlaması ise ancak Mayıs ayını bulur. Yaz mevsimi ise Ağustos aylarında son bulur.

Ahlat Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Kültürel Yapısı

Ahlat, köklü tarihi ile ön plana çıkan çok eski bir yerleşim birimidir. İlçenin en ünlü hükümdarları Urartular’dır. Daha sonra bölgede Persler, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. İlçenin iskan olması ise Selçuklu Dönemi’ne rastlar. Malazgirt Zaferi’nden sonra bölgeye yerleşen Selçuklular, ilçenin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlar. İlçede bu nedenle birçok tarihi mezarlık bulunmaktadır. O tarihten itibaren yerel halk taş işlemeciliği ve baston oymacılığı ile ilgilenmiştir. İlçede satılan bastonlar özel teknikler üretilmektedir. Büyük özen ve özveri isteyen bu teknikler sonucu ortaya çıkan ürün bugün Ahlat’ın simgesi haline gelmiştir. Kültür turizminin önemli bir ögesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçede farklı kültürden birçok kişi bir arada yaşmaktadır. Bu sebeple semtin bir barış coğrafyası olarak adlandırıldığı da olmuştur. Ahlat kiralık ev tercih edecekler böyle bir ortamda yaşamaya başlayacaktır.

Ahlat Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi

Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporu’na göre semtte ikamet edenlerin sayısı 40.806’ya ulaşmış vaziyettedir. İlçe nüfusunun %52.40’ı erkek, geriye kalan %47.60’ı ise kadındır. İlçe nüfusu 2009 yılından itibaren sürekli olarak artmıştır. Bu durum bölgenin hızla geliştiğinin ve yerel halkın ilgisini çektiğinin kanıtıdır. İlçe popülasyonun artış hızı 2019 yılı itibari ile %3.64’e ulaşmıştır. İlçe bir merkez, bir belde, yirmi üç köy ve on iki mahalleden oluşmuştur. Bitlis Ahlat kiralık daire tercih etmeyi düşünenler merkezde bulunan mahallelerden bir yada birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler:

 • Erkizan Mahallesi

 • Selçuklu Mahallesi

 • Tunus Mahallesi

 • İki Kubbe Mahallesi

 • Kırklar Mahallesi

 • Kale Mahallesi

 • Kurtuluş Mahallesi

 • Kacer Mahallesi

 • Yıldızlar Mahallesi

 • Orta Mahallesi

Eğer Ahlat kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve bir an önce kavuşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile irtibata geçebilir veya sahibinden Ahlat kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.