/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Bitliscancel

Bitlis Kiralık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Bitlis Kiralık Konut Arayanlar İçin Yol Gösterici Şehir Rehberi

Emlakjet.com ev kiralamayı düşünenler için istedikleri bölgeler hakkında bilgi sahibi olmanız için şehir rehberi hazırlıyor. Bitlis kiralık konut arayanlar için; ilin genel özellikleri, nüfusu, ilçeleri, iklimi, ekonomisi ve konut kira piyasası hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler içeriğimizde sizlerle buluşuyor. Tarihte "Vadideki Güzel Şehir" diye bilinmekte olan Bitlis, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat ve Yukarı Murat böllümlerinin sınırı üzerinde konumlanan bir ildir. İsmi Makedonya Kralı Büyük İskender’in şehirde bulunan kaleyi yaptırttığı komutanlarından biri olan Bedis’ten gelmektedir.

 

İlin toplam yüzölçümü 10.582 kilometrekaredir ve Van Gölü il sınırlarına dahildir. Bitlis’in denizden yüksekliği 1637 metredir ve en doğu sınırı ile en batı sınırı arasında 144 kilometre, en kuzey sınırı ile güney sınırı arası ise 120 kilometredir. Bitlis’in nüfusu 2018 yılı verilerine göre 349.396’dır. Bu nüfusun yüzde 52,08’i erkek, yüzde 47,92’si kadından oluşmaktadır. Nüfusun yüzde 64’ü şehirde yaşamaktadır. Bitlis kiralık daire arayanlar için kilometrekareye 41 kişi düştüğü hesaplanmıştır.

 

Bitlis Kiralık Konut Arayanların Tercih Edebileceği İlçeleri

2016 TÜİK verilerine göre Bitlis’in 7 ilçesi, 13 belediyesi, 123 mahallesi ve ayrıca 348 köyü bulunmaktadır. En fazla tercih edilen ilçelerinden Bitlis Tatvan kiralık daire ilanlarına listeleme sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bitlis kiralık konut seçimi yapabileceğiniz ilçeleri şu şekildedir;

 

 • Merkez İlçesi,
 • Tatvan İlçesi,
 • Hizan İlçesi,
 • Ahlat İlçesi,
 • Mutki İlçesi,
 • Adilcevaz İlçesi,
 • Güroymak İlçesi.

 

Bitlis Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin İklimi

Bitlis’te kış mevsimi çok kar yağışlı ve soğuk, yaz mevsimi ise kısa ve kurak geçmektedir. Karasal iklim özelliği taşıyan bölgede en sıcak ay Temmuz ayı, en soğuk ay ise Ocak ayı olarak belirlenmiştir. Bitlis kiralık konut arayanlar için özellikle Van Gölü çevresinde bulunan Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde kış mevsimi çok daha yumuşak geçmektedir.

 

Bitlis’te Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin Ekonomisi 

İlin ekonomisinin büyük bir bölümünü tarım oluşturmaktadır. Bitlis’in nüfusunun yüzde 80’i tarım, hayvancılık ve ormancılık ile geçimini sağlamaktadır.  Ekime müsait arazinin çoğunluğunda tahıl ekilmektedir. En fazla buğday, arpa, darı, çavdar, baklagillerden ise fasülye yetiştirilmektedir. Tütün yetiştiriciliği de az bir paya sahiptir ve özel kokuya sahip olan Virginia tipi yetiştirilmektedir. Hayvancılıkla daha çok göçebe aşiretlerin uğraştıkları bilinmektedir. Koyun, keçi ve sığır çoğunlukla yetiştirilen hayvanlardır. Aynı zamanda arıcılık da yapılan bölgenin balı beyazlığı, nefaseti ve lezzeti ile meşhurdur. Bitlis’te sanayi ise henüz gelişme aşamasındadır. Küçük sanayi işletmeleri yoğunlukta olmakla birlikte Tatvan Et Kombinası, Tatvan Tem Fabrikası, Bitlis Sigara Fabrikası, Bitlis Un Fabrikası da bölgede hizmet vermektedir.

 

Bitlis Kiralık Konut Arayanlar İçin Bölge Ulaşımı

Bitlis ulaşım açısından son derece gelişmiş bir ildir. Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu Ulaşım çeşitliliği sebebiyle günlük ziyaretçilerinin en çok tercih ettiği Bitlis’te günlük kiralık daire ilanlarına listeleme sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

 • Karayolu: Orta ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen karayolları burada keşişmektedir. Diyarbakır ve Adıyaman’dan uzanan karayolu ile Bingöl ve Muş’tan gelen yollar burada birleşmekte ve Van Gölü’nü takip ederek Van iline kadar uzanmaktadır. Bitlis kiralık konut arayanlar için; Güneydoğu Toros dağlarının geçit verdiği tek bölge olarak bilinmektedir.
 • Denizyolu: Van Gölü il sınırları içerisinde kaldığından ötürü ilde deniz taşımacılığı gölün üzerinden olmak üzere bulunmaktadır. 
 • Demiryolu: Avrupa ve Asya’yı birleştiren demiryolu hattı ise Tatvan ilçesinde bulunan Tug iskelesi ile sona ermektedir. Aynı zamanda tran feribotlarla Van gölünü geçerek Van’dan İran’a doğru uzanmaktadır.
 • Havayolu: Bitlis il sınırlarında havaalanı bulunmamakta ancak Van, Muş ve Batman illerine Türk Hava Yollarının tarifeli uçak seferleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.

  

Bitlis Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin Konut Kira Piyasası

Emlakjer 2019 yılı Şubat ayı bölge raporu verilerine göre ilde bulunan toplam 105.014 adet konut’ta hane başına 3,76 kişi yaşamaktadır. Bitlis kiralık konut arayanlar için bu konutlarda kira piyasası şu şekildedir; ortalama konut alanı 145 metrekare, ortalama konut birim kira fiyatı 5 TL ve 3+1 145 metrekarelik ortalama konut kira fiyatı 722 TL’dir. Sizde aradığınız evi en hızlı ve en kolay şekilde bulabilmek için emlakçıdan veya sahibinden Bitlis Tatvan kiralık ev ilanları fiyatları için listeleme sayfamızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

PANORAMİK GÖL MANZARALI MODERNYAKA PR...

26 Ocak 2022

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

Yurtdışına Taşınıyorlar: Bergüzar Kor...

26 Ocak 2022

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

27 Ocak 1 Şubat Listesi Geldi! 0.89'l...

26 Ocak 2022

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Ente...

26 Ocak 2022

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.