/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İskilipcancel

Çorum İskilip Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

İskilip Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Hakkında Yol Gösterecek Bilgiler

İskilip kiralık konut tercih etmeyi planlayanlar  için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değineceğiz. İskilip, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde ve İç Anadolu Bölgesi’nde toprakları bulunan Çorum iline bağlı on dört yerleşim biriminden biridir. İlçe, kentin en gelişmiş dördüncü yerleşim birimidir. İskilip’ten önce,  Merkez, Sungurlu ve Osmancık ilçeleri gelmektedir. Bölge tarih boyunca birçok başka isimle adlandırılmıştır. İskila, İskelib, İmad veya Direklibey en çok bilinen adlardandır. İlçe Fransız gezginlerin eserlerinde Eskülap olarak da geçmektedir. Bölgenin kendine özgü adını Sümerliler’in Gılgamış Destanı’ndan aldığına inanılmaktadır. 

İskilip Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi 

İskilip kiralık daire arayanlar için hazırladığımız yazının ilk bölümünde semtin tarihine kısaca değineceğiz. Bir bölgeye yerleşmeden öne o bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanın, o il veya ilçe ile olan bağlarınızı güçlendireceğine inanıyoruz. İlçe tarihi genellikle altı dönemde incelenmektedir. Bu dönemleri Hititler, Frigler, Roma ve Bizans, Selçuklular, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet dönemi olarak kısaltmak mümkündür. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce 3000’li yıllarda başlamıştır. İlçenin Hattilerin merkezi olan Hattuşa’ya yakınlığı hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır.İlçe çok çeşitli kavme ev sahipliği yapmıştır ve 1071 yılından sonra bölgeye Türkler yerleşmiştir. İlçe özellikle Danişmentoğulları Beyliği döneminde iskan olmuştur. Daha sonra I. Murad döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır.  

İskilip Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

İskilip kiralık ev arayanların mutlaka bilgi sahibi olması gereken konulardan biri de ilçenin coğrafi konumu ve iklim yapısıdır. İlçe, 1187 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. Semtin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 720 metredir.İlçe kent merkezinden yaklaşık elli beş kilometre uzakta bulunmaktadır. Çorum-Kastamonu arasında yer alan ilçede kilometrekareye kırk beş kişi düşmektedir. Semtte ılıman karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yazlar ise sıcak ve kuraktır. Bölgenin en yüksek dağı Teke Dağı’dır ve yaklaşık 1700 metrelik bir yükseltiye sahiptir. İlçede kayın, meşe, karaçam, sarıçam, kavak, gürgen, köknar, ıhlamur ve kiraz ağaçları bulunmaktadır. 

İskilip Kiralık Konut Arayanlara Semtin Demografisi 

İskilip ilçesinde ikamet edenlerin sayısı 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre 32.546’ya ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %49’u erkek, %51’i ise kadındır.  Cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılan nüfus 2007-2017 yılları arasında azalmıştır. Son iki yılda ise ilçe nüfusu artma eğilimindedir. İskilip ilçesinde popülasyonun artış hızı %2 civarındadır. Çorum İskilip kiralık ev arayanlar aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçını tercih edebilirler:

 • Meydan Mahallesi
 • Bahabey Mahallesi
 • Erenler Mahallesi
 • Hacı Piri Mahallesi
 • Yeni Cami Mahallesi
 • Ulaştepe Mahallesi,
 • Büyüktaş Mahallesi
 • Kaleboğazı Mahallesi
 • Sakarya Mahallesi 
 • Mutaflar Çahallesi
 • Çavuşlar Mahallesi
 • Tabakhane Mahallesi 

Eğer İskilip Kiralık Konut tercihinizden eminseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Çorum İskilip kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

İskilip Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.