/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çankırıcancel

Çankırı Kiralık Ev

araması için 30 ilan bulundu
TÜM İLÇELER

Çankırı Kiralık Konut Düşünenlere Kent Rehberi

Çankırı kiralık konut tercih edecekler için, şehri daha yakından tanımalarını sağlayacak bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra Çankırı’nın ekonomisinden, emlak piyasasına kadar birçok konut hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.  Çankırı ili, İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesinde topraklara sahiptir. Bu sebeple, hangi bölgede olduğu hakkında çeşitli tartışmalar mevcuttur. Kentin batısında Bolu, kuzeybatısında Karabük, kuzeyinde Kastamonu, doğusunda Çorum ve güneyinde Ankara ile Kırıkkale illeri yer almaktadır. Ilgaz Dağları, kentin doğu batı hattında uzanmakta ve şehrin en yüksek noktasını oluşturmaktadır. Çankırı’nın yüzölçümü 7.490 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği ise ortalama 720 metredir. Bu ortalama rakam iç kesimlere doğru yükselmektedir. Kentte yarı kurak bozkır iklimi hakimdir. Bu sebeple, yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar kar yağışlı ve soğuk geçer. 

 

Çankırı Kiralık Konut Arayanlara İl Ekonomisi 

Çankaya kiralık daire tercih edecekler, kentin ekonomik yapısı ve istihdam durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bu konu özellikle, şehir dışından gelerek bölgeye yerleşecekler için büyük önem arz etmektedir. Yerel halkın çok büyük bir kısmının en temel geçim kaynağı tarımdır. Popülasyonun %70’inden fazlası tarım, hayvancılık ve ormancılık yapmaktadır. Arpa, mısır, fasulye, mercimek ve patatesin bolca yetiştirildiği kentte, tarıma dayalı sanayi gelişmektedir. Fabrika sayısı bir hayli az olmasına rağmen, ilde yetiştirilen tarımsal ürünler çoğunlukla burada işlenmektir. Kentin %35’i çayır ve meralarla kaplı olduğu için, büyükbaş hayvancılık zahmetsiz ve masrafsızdır. Bu sebeple, tarımla uğraşan aileler, genellikle besi hayvancılığı da yapmaktadır. İlde, koyun ve tiftik keçisi bakımı artmıştır. 

 

Çankırı Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi 

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre, Çankırı’nın nüfusu 216.262 kişiden oluşmaktadır ve kent nüfusu bir önceki yıla göre 30.288 kişi artmıştır. İlde yaşayanların %49.38’i kadın, geriye kalan %50.62’si ise erkektir. Şehirde kilometrekareye düşen insan sayısı 29’dur. Çankırı, 12 ilçeden ve bu ilçelere bağlı belediyelerden meydana gelmektedir. Çankırı Yeni Mahallesi kiralık daire tercih edecekler, kent merkezinde arayışlarını yoğunlaştırabilirler. Çankırı kiralık ev arayanlar, kentin en büyük ve en gelişmiş on ilçesinden birini tercih edebilirler:

 

 • Merkez İlçe
 • Orta İlçesi
 • Çerkeş İlçesi 
 • Ilgaz İlçesi 
 • Şabanözü İlçesi 
 • Kurşunlu İlçesi 
 • Yapraklı İlçesi 
 • Kızılırmak İlçesi 
 • Eldivan İlçesi 
 • Atkaracalar İlçesi 

 

Çankırı Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

Eğer Çankırı kiralık konut tercihinde bulunacaksanız, kentte yer alan emlakçılara danışabilir veya Çankırı günlük kiralık ev ilanlarının dahi yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. EmlakJet Bölge Raporu’na göre, ilde toplam 73.567 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı 2.64’dir. Çankırı’da kiralık evler ortalama 118 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen ortalama kira bedeli ise 6 Türk Lirası’dır. Çok daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, Çankırı kiralık daire fiyatları yaklaşık 680 Türk Lirası’dır. Ancak kira bedeli konut tipinden ve konutun yer aldığı lokasyondan etkilenmektedir. Örneğin kiralık müstakil ev Çankırı arayışındakilerin bu rakamın üstüne çıkması gerekebilir. Konut tipine göre ise kira bedelleri aşağıdaki gibidir:

 

 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 612 Türk Lirası
 • 3+1, 120  metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 686  Türk Lirası
İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ankara’nın 1000 konutluk Rezidans, AV...

Ankara’nın 1000 konutluk Rezidans, AV...

26 Temmuz 2021

Emlakjet, Haziran verilerini yayınlad...

Emlakjet, Haziran verilerini yayınlad...

17 Temmuz 2021

Türkiye genelinde Mayıs ayında 59 bin...

Türkiye genelinde Mayıs ayında 59 bin...

13 Temmuz 2021

İnşaat Projeleri Yeniden Yükselişte!

İnşaat Projeleri Yeniden Yükselişte!

1 Temmuz 2021

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Çankırı Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.