/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Altınyaylacancel

Burdur Altınyayla Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Altınyayla Kiralık Konut Arayışındakilere İlçe Rehberi

Emlakjet ekibi konut kiralamak isteyen vatandaşlara yardımcı olarak istedikleri evleri bulmaları konusunda destek olmaya devam ediyor. Altınyayla kiralık konut arayışında olan vatandaşlarımız için hazırlamış olduğumuz rehberimiz ile bölgeyi tanımak için internette yapılan saatler süren araştırmalara son veriyoruz. Ekibimiz tarafından hazırlanan rehber ile ilçenin iklim, nüfus, mahalleleri ve konut kira piyasası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Altınyayla Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Sivas ilinin bir ilçesi olan Altınyayla ilçesinin geçmiş dönemlerdeki ismi Tonus’tur. Geçmişten günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçede, Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıkları hüküm sürmüştür. Altınyayla kiralık konut arayan vatandaşlar ilçe tarihini araştırmaktadır. Yapılan araştırmalarda ilçenin Osmanlı Devleti Dönemi’nde 4 sancak, 247 nahiye ve 26 kazadan oluştuğu bilgisine ulaşılmaktadır. 1972 yılında ülke genelinde yapılan isim değişikliği sonrasında Tonus ismi Altınyayla ismi ile değiştirilmiştir. İlçe belediye teşkilatı 1972 yılında kurulmuş olup, bölge 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Altınyayla Kiralık Konut Arayan Vatandaşlara İlçe Coğrafya ve Ekonomi Bilgileri

İlçe arazilerinin yüzde 70’lik bir kısmı yayla geriye kalan yüzde 30’luk kısmı ise dağlık alanlardan oluşmaktadır. Yüzölçümü 647 kilometrekare olan ilçede karasal iklim özellikleri hüküm sürmektedir. İlçenin güneyinde Pınarbaşı, kuzeyinde ise Ulaş, Sivas ve Sarıkışla bulunmaktadır. Yayla bakımından oldukça zengin olan bölgede; İncecik, Mergesen ve Yücekaya yaylaları bulunmaktadır. Sivas Altınyayla kiralık konut arayan vatandaşlar ilçenin ekonomik faaliyetleri ile yakından ilgilenmektedir. İlçe kireç yapımı konusunda ülkemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. İlçede kireç yapımı 1990’lı yıllarda başlamış olup sonraları ilçenin önemli mesleklerinden biri haline gelmiştir. İlçede aktif olarak kullanılan 15 adet kireç ocağı faaliyet göstermektedir. Yayla ve ovalık arazilerin fazla oluşu sebebi ile bölge hayvancılık ve tarım faaliyetleri için de oldukça uygundur. Bölgeden ev almayı düşünen vatandaşlar farklı alanlarda istihdam sağlayarak geçimlerini sürdürebilirler.

Altınyayla Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçe Nüfus ve Mahalleleri

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 verilerine göre ilçe toplam nüfusu 9 bin 309’dur. İlçe nüfusunun yüzde 50,67’sini (4 bin 717) erkek nüfusu, yüzde 49,33’ünü (4 bin 592) kadın nüfusu oluşturmaktadır. Altınyayla kiralık konut tercihinde bulunacak olan vatandaşların ilçede tercihte bulunabileceği 9 mahalle ve 13 köy bulunmaktadır. Bu mahalle ve köylerden başlıcaları: Aydın Mahallesi, Başören Mahallesi, Gaziosmanpaşa Mahallesi, Kale Mahallesi, Merkez Mahallesi, Rıfat Öçten Mahallesi, Şafak Mahallesi Yassıpınar Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Başyayla Köyü, Gümüşdiğin Köyü, Doğupınar Köyü, Bayındır Köyü, Taşlıhüyük Köyü, Harmandalı Köyü, Tahyurt Köyü, Paşaköy Köyü, Mutubey Köyü’dür.

Sizler de kiralık konut tercihinizi Sivas Altınyayla ilçesinden yana kullanmak istiyorsanız güvenilir emlakçınızdan ya da sahibinden Sivas Altınyayla’da kiralık konut ilanları için listeleme sayfamızı ziyaret ederek tercih edeceğiniz konuta hızlı bir şekilde karar verebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Altınyayla Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.