/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yapraklıcancel

Çankırı Yapraklı Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Yapraklı Kiralık Konut Arayanlara Bölge Rehberi 

Yapraklı kiralık konut arayan okuyucularımız ilçe hakkında genel bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı okumalılar. Yapraklı, Çankırı’nın bir ilçesidir. Bölge tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İlçede yapılan araştırmalar sonucunda Milattan Öce 2 binli yıllara ait Etiler zamanından kalma bulgular bulunmuştur. Etilerden sonra bölgeye Romalılar hüküm sürmüşlerdir. Daha sonra Selçuklular, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti bölgeye hüküm sürmüşlerdir. Osmanlı Devletinin kayıtları altında bölgeden Tuht Nahiyesi olarak bahsedilir. İlçede tarihi medreseler vardır ve bu medreseler restore edilmiştir. İpek yolunda yer alan Yapraklı Panayırı bölgeye katkı sağlamıştır. Türklerle beraber ilçede yaşayan Rumlar mübadele göçü ile bölgeden ayrılmışlardır. 1955 yılında belediyelik olan bölge 1958 senesinde ilçe konumuna getirilmiştir. 

Yapraklı Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafyası

Yapraklı merkezi Ilgaz Sıradağlarında yer alan Yapraklı Dağı eteğinde yer alır. İlçe 741 kilometrekareden oluşan bir arazide kurulmuştur. Rakımı 1200 metre dolaylarındadır. İl merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafededir. İlçenin kuzeydoğu tarafında Tosya, doğu tarafında Bayat, kuzeybatı tarafında Ilgaz ve güneybatı tarafında Çankırı Merkez ilçeleri yer alır. Kuzeye çıkıldıkça yükselti ve engebe artar. İlçe bulunduğu konum sebebiyle hem Karadeniz hem de İç Anadolu Bölgesinin iklim özelliklerine sahiptir. Geçiş iklim tipi görülen ilçedeki en önemli akarsu Acı Çayıdır. İlçedeki yaylalarda karaçam, ardıç, sarıçam ve köknar ağaçları görülür. Bölge oldukça zengin bitki örtüsüne sahiptir. 1980’de inşa edilen gölet bölgenin sulama ihtiyacını karşılamanın yanı sıra ilçeye oldukça ziyaretçi de çekmektedir. 

Büyük Yayla: İlçedeki Büyük Yayla Mevkii bölgeye çok sayıda turist çeken yerlerdendir. Yapraklı Dağlarında bulunan bölge karaçam, ardıç, sarıçam ve köknar ağaçlarına ve zengin bitki örtüsüne sahiptir. Bölgedeki ağaçlık alanlar arasında dağ çayırlarıyla kaplı boşluklar vardır. Günübirlikçi turistlerin uğrak yeri olan yaylalar trekking, bisiklet ve kamping için idealdir. Ayrıca muhteşem doğası ile fotoğraf meraklıları için de oldukça uygundur. Siz de buraya bu göz alıcı doğanın tadını çıkarmak için gelecekseniz Yapraklı günlük kiralık ev ilanlarına sitemizden kolayca göz atabilirsiniz. 

Yapraklı Kiralık Konut Bakanlara İlçe Nüfusu 

Şubat 2019 TÜİK verilerine göre ilçe nüfusu 8.981 kişiden oluşur. Bu kişilerin 4.623’ü kadın ve 4.358’i erkektir. Yüzde olarak ilçe nüfusunun %51,48’ini kadınlar ve %48,52’sini erkekler oluşturur. Nüfus cinsiyete göre eşit dağılıma sahiptir. 2017 yılında ilçede yaşayan kişi sayısı ise 7.576’dır. Bir sene içerisinde ilçe nüfusu küçük bir artış yaşamıştır. İlçenin yıllık nüfus artış oranı % 18,55’tir. Nüfus yoğunluğu 12’dir. Yani ilçede kilometrekareye başıma düşen insan sayısı 12 kişiye denk gelir. İlçenin 1 belediyesi, 6 mahallesi ve 38 köyü vardır. En kalabalık mahalleleri Aşağı Mahallesi ve Camikebir Mahallesidir. En düşük nüfuslu mahalleleri ise; İğdir Mahallesi ve Yukarı Mahallesidir. Yapraklı kiralık konut arayanlar için ilçedeki toplam konut sayısı 6.429’dur. Konut başına düşen insan sayısı 2,7’dir. Toplam işyeri sayısı 192’dir.

Ev arayışınız hala aktifse ilgili ilanları sitemizden inceleyebilirsiniz. EmlakJet hayallerinizdeki eve en kısa sürede kavuşmanız için ilçedeki kiralık konut ilanlarını bir araya getirdi. Siz de emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Çankırı Yapraklı ilanlarına ve daha fazlasına listeleme sayfalarımız üzerinden dilediğiniz yerde ve vakitte göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Yapraklı Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.