/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İznikcancel
Bursacancel

Bursa İznik Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

İznik Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için Kısa Bir Bölge Rehberi

İznik kiralık konut araştıran kişiler için hazırladığımız bu rehberde, ilçe hakkında birçok bilgi edinerek ev arama sürecinizde daha emin bir şekilde ilerleyebileceksiniz. Bu amaçla yazımıza İznik ilçesini tanımanıza yardımcı olacak ilçenin ekonomik durumu, ilçenin nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bilgiler ekledik. 

Öncelikle İznik ilçesi, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bursa ilinin merkez ilçesidir. Şehrin eski adı "Nikea" olarak kaydedilmiştir. Bu isim, Yunanca "sur içinde" anlamına gelecek şekilde önüne "-is" eki gelerek "İsnikea", Türkçede ise İznik haline gelmiştir. İlçenin toplam yüz ölçümü 753 km2'dir ve denizden yüksekliği 85 metre olarak ölçülmüştür.

İznik Kiralık Konut Arayan Kişiler İlçenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Topografya bakımından Bursa ilinin kuzeydoğu yönünde, İznik Gölü'nün ise doğu yönünde bulunur. Marmara Bölgesi içerisinde Güney Marmara Bölümü'nde konuşlanmıştır. Bu nedenle ılıman bir Marmara iklimi bölgeye hakimdir. İlçenin merkezî yerlere mesafesi aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • İlçe, İstanbul iline 229 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • İlçe, Ankara iline 384 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • İlçe, Bursa iline 88 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 

İznik Kiralık Konut Bakan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

İznik Ovası genelinde ağır sanayi yatırımları bulunmamakla birlikte bölge içerisinde üzüm, zeytin, şeftali, kiraz, erik, ceviz, elma, armut, domates, brokoli, taze fasulye ve Brüksel lahanası gibi pek çok sebze ve meyve yetişebilmektedir. Bu kadar tarımsal ürünün arasından zeytin, tarımla ilgilenen ailelerin neredeyse %70'inin birincil gelir kaynağı durumundadır. Bölgeye özel olan Müşküle üzümü de halen üretilmektedir. 

Tarımın yanı sıra, bölgede turizm de canlıdır çünkü arkeolojik ve tarihî pek çok kalıntı bulunmaktadır. İznik günlük kiralık daire seçenekleri yamaç paraşütü ve çim kayağı da oldukça popüler olan aktiviteler için tercih edilebilir.

İznik Kiralık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Turistik Yönü

İznik, Türkiye geneli için tarihî ve kültürel yönden önemli bir konumda olduğu için yıl içerisinde yerli veya yabancı birçok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Bölgede ev arayan kişiler de bu durumdan istifade edebilir zira ilçe içerisinde tarihî pek çok önemli mekân bulunmaktadır. Bunların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Ayasofya Cami,
 • II. Murad Hamamı,
 • Süleyman Paşa Medresesi,
 • Eşrefzade Cami,
 • İznik Roma Tiyatrosu,
 • Yeşil Cami,
 • Dikilitaş, 
 • İznik Müzesi.

İznik Kiralık Konut Araştıranlar için Bölge Nüfusu

2018 yılında yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına göre, İznik ilçesinde toplam 43.330 kişi yaşamaktadır. Uzun senelerdir bu sayı oldukça stabil bir şekilde varlığını sürdürebilmiştir. Nüfusun %50,52'si kadın olup geriye kalan %49,48'lik kısım ise erkek nüfus tarafından oluşturulmuştur. Nüfus artma hızı bu sene %1,68 seviyesine yükselmiştir. Nüfusun neredeyse yarısı orta yaşlı grubuna girmektedir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeylerine bakacak olursak İznik ilçesinde en çok ilkokul ve ilköğretim mezunu kişilere rastlanmaktadır. İkinci sırada ise lisans mezunu vatandaşlar gelmektedir. Her ne kadar ilçede yaşayan büyük bir çoğunluğun kütüğü Bursa iline bağlı olsa da başka illerden gelen kişiler de bulunmaktadır. Mesela ilçede Bursalılar dışında en çok Trabzon, Bilecik, Siirt ve Sakarya illerinden gelip İznik ilçesinde yaşamayı tercih eden vatandaş bulunmaktadır.

İznik ilçesine bağlı olan toplamda 46 adet mahalle bulunmaktadır. İznik kiralık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıya sıralanmıştır:

 • Selçuk Mahallesi,
 • Yeşil Cami Mahallesi,
 • Mustafa Kemal Paşa Mahallesi,
 • Boyalıca Mahallesi,
 • Eşrefzade Mahallesi,
 • Tacir Mahallesi,
 • Beyler Mahallesi,
 • Çakırca Mahallesi, 
 • Mahmut Çelebi Mahallesi.

İznik Selçuk Mahallesi kiralık ev gibi bölge spesifiğinde konut arayışlarınızı bir danışan yardımıyla devam ettirmek istiyorsanız bölgede bulunan emlakçılara uğramayı veya sitemizde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.