/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Orhanelicancel
Bursacancel

Bursa Orhaneli Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Orhaneli Kiralık Konut Düşünenlere Tercih Kılavuzu 

Orhaneli kiralık konut tercih edecekler için semti daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk bölümünde ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci bölümünde ekonomisine ve son bölümünde ise demografik yapısına değineceğiz. Orhaneli, Türkiye Cumhuriyeti’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa iline bağlı on yedi ilçeden biridir. Bursa Türkiye’nin en gelişmiş beşinci yerleşim birimidir. Semtte bilinen ilk yerleşim antik çağlarda başlamıştır ve bölgenin ilk sakinleri Bitinyalılar’dır. Lidyalıların, Friglerin ve Bizanslıların hüküm sürdüğü semt 1325 yılında Orhan Beyy döneminde fethedilerek, Osmanlı idaresine katılmıştır. Bu tarihten sonra semtin merkezi Beyce olmuştur ve 1934’e kadar da öyle kalmıştır. Semt doğal güzellikleri ve çok eskilere dayanan geçmişi ile ülkemizin önemli yerleşim birimlerinden biridir. 

Orhaneli Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Konumu 

Orhaneli kiralık ev tercih etmeyi planlayanların, semt hakkında bilmeleri gereken şeylerden ilki ilçenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısıdır. İlçe, 765 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Kentin en geniş yüzölçümüne sahip yerleşim birimlerinden biridir. Semtin denizden yüksekliği yaklaşık 487 metredir. Bu rakam ilçe merkezinde düşmektedir.  Şehrin güneyinde bulunan ilçe, engebeli düzlükler üzerine kurulmuştur. Semtin dağlık kesimleri, kayın, kızılçam, karaçam, meşe ve çam ağaçları ile kaplıdır. Semtten geçen Kocasu Çayı ilçeye can suyunu getirmektedir. Bölgede ılıman Akdeniz iklimi ile karasal Marmara iklimi arasında bir geçiş yaşanmaktadır. Bu sebeple, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçmektedir.. Akarsu rejimi düzensiz, debisi ise düşüktür. 

Orhaneli Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomik Durumu 

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce, o semtin ekonomik durumu, hakim ekonomik faaliyetleri ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Hem gelecekteki yaşamınız hem de emlak piyasası hakkında fikir verir. Bu nedenle Orhaneli kiralık daire arayışında olanların, ilçenin ekonomik yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşündük . İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerel halkın önemli bir bölümü çilek ve vişne yetiştirmektedir. Bu iki meyvenin de ekonomik getirisi yüksektir. Tarımla uğraşan ailelerin önemli bir bölümü hayvancılıkla da uğraşmaktadır. Özellikle koyun yetiştiriciliği yaygındır. Koyundan elde edilen hayvansal gıdalar da önemli bir ticaret aracıdır. İlçede birçok maden yatağı bulunmaktadır. Krom, linyit, asbest, demir ve mermer yatakları bulunmaktadır. 

Orhaneli Kiralık Konut Arayanlara Mahalle Önerisi 

Orhaneli ilçesinin nüfusu TÜİK 2019 verilerine göre,19.492’dir. İlçede yaşamını sürdürenlerin %48.85’i erkek, geriye kalan %51.15’i  kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. Semtin nüfusu 2007 yılından sonra sürekli olarak azalmıştır. Bu azalma, durulmuştur ve ilçedeki popülasyonun artış hızı %0’a eşitlenmiştir. Dolayısı ile semtin nüfusu şu an stabil bir görünüme sahiptir. İlçe, altmış bir mahalleden oluşmuştur. Bursa Orhaneli kiralık ev tercih edecekler aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış mahallelerden bir ya da birkaçında hayallerindeki eve rastlayabilirler:

 • Gazi Paşa Mahallesi 
 • Karıncalı Mahallesi 
 • Fevzi Paşa Mahallesi 
 • İsmet Paşa Mahallesi 
 • Göynükbelen Mahallesi 
 • Gümüşpınar Mahallesi 
 • 300 Evler Mahallesi 
 • Esentepe Mahallesi 
 • Çöreler Mahallesi 
 • Altıntaş Mahallesi 

Eğer Orhaneli kiralık konut kararınızdan eminseniz ve hayallerinizdeki eve hemen kavuşmak için bir adım atmaya hazırsanız, ilçede yer alan emlakçılar ile görüşebillir veya sahibinden Orhaneli kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.